hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi Nedir?

histeroskopi1

Kadınlarda ortaya çıkabilen rahim içi problemler, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin karşısına bir engel olarak çıkabiliyorlar ve bunun yanında zaman zaman adet bozuklukları, kanamalar, ağrı ve kramplar, enfeksiyonlar gibi çeşitli sorunların da oluşmasına neden oluyorlar. Dolayısıyla bu problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için ilk olarak rahim içi tanıların yapılması, ardından da cerrahi operasyonlarla bozuklukların düzeltilmesi mecburi hale geliyor. Histeroskopi ise bu konuda uzmanlara oldukça geniş imkanlar sunuyor ve tanısal histeroskopi ile cerrahi histeroskopi olarak iki farklı şekilde sınıflandırılıyor.

Histeroskopi Nedir?

Vajina ve rahim ağzı içerisinde girilerek histeroskop adlı cihaz kullanılarak yapılan rahim içi gözlem işine histeroskopi denilmektedir ve bu iş için kullanılan histeroskop cihazı, özel bir optik görüntüleme sistemine sahiptir.

Tanısal Histeroskopi Nedir?

Rahim içerisindeki problemlerin tespit edilebilmesi için uygulanan tanısal histeroskopide, rahim ve vajina ağzından kolaylıkla giriş yapabilen bir histeroskop kullanılır ve genellikle lokal anestezi tüm operasyonun gerçekleştirilmesi için yeterli olur. İlk olarak uygulanan lokal anestezinin ardından vajene bir spekulum yerleştirilir ve vajinal dezenfeksiyon uygulanır. Bunun ardından bir kaç milimetre kalınlığındaki histeroskop rahmin içerisine sokulur ve rahim içine karbondioksit gazıyla birlikte özel sıvılar gönderilir, böylece temiz bir görüntü alma imkanı doğar.

Tanısal histeroskopinin oldukça kolay uygulanabilir bir işlem olması sayesinde rahim içerisindeki bozukluklar oldukça kolay bir şekilde tespit edilmektedir.

histeroskopi

Tanısal Histeroskopinin Sunduğu Teşhis İmkanları

 • Kısırlık sebeplerinin araştırılması
 • Tüp bebek başarısızlıklarının araştırılması
 • Anormal HSG ve ultrason bulgularının kesinleştirilmesi
 • Rahim içine kaçan spiralin çıkartılması
 • Düşük sebeplerinin araştırılması
 • Rahim iç dokusundaki kanserin tespit edilmesi
 • Rahim içi yapışıklıklar
 • Rahim anomalilerinin tespiti
 • Polip ve miyomların tespiti

Tanısal histeroskopi, genellikle tek başına oldukça ciddi miktarda bilgi sunmaktadır ancak bazı durumlarda ultrason, kan tahlili gibi diğer araştırma yöntemleriyle birlikte kullanılmaktadır ve böylece daha doğru sonuçlar elde edilebilmektedir. Diğer yöntemlerin zaman zaman yetersiz kalmaları sebebiyle de tanısal histeroskopiye başvurulabilir.

Yarım saati geçmeyen bir işlem olması ve ardından herhangi bir yan etki bırakmaması sayesinde pek çok rahatsızlığın tespitinde oldukça etkili olduğunu da belirtmek gerek.

histereskopi

Cerrahi Histeroskopi Nedir?

Tanısal histeroskopi ile tanısı konulan rahim içi rahatsızlıkların düzeltilmelerinin gerekliliği aşikar. Bu durumda, eğer uygulanabilir haldeyse, açık ameliyatlar yerine cerrahi ya da diğer adıyla operatif histerokopi uygulanmaktadır. Tanısal histeroskopiye göre biraz daha büyük bir cihaz ile gerçekleştirilen bu operasyonda, rahim ağzının genişletilmesi gerekmektedir ve ayrıca genel anestezi ile işlem tamamlanmaktadır.

Genellikle cerrahi histeroskopi tek başına işlemin gerçekleştirilmesi için yeterli olmaktadır ancak bazı uzmanlar laparoskopik yöntemleri kullanarak rahmin dıştan gözlenmesini de gerekli bulabilmektedirler. Bu konuda hangi yöntemin tercih edileceği hastalık durumunuz ve uzmanın görüşleri neticesinde belli olacaktır.

Cerrahi Histeroskopi ile Yapılabilecekler

 • Tıkanıklıkların açılması
 • Polip ve miyomların çıkarılmaları
 • Rahim anomalilerinin düzeltilmesi
 • Rahim içi tabakasının çıkartılması
 • Rahim içi yapışıklıkların düzeltilmesi

Operatif histeroskopinin uygulama alanları her geçen sene artıyor ve geliştirilen yeni cihazlar sayesinde işlemlerin verimliliği de oldukça yükseliyor. Dolayısıyla varolan rahatsızlıklarınızın tedavisi için uzmanınızla görüşmeyi kesinlikle unutmamalısınız.

Histeroskopi Riskli midir?

Histeroskopi, özellikle tanısal amaçla uygulandığında neredeyse hiç bir riske sahip değildir ve güvenle uygulanabilir. Lakin cerrahi hsiteroskopide yüzde 1 ila 2 oranında hastada çeşitli komplikasyonlar görülebilmektedir. Bilhassa rahim delinmesi bu komplikasyonlar içerisinde en sık görülenidir ancak ilaç tedavileri ile birlikte genellikle kısa sürede kendi kendine iyileşir. Zaman zaman cihaz tarafından verilen karbondioksit ve diğer genişletici sıvılara karşı çeşitli alerji ve reaksiyonlar da görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir