hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kimerizm Nedir?

Kimerizm Nedir?

kimerizm

Gebeliğin oluşması için yumurta hücresinin ve sperm hücresinin buluşması gerekmektedir. Şayet iki adet yumurta hücresi ile iki sperm hücresi birleşirse ikiz gebelik oluşmaktadır. Nadir durumlarda ise iki yumurta ve iki sperm birleşebilir, bnun sonucunda ise tek fetus meydana gelebilir. Oluşan bu fetus, doğumdan sonra iki kardeşin genetik yapısından ve dokularından oluşmaktadır. Kimerizim, bu durumu ifade etmektedir. Kimerizm yalnızca insanlarda meydana gelmemektedir. Oldukça nadir görülen bir durumdur.

Kimerizm durumunun yol açtığı en büyük sorunlar ise bebeğin annesine ait olup olmadığı hakkında yaşanan şüphedir.  Kimerizm durumunda dünyaya gelen ve büyüyen kişi hamile kalır ise, dünyaya gelen bebek kimerizm durumuna sahip olmayacaktır. Annenin yumurtası ve babanın sperm hücresi birleşimine sahip bir genetik yapı söz kousu olacaktır. Kimerizm durumunda annenin vücudunda 2 farklı genetik yapı bulunmaktadır. Fakat bebek yalnızca bir tanesini almaktadır. Bu durumda bebek ve anne arasındaki aidiyete bakılır iken, bebek ve annenin genetiği farklı olabilir.

Kimerizm ve psikolojik olumsuzlukları

Kimerizm durumunda bebeğin tek bedeninde farklı DNA’lar mevcuttur. Bu durumda da anne, bebekle kendisini özdeşleştirmekte zorlanabilir. Kimerizm, kromozom bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Ancak yaygın olarak bilinen bir soun değildir. Bu durum sahip çocukları olan aileler, DNA’ların farklı olduğunu öğrendiklerinde çocukları ile bağ kurmakta zorlanabilmektedir.

Kimerizm, iki yumurtanın döllenmesi sonucu tek bebeğin doğması durumudur. İki yumurtanın döllendiği durumlarda ikiz gebelik olması gerekmektedir. Ancak dünyaya gelen bu tek bebek, iki bebekte olması gereken DNA’ları taşıdığı için bu durum ortaya çıkmaktadır.   

Bu durumda bebeğin böbreği kendine ait iken, yumurtalıkları ikizine ait olabilmektedir. Bu durumda bebek dünyaya gelmeyen ikizin DNA’sını taşımaktadır.

Bu durumu yaşayan anneler, bebek ve kendileri arasında DNA farkı olduğu öğrendiğinde şüpheye düşmektedir. Bu sebeple de lohusalık döneminin getirdiği psikolojik gelgit sebebiyle bebeği ile bağ kurmakta zorlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir