hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Katı Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı?

Katı Gıdaya Geçiş Ne Zaman Olmalı?

Sağlıklı bir şekilde gebe kalıp sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek mucizevi bir şeydir. 9 ay 10 günlük zorlu, heyecanlı, meraklı bir sürecin ardından sağlıklı bir bebeği kucağına aldıktan sonra da onu en az 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslemek çok önemli. Tüm uzmanlar ilk 6 ay sadece anne sütü vermenin öneminin altını çiziyorlar. Çünkü anne sütü, bir bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini içeriyor, bebeğin mümkün olan en sağlıklı bir biçimde beslenip gelişip büyümesini sağlıyor. İşte bu sebeple de “ilk 6 ay anne sütü şart!”

Bebek sağlıklı bir şekilde 6 ayını geçirdikten sonra da yavaş yavaş ek gıdaya geçiş başlıyor. İşte bu süreç de en az emzirmek kadar önemli ve de dikkat gerektiriyor. Kabul etmek gerekiyor ki; artık minik bebek büyüyor ve anne sütünden daha fazlasına ihtiyaç duyuyor. Hal böyle olunca da annelerin kafasında sayısız soru işareti oluyor. Örneğin; “bebeğe katı besinler vermek için en iyi zaman hangisidir?”, “önce hangi besinler verilmeli?” gibi soruların yanıtları çok önemlidir.

Katı gıdaya, yani ek gıdaya ne zaman başlanmalı?

Bebek için en sağlıklı olan 6 aylık dönemde katı besinlere başlamasıdır. Evet, 6 aylıkken ek gıdaya başlanacak, ama unutulmamalıdır ki daha uzun süre anne sütü temel besin, diğer gıdalar “ek gıda” olmaya devam edecek. Ek gıdalara geçerken acele etmeye, hemen her şeyi yedirmeye çalışmaya hiç gerek yok. Ayrıca yaygın inanışın aksine bebeğin katı besinlere başlama zamanının onun zekası ya da fiziksel gelişimi üzerinde ne şimdi ne de gelecekte bir etkisi olmayacak. Bu sebeple sakin sakin, yavaş yavaş ek gıda alımına geçmekte fayda var.

Bebeğin katı beslenmeye geçmeye hazır olduğunun işaretleri nelerdir?

 • Diğer aile üyeleri yemek yiyorken onların yediklerine ilgi göstermesi,
 • Diğerlerinin bir şeyler yediğini gördüğünde ağız hareketleri yapması, dudaklarını yalaması,
 • Yeterince anne sütü içtiği veya mama yediği halde hala aç gibi görünmesi,
 • Kaşıkla bir şeyler verildiğinde diliyle kaşığı itmemesi,
 • Hiç yardım olmadan kafasını kendisi yukarıda sabit tutması,
 • Destekle de olsa kolaylıkla dik oturabilmesi onun katı gıdaya geçişe hazır olduğunu gösterir.

Katı gıdaya geçişe nasıl hazırlanılır?

Ek gıdaya başlamak bebek için hiç de kolay bir süreç değildir. Ne de olsa doğduğundan beri sadece anne sütü veya mama ile besleniyor. Bu bakımdan bebeği katı besinlere başlatırken yavaş olmak ve her seferinde sadece bir tane besin vermek gerekiyor. Bu sürecin yavaş yaşanacağını unutmamak önemlidir. Bunun için aslında her hafta yeni bir besin vermek en doğrusu olur. Bu sayede bebeğin özel bir besine alerjisinin olup olmadığını veya hassas olup olmadığını görmek de mümkün olur. Eğer bebeğin herhangi bir besine reaksiyonu varsa, onun yüzünde veya bez bölgesinde kızarıklık olabilir, bebek kusabilir veya normalden daha sulu dışkılayabilir, ishal olabilir. Katı gıdaya geçişte kesinlikle unutulmamalıdır ki; minicik bebeklerin, yetişkinlerin yediği şekere veya tuza ihtiyacı yoktur. Bu sebeple de anneye tatsız gelse bile bebeklerin ek gıdalarına şeker ya da tuz eklenmemelidir.  Aynı zamanda ek gıdaları vermeye her zaman bir kaşıkla başlamak, yavaş yavaş artırmak ve şişe gibi, biberon gibi araçları kullanmamak gerekiyor.

Ek gıdaya başlamak için en doğrusu tahıllardır!

“Katı gıdaya geçerken ilk olarak ne vermeliyim?” diye düşünen annelerin tercihi tahıldan yana olmalıdır. Bu tahıl da genellikle sindirimi kolay olan pirinçtir. Eğer tahıl, anne sütü, mama veya suyla karıştırılırsa mükemmel bir demir ve B vitamini kaynağı olur. Bu yeni besini yemeyi kolaylaştırmak için lapa halinde hazırlayıp vermek gerekir. Bebek pirince alıştıktan sonra da yulaf ezmesi ve arpa gibi diğer tekli tahıllar denenebilir.

6 aydır hep kucakta ya da yatarak anne sütü alan bebek ek gıda ile beslenirken annenin kucağında veya bebek sandalyesinde, mama sandalyesinde oturtulmalıdır. Bebeğin rahat olduğundan emin olduktan sonra bebeğe çay kaşığı büyüklüğündeki bir kaşıkla bir seferde kaşık dolusu yemek verilebilir. Bu süreçte tabi ki hala anne sütü temel besin, diğerleri ek gıda şeklinde olacaktır. Bebek, kendisine verilen besini ağzından çıkarırsa veya başını çevirerek reddederse kesinlikle ısrar edilmemelidir. Zira henüz hazır olmayabilir. O besin, diğer hafta tekrar denenebilir. Anneler bebeği yemesi için zorlamamalı, hazır olmasını beklemelidir.

Katı gıdada öncelik sebzelerin, ardından meyveler gelir!

Bebeğe sebze vermeye başlamak için en doğru tercih fasulye ve bezelye gibi yeşil sebzelerdir. Çünkü tatlı mısır ve havuç gibi sarı sebzeler yeşil sebzelerden daha tatlıdır ve bebek önce tatlı olanların tadını alırsa bir daha yeşil sebzelere alışmak istemeyebilir. Bu, önemli bir not! Bununla birlikte bebeğin sebze ve meyve yeme düzenine dair önemli bilgilere bir bakalım.

 • Bebek 1 yaşına gelinceye kadar pancar, turp, lahana ve brokoli gibi sebzelerden kaçınılmalı. Çünkü bunlar bebek için çok fazla nitrat içeriyor.
 • Bebeğe çok ısrarcı olunmamalı, bazı besinleri reddetmesi normaldir. Ayrıca daha fazla yemesi için zorlamaktan kaçınılmalı, aksi halde ileride yeme problemleri oluşabilir.
 • Sebzeler önceleri tamamen püre haline getirilerek verilmeli.
 • Bebeklerin hepsi meyvelerin tadını sever. Ancak bazı meyvelerin ve çok fazla meyve suyu içmenin bebekler için uygun olmadığı da unutulmamalıdır.
 • 1 yaşın altındaki bebeklerin beslenmesinde çok asidik oldukları için turunçgillerden kaçınılmalıdır. Turunçgillerin alerjiye yol açma risklerinin de yüksek olduğu unutulmamalıdır.
 • Hazır meyve sularından, meyve pürelerinden uzak durulmalı, bebeğin besinleri mümkün oldukça evde hazırlanmalıdır.
 • Bebeğe günde en fazla yarın çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu verilmelidir.
 • Bebeğe meyve suyu verirken biberon değil de, fincan ya da çay bardağı kullanılmalıdır.

Katı gıdaya geçişte et vermeye ne zaman ve nasıl başlanmalı?

Et, çok değerli bir protein kaynağıdır ve genellikle bebek 6 ayını doldurduktan sonra verilebilir. Ancak bebeğe vermek için etin çok iyi pişmiş, çok minik kesilmiş, doğranmış veya ezilmiş olması gerekiyor, hatta et sebzelerle karıştırılırsa daha iyi olur. Bebeğe et vermeyi tercih etmeyenler ise demir bakımından güçlendirilmiş bir tahıl vermeliler. Bu bağlamda yumurta sarısı ve fasulye çok kaliteli demir kaynaklarıdır. Ancak bazı bebeklerin yumurtanın beyazına alerjik olabilecekleri de unutulmamalıdır.

Katı gıdaya geçişte önemli hususlar

 • Bebek ilk kez yemek yemeye başladığında aldığı besinlerin yumuşak, pürüzsüz ve süzülmüş olması çok önemlidir.
 • Bebeğin ek besinlerinin mümkün olduğunca evde doğal ve hijyenik koşullarda taze olarak hazırlanması gerekiyor.
 • Bebeğin katı besinleri dışarıdan satın alınacaksa da piyasada bebeğin ayına, yaşına uygun pek çok seçenek bulunmaktadır. Ancak bunların en doğal ve en sağlıklı olanlarını seçebilmek adına özellikle katkı maddesi içermeyenlerden almak gerekiyor. Bunun için de bu besinlerin etiketleri çok dikkatli okunmalıdır.
 • Bebeğinin ek besinlerini evde kendisi yapmayı tercih edenler pişirilmiş meyveleri ve sebzeleri iyice pürüzsüz olana kadar bir besin işleyiciden geçirmeliler.
 • Besinleri hazırlarken tüm besinlerin ve kullanılan mutfak aletlerinin çok temiz ve iyice durulanmış olduğundan emin olmak önemlidir.
 • Bebek 1 yaşına girinceye kadar besinlerine tuz eklenmemelidir. 1 yaşından sonra da çok düşük miktarda eklemeye özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir