hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kistik Higroma Nedir?

Kistik Higroma Nedir?

Kistik higroma

Kistik Higroma Nedir ?

Kistik higroma, çoğunlukla boynun arka ya da yan bölümünde bulunan, lenfatik sistem kaynaklı olarak meydana gelen anomalidir. Boyunda bulunan yumuşak doku içerisinde çoğul kistler söz konusu olabilir. Kistlerin içinde bulunan sıvı şeffaf renkte ya da bulanık halde mevcut olabilir. Kistin büyüklüğü her hastada farklıdır.

Bu sorunun görülme oranı ise 1/1000 olarak ifade edilir. Düşüklerden sonra ortaya çıkma riski 200’de bir olmaktadır.  Lenfatik sistem oluşumu hamileliğin 5. Haftasından itibaren gelişir.

Meydana gelen lenf sistemi ile venöz sistem (toplardamarlar) arasında hamileliğin 40. Haftasında başlar.Ortaya çıkan bu bağlantı neticesinde lenfatik sistemdeki sıvı venöz sisteme boşalır. Bu bağlantının ortaya çıkmadığı durumlarda ise fetusun boyun bölümünde lenfatik sisteme ait sıvının toplanması kaynaklı olarak kistik yapılar oluşur. Bu kistik yapılar kistik higroma olarak ifade edilir.

Tanı nasıl koyulur?

Hamileliğin 10. Haftasından itibaren ultrason ile tanı koymak mümkündür. Boynun arka bölümünde simetrik bir yapı tespit edilir. Çoğunlukla bu kistik bölümün ayrıldığı gözlemlenir.

Kistik higroma durumlarında farklı anomaliler de araştırılmalıdır. Özellikle de vücut boşluklarının sıvı ile dolması şeklinde ifade edilen hidrops ve vücut ödemi daha fazla görülmektedir. Bunun dışında yapısal anomaliler ve kromozomal anomaliler de yaygın olarak görülmektedir.

Bu anomaliler dışında:

  • Turner sendromu,
  • Down sendromu (Trizomi-21),
  • Trizomi-18,
  • Trizomi-13 görülebilir.

Gebeliğin ilk 3 ayında kistik higroma teşhisi koyulan durumlarda çoğunlukla down sendromu yaygın olarak görülmektedir. İkinci üç aylarda teşhis alınan durumlarda ise Turnet sendromu görülmektedir. Down sendromonun görülme riski ise hamile olan anne adayının yaşı ilerledikçe artmaktadır. Kistik higromaya, dişi fetuslarda erkeklere göre daha fazla rastlanır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Tanı koyarken ense kalınlığında artma söz konusu ise patolojik diğer durumlarla ayırıcı tanının koyulması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Çeşitli durumlarda kistik higromaların kendiliğinden gerilediği gözlemlenir.
  • Kistik higroma olgularında canlı doğum oranı yaklaşık %12’dir. Bunların sadece %10 kadarında büyük problemlerle karşılaşılmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir