hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

İlaçsız Tüp Bebek

İlaçsız Tüp Bebek

ilac

Günümüz tıp teknolojisi ile kısırlık tedavisinde başarılı sonuçların elde edilebildiği tüp bebek tedavisi, doğal yolla bebek sahibi olamayanlara umut ışığı olmaktadır. Tüp bebek; kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenip, en kaliteli bir veya iki embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesi işlemine verilen addır.

Tüp bebek tedavisinde gebeliğin gerçekleşebilmesi için en uygun olan embriyolar transfer edilmekte ve bu sebeple de başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Yumurtlama bozuklukları, tüplerde tıkanıklık, sperm kalitesi ve sayısında sorunlar yaşayan çiftlerde tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak mümkün olmaktadır. Ancak tıptaki neredeyse her tedavi yönteminde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de özellikle kullanılan ilaçlar dolayısıyla sorunlar yaşanabilmektedir. Hastaların büyük çoğunluğunda yan etki göstermeyen tüp bebek tedavi ilaçları bazı kadınlarda rahatsızlıklara yol açabilmektedir. İşte böyle vakalarda da ilaçsız tüp bebek uygulaması devreye girmektedir.

İlaçsız tüp bebek tedavisi nedir, kimlere uygulanır?

Normal koşullarda gerçekleştirilen tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması ve yumurta üretimini sayıca ve kalite olarak artırılması için ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde gebelik elde edilmesi için daha kaliteli yumurtalar elde edilebilmektedir. Ancak bazı hastaların biyolojik yapısı bu ilaçların kullanımı için uygun olmayabilmektedir. Örneğin yumurtalıkların uyarıldıkları ilaçlara karşı aşırı hassasiyet oluşması, kadında farklı rahatsızlıklara yol açabilir. Yumurtalıklarda çok sayıda küçük kist oluşumu anlamına gelen Polikistik Over Sendromu hastalarında, tüp bebek ilaçları kullanıldığında yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromu olan OHSS meydana gelebilir. Ancak tüp bebek tedavisi ilaçsız olarak gerçekleştirildiğinde bu risk ortadan kaldırılmış olur.

İlaçsız tüp bebek tedavisi aşamaları

İlaç kullanmadan gerçekleştirilen tüp bebek tedavisinin aşamaları, tıpkı ilaçlı tedavideki sırayı izler. Ancak sadece ilaç kullanılan bölüm uygulanmaz. İlaçsız tüp bebek tedavisinde öncelikle kadın ve erkeğin muayenesi yapılır, daha önceki gebelik elde etme denemeleri gözden geçirilir. Ayrıca daha önceki tedavilerin sonuçları, filmleri, raporları incelenir ve tüp bebek için tarih belirlenir. Ardından belirlenen tarihte kadından yumurtalar toplanır ve döllenme işlemi için laboratuarda bekletilir. Aynı sürede erkeğin sperm vermesi işlemi gerçekleştirilir.

Eğer erkek sperm veremiyorsa mikro-Tese tekniği ile erkekten sperm alır. Vücut sıcaklığındaki bir laboratuar ortamında yumurta ve spermler döllenir ve 48 saat bekletilir. En son aşamada ise döllenen yumurtalardan (embriyo) en kaliteli ve sağlıklı olanlar, gebelik için en uygun olanlar yaklaşık 10 dakika içinde kadının rahmine transfer edilir. İşte bu işlemin üzerinden 12 gün geçtikten sonra da kanda gebelik etsti yapılıp, sonuç öğrenilir. İlaçsız tüp bebek tedavisinde ilaç kullanılan süre olmadığından işlem çok daha kısa sürede yaklaşık 10 günde tamamlanır.

İlaçsız tüp bebek tedavisinin avantajları, dezavantajları

İlaçlı tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, ekonomik olarak çiftleri zorlayabilecek boyutlarda maliyetli olabilmektedir. Ancak ilaçsız tüp bebekte bu ilaçlar kullanılmadığı için ücret de düşecektir. Bunun yanında ilaçsız tüp bebek tedavisinde harcanan zaman da ilaçlı tüp bebek yöntemine göre daha kısadır. İlaçsız tüp bebek tedavisinde kadının normal yumurtlama döngüsünde oluşan yumurtalar kullanıldığından kadın için doğal süreci değiştirecek bir durum gelişmemektedir. Gebelik elde edilme oranları düşünüldüğünde ilaçlı tüp bebek tedavisinde gebelik elde edilme oranlarının ilaçsız tedaviye göre daha yüksek olduğu da bilinmektedir. Zira ilaçlı tüp bebek tedavisinde kadının normal yumurtaları ilaçla büyütülür, sayısı artırılır ve transfer için en kaliteli embriyolar seçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir