hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

kısırlık belirtileri

Pek çok çiftin muzdarip olduğu kısırlık probleminin çok sayıda nedeni olabilmektedir. Kadın ve erkekte farklı sebeplere bağlı olarak gelişen kısırlığın teşhisi konulduğunda çoğunlukla tedavisi de yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle çiftlerin kısır olup olmadığı ile ilgili bilgi sahibi olmaları ve kısırlık belirtilerinin neler olduğunu biliyor olmaları gerekir.

Kısırlıktan şüphelenmeyi gerektiren durumlar nelerdir?

Kısırlıktan şüphelenmeyi gerektiren en bilindik durum kadının hamile kalamıyor olmasıdır. Ancak bunun için düzenli ve korunmasız bir ilişki yaşanıyor olması ve kadının normal döngü içinde adet kanaması görüyor olması gerekmektedir. 35 yaşın altındaki çiftler yaklaşık bir yıl boyunca düzenli olarak korunmasız ilişki yaşadıkları halde gebelik yaşanmıyorsa eşlerden herhangi birinin ya da ikisinin de kısır olabilme ihtimalinden şüphelenilebilir. Hiç ilişkiye girmemiş bir kadın 21 günlük aradan daha kısa sürede adet oluyorsa ya da iki adet dönemi arasında 35 günden daha fazla süre geçiyorsa bu durum da kısırlık belirtisi olarak düşünülebilmektedir. Bunun yanında tüm belirtiler normal seyretmekteyken gebeliğin oluşmadığı vakalar da mevcuttur.

Erkekte kısırlık belirtileri nelerdir?

Günümüzde erkeklerde kısırlık görülme oranı her geçen gün artmaktadır. Artan erkek kısırlığının genel sebepleri yaşanan modern hayat koşullarıyla ilişkilendirilmektedir. Teknolojik aletlere bağımlı iş ve sosyal hayat, aşırı sigara ve alkol kullanımı, düzensiz yaşam erkeklerdeki sperm üretimini yavaşlatmakta ve üretilen spermlerin kalitesini düşürmektedir. Erkeklerin kısırlığı genellikle belirti vermemekle beraber, doktor teşhisi ile fark edilebilmektedir. Ancak bazı hekim görüşlerine göre; idrar yaparken yanma veya akıntı olması erkeklerde kısırlık belirtisi olarak algılanabilmektedir. Ayrıca saç ve kıl büyümesinde aşırı değişiklikler, cinsel istek düzeyinde farklılıklar, sertleşme ve boşalma problemleri, testislerde şişlik, ağrı gibi belirtiler erkekleri kısırlık için korkutmaktadır. Bunun yanında kesin tanı için bir süre ilişkiye girmemenin ardından yapılan sperm testi, ultrason ve doktor kontrolü ile erkek kısırlığına kesin tanı konulabilmektedir.

Kadında kısırlık belirtileri nelerdir?

Kadınlarda kısırlık belirtileri erkeklerden daha kolay ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yumurtlama durumu ve adet döngüsünün düzensizliği en önemli ipuçları olarak kabul edilmektedir. Adet kanamalarının normalden çok daha az ya da fazla olması, adet dönemleri arasının 21 günden az, 35 günden fazla olması, adet başladıktan kısa süre sonra kanamanın aniden durması kısırlığa işaret edebilmektedir. Ayrıca kadınlarda cilt yapısında ani ve aşırı değişiklikler, birden akne kaplanan cilt, dudak, göğüs ve çenede aşırı yoğun kıllanma ve ani kilo artışı kısırlık belirtisi olarak algılanabilmektedir. Aşırı tüylenme ve kilo artışında polikistik over sendromundan bahsedilir. Polikistik over sendromunda iyi huylu kistler yumurtlamaya olanak vermemektedir. Yumurtlama olmadığında da gebelik gerçekleşmesi mümkün değildir. Kadında aşırı kasık ağrıları ve adet sancıları görülme durumunda ise endometriozis problemi söz konusu olmaktadır. Endometrioziste normal şartlarda rahim iç tabakasında bulunması gereken doku, rahim dışındaki bölgelerde bulunur ve bu durum kadında kısırlığa sebebiyet verir.

Kısırlığın ergenlikteki belirtileri nelerdir?

Kısırlıktan şüphelenmek için evlenip çocuk beklemeye gerek olmadığı, bazı durumlarda çok daha erken dönemlerde kısırlığın tespit edilebileceği bilinmektedir. Örneğin erken dönemde ergenliğe girmek, zamanı geldiği halde ergenliğe girememek, beklenenden çok daha fazla kıllanma, erkek çocuklarda göğüslerin büyümesi kısırlık için belirti olabilmektedir. Bu belirtilerle çocuklardaki üreme problemleri çok erken yaşlarda fark edilebilir ve önlemlere, tedavilere erken dönemde başlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir