hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kalp Anomalileri Nedir ?

Kalp Anomalileri Nedir ?

kalp

Kalp anomalileri, kalbin kendisinde veya kalbe giden, kalpten çıkan damarların yerleşiminde yaşanan problemler olarak nitelendiriliyorlar ve genellikle henüz bebek anne karnındayken gerçekleşen kalp gelişimi aşamasında ortaya çıkıyorlar. Yapılan araştırmalar, kalp anomalilerinin çok büyük bir kısmının doğumsal olduğunu ve bu nedenle gebelikte kalbin gelişimi sırasında ortaya çıktıklarını gösteriyor. Dolayısıyla bebeğin yaşama ihtimalini ve hayatının devamındaki sağlığını koruyabilmek için bu anomalilerin pek çoğunun düzeltilmesi gerekiyor.

Kalp Anomalileri Neden Oluşurlar?

Kalp anomalilerinin oluşumunda hem genetik hem de çevresel faktörlerin önemi büyük. Anne babasında ve yakın akrabalarında kalp anomalileri mevcut olan bebeklerde bu anomalilerin görülme ihtimali çok daha yüksek olmaktadır. Ancak anne babada ortaya çıkmamış olan kalp anomalilerinin bilhassa akraba evlilikleri gibi gen havuzunun dar olduğu vakalarda bebekte ortaya çıkması da mümkün.

Genetik faktörlerin yanında, annenin ilaç kullanımı, sigara ve alkol kullanımı, geçirdiği enfeksiyon ve operasyonlar, beslenme düzeni, geçirdiği medikal tedaviler ve şeker hastalığı durumu gibi pek çok çevresel etken de maalesef bebekte kalp anomalilerinin oluşumunu tetikleyen etkenler arasında yer alıyorlar.

8208

Kalp Anomalileri Ne Zaman Oluşurlar?

Bebekte ortaya çıkan kalp anomalilerinin oluşma zamanı gebeliğin ilk 10 haftasındadır çünkü anne karnındaki bebeğin kalbi tam olarak ilk 10 haftada oluşur ve ilk oluşumunun ardından gelişimini de bu anomalilerle birlikte gerçekleştirir. Dolayısıyla ilk 10 haftada bebeğin çevresel etkenlerden korunmasını sağlayabilmek için anne adaylarının oldukça dikkatli olmaları gerekiyor.

Bazı durumlarda bebekte down sendromunun olması, kromozom anomalileri gibi etkenler de kalp oluşumunda anomalilere sebep olabildiklerinden dolayı bebekte diğer genetik rahatsızlıkların da tespit edilmesi gerekmektedir.

KALP ANOMALİLERİ

Kalp Anomalileri Önlenebilirler mi?

Bebeklerde ortaya çıkan kalp anomalileri, multifaktöriyel oldukları ve hem genetik hem de çevresel faktörlere dayalı oldukları için, tamamen önlenebilmeleri mümkün olmamaktadır. Kalp anomalilerinin oluşumuna sebep olan hiç bir çevresel faktörün varolmadığı vakalarda bile anomaliler genetik sebeplerden ortaya çıkabilirler ve bazen de genetik yatkınlığın düşük olmasına karşın çevresel etkenlerden dolayı anomaliler gerçekleşebilirler. Dolayısıyla tam anlamıyla bir önlem almak ve anomalilere engel olmak maalesef mümkün değil.

Fakat anomalilerin anne karnındayken tespit edilmeleri sayesinde bebeğin doğumunun ardından hangi cerrahi girişimlerde bulunulacağına karar verilmekte, böylece kalp anomalilerinin bebeği etkilemesi engellenebilmektedir.

 

Kalp Anomalilerinin Tespiti

Kalp anomalilerinin anne karnında tespiti 14. haftadan itibaren fatal ekokardiyografi ile yapılabilmektedir ve böylece bebeğin hangi kalp rahatsızlıklarına sahip olduğu görülmektedir. Lakin bu dönemde çok detaylı tetkiklerin bazen mümkün olmaması nedeniyle 23. hafta civarlarında bir tetkik daha yapılmaktadır ve bu sayede %90’a yaklaşan başarı oranlarıyla anomaliler gözlemlenebilmektedirler.

Kalp anomalilerinin tespiti ile kalp odacıklarındaki sorunlar, kalp kapakçıkları, damarların konumları, boyutları ile diğer kalp problemleri görülebilmektedirler. Bu tetkik işlemlerinde gerek duyulduğunda uzman bir kardiyolog eşliğinde daha detaylı değerlendirmeler de yapılmaktadır. Dolayısıyla anne karnında kalp anomalilerinin tespiti, bebeğin kalp sağlığı için önemli bilgiler sunmaktadır.

kalp an

En Sık Görülen Kalp Anomalileri Nelerdir?

En sık görülen kalp anomalileri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadırlar:

  • Patent duktus arteriyozus (akciğer atardamarı ve ana atardamarın aorta bağlanması)
  • Kalp ventrikülleri arasındaki açıklık
  • Kalbin ortasında delik olması
  • Aort kapağının küçük olması
  • Ana atardamar darlığı
  • Ventriküller arasındaki açıklıklar
  • Kanın akciğere gidememesine neden olan anomaliler
  • Duvar kalınlaşması
  • Büyük damarların yer değişimi

Yenidoğan Bebeklerde Kalp Ameliyatı

Varolan anomalilerin ortadan kaldırılabilmeleri için kalp ameliyatları gerekli olmaktadır ancak bunun ne zaman yapılacağına dair gerekli tetkikleri uzmanlar gerçekleştirmektedirler. Fakat bazı kalp operasyonlarının yüksek risk barındırmalarına karşın uygulanmalarının gerekli olabileceği de unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir