hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

İdrar Kaçırma Nedir Nedenleri Nelerdir?

İdrar Kaçırma Nedir Nedenleri Nelerdir?

idrar kaçırma

İdrar kaçırma nedir?

İdrar kaçırma, erkeklerde de kadınlarda da görülebilen bir sorundur. Genellikle kadınlarda, gerek anotamik yapıdan, gerekse doğum gibi eylemlerden dolayı daha fazla görülmektedir. Her 10 kadından 5’inde idrar kaçırma problemi mevcuttur.  Özellikle de menopoz döneminde, doğum yapmamış yaşı henüz küçük kişilerde dahi görülebilir. İdrar kaçırma sorununa tıp dilinde “inkontinans” ismi verilir. Yapılan araştırmalar, özellikle kadınların % 25’inin hayatlarının bir bölümünde idrar kaçırma problemi ile karşılaştığını göstermektedir.

İdrar kaçırma sorunları; öksürme, hapşırma ya da gülme gibi refleks durumlarda meydana gelir. Karın içi basıncın arttığı durumlarda daha çok yaşanmaktadır.

İdrar kaçırma sorunun dezavantajlı tarafı da, tedavisinin oldukça basit şekilde yapılabilmesine rağmen insanların çekinip doktora gitmekten kaçınmasıdır. Genellikle konuşulmayan ve tedavisi de bu sebeple yapılamayan sorun, yaşın ilerlemesi ile beraber doğal olarak yaşanan bir belirti olarak görülür.

Özellikle de yanlış düşünceler sebebiyle idrar kaçırma doğal olarak kabul edilmekte, tedavi için doktora başvurulmamaktadır. Misal olarak normal doğum yapan kadınların idrar kaçırma problemlerinin olması arkadaş çevresinde ya da toplumumuzun genelinde normal olarak kabul edilir. Fakat unutulmaması gereken bu sorunun normal olmadığıdır. Kısa sür eiçinde sorun ilerledikçe, idrar kokusu ve bu gibi sebeplere bağlı olarak hareketlerde kısıtlanma gibi olumsuzluk ortaya çıkacak, kişinin yaşam kalitesi düşecektir.

Bunun dışında hastanın kendine güveni azalacak ve kendini insanlardan soyutlayacaktır. İdrar kaçırma tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu hastalıktan utanmayıp, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

İdrar Kaçırma Tipleri

Stres Tipi İdrar Kaçırma:

Kadınlarda en yaygın olarak stres tipi idrar kaçırma görülür. Özellikle ani hareketler sonucu ortaya çıkar. Misal olarak, öksürme, hapşırma, gülme, aniden ayağa kalkma, spor yaparken ya da ağır eşya kaldırırken kontrolsüz bir şekilde idrar kaçırılır.

Stres tipi idrar kaçırmanın iki temel sebebi vardır. Bu sebeplerden birincisi, pelvik taban kaslarının zayıf oluşudur. Bu sebep, en yaygın stres tipi idrar kaçırma nedenidir.  Pelvik taban kasları, alt idrar yolu organlarını destekleyen kaslardır. Zayıf olmayan bir pelvik taban, üretrayı idrar yapmak istediğiniz ana dek kapalı bir şekilde tutar.  Pelvik tabanları zayıf olduğunda ise karın iç basıncını artıracak hareketler ve eylemler sebebiyle üretranın açılmasına ve idrar kaçırmasına yol açar.

Stres tipi idrar kaçırmanın ana tedavisi ise, cerrahi müdahale ile destek kaybı olan alanın yerine koyulmasıdır. İdrar kaçırmanın tedavisinde uygulanan operasyonlar günümüzde oldukça başarılı şekilde uygulanmaktadır. Başarı oranları yaklaşık olarak %90’lardadır.

Hasta 20-30 dakikada tamamlanan bir ameliyat ardından idrar kaçırma sorunundan kurtulmakta ve ertesi gün evine gidebilmektedir.

İdrar Kaçırma Nedenleri nelerdir?

  • Çok sayıda müdahaleli doğum,
  • iri bebek doğurma,
  • obezite,
  • genetik
  • menopoz risk faktörleri arasındadır.

İkinci sebebi ise, mesanenin boşalmasını sağlayan ve kontrol eden kasların yeterli olmamasıdır.  Mesane kaslarını kontrol eden kaslar, mesane dolarken üretrayı kapalı bir pozisyonda tutar. İdrar yapılacağı zamanda gevşer ve idrarın yapılmasına olanak tanır. Sfinkter adı verilen bu kasların yetmezliği söz konusu olduğunda, kaslar işlevlerini yerine getiremez. Bu sebeple de öksürme, hapşırma gibi durumlarda idrar kontrol edilemez ve kaçar

Urge Tipi İdrar Kaçırma:

Aniden ve oldukça şiddetli gelen tuvalet ihtiyacı ve akabinde tuvalete yetişemeden idrar kaçırma sorunu, urge tipi idrar kaçırmadır.  Stres tipi idrar kaçırmadan farklı olan kısmı ise pelvik tabanın zayıf olmaması ancak mesane kaslarının aşırı aktif olması sebebiyle idrar kaçırmanın yaşanmasıdır.

Miks Tip İdrar Kaçırma:

Stres tipi idrar kaçırma ve urge tipi idrar kaçırmanın birlikte görüldüğü idrar kaçırma durumlarına miks idrar kaçırma denilmektedir.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma:

Mesanede taşıyabileceğinden fazla idrarın depolanması ve akabinde idrar yapma ihtiyacı duymadan damla damla idrar kaçırma problemidir.Hasta bu idrar tipinde mesanesini tam olarak boşaltamadığını hisseder.

  • Diyabet- Şeker hastalığı,
  • Pelvik yaralanmalar,
  • Geniş pelvik cerrahi müdahaleleri,
  • Omurilik yaralanmaları,
  • Multipleskleroz gibi sorunlarda kas tonusunun yitirilmesi neticesi görülür.

İdrar kaçırmaya sebep olabilen diğer nedenler nelerdir?

İdrar kaçırma sorununda vajinal dokuda meydana gelen sarkmaların araştırılması gerekmektedir. Kimi zaman bu sarkmalar idrar kaçırma tedavileri neticesinde de meydana gelebilmektedir. Bu sarkmalar kimi zaman ise idrar kaçırmaya yol açabilecek sorunları kamufle etmektedir.  İdrar kaçırma sorununa yol açan faktörlerden bazıları cinsel organla alakalı olmayabilir. Kullanılan ilaçlar sebebiyle de idrar kaçırma sorunları yaşanabilmektedir. Bazı anti depresan ilaçlar, kalp ve tansiyon ilaçları bu gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir