hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kız Çocuklarında Erken Ergenlik

Kız Çocuklarında Erken Ergenlik

kiz-cocuklarinda-erken-ergenlik

Bir ebeveyn için çocuğunuzun ergenlik çağına erken girdiğini keşfetmek endişe verici olabilir. Erken ergenlik yaşayan birçok çocuğun tedaviye ihtiyacı yoktur. Erken ergenlik durumunda, süreci durdurmak için tedavi uygulanması ise genellikle iyi sonuç verir. İşte kız çocuklarında erken ergenlik nedenleri ve çocuğunuzu nasıl etkileyebileceği ile ilgili bazı temel bilgiler.

Erken Ergenlik nedir?

Ergenlik 8-13 yaş arası kız çocuklarında ve 9-14 yaş arasındaki erkek çocuklarda görülür. Genelde anlamadığımız nedenlerle büyüme spur ve kemik matürasyonu yoluyla ilerlemeye devam eder. Ergenlik belirtileri gösteren 7 yaşından önce ve 9 yaşından önce olan çocuklar ilerlemiş olarak kabul edilir. 5.000 çocuğun yaklaşık 1’i erken ergenlikten etkilenmektedir. Orta ve periferik olmak üzere iki çeşit prematür puberte vardır.

 • Orta erken erken ergenlik daha yaygın türüdür. Süreç normal puberteyle aynıdır, ancak erkenden olur. Hipofizden gonadotropinler denilen hormonların üretilmesi uyarılır. Bu hormonlar testisleri veya yumurtalıkları, diğer hormonları testosteron veya östrojen yapmak için uyarır. Kızlarda meme gelişimi gibi pubertenin değişimine neden olan bu hormonlardır.
 • Periferal erken erken ergenlik veya erken pseudo-puberty farklı bir durumdur. Ayrıca daha seyrek görülür. Belirtileri östrojen ve testosteron hormonunun tetiklenmesidir. Ancak beyin ve hipofiz bezi bu hormonlara dahil değildir. Genellikle yumurtalıklar, testisler, böbrek üstü bezleri veya ciddi derecede düşük aktiviteli bir tiroid bezi ile ilgili yerel bir problemdir.

Prematüre telarş genç yaşta erken meme gelişmedir. Genellikle erken dönemde ergenliğe girmiş kızlarda görülür. Ebeveynler için rahatsızlık verici olsa da, kendi kendine sorunu çözmek, erken ergenlik çağında doğru değildir. Tedaviye ihtiyaç duyulmaz, ancak değerlendirilmelidir.

Erken pubarş, erken yaşta bazı kasık veya koltuk altı tüylerinin erken gelişmesidir. Adrenal bezlerin erken hormon salınmaya başlaması prematüre adrenarche kaynaklanabilir. Yine, endişe verici görünebilir iken, genellikle bir problem değildir ve erken ergenlik belirtisi değildir. Bununla birlikte, bu, adrenal hormonların anormal ve fazla salınımının ilk belirtisini temsil edebileceği için değerlendirilmelidir.

Birçok uzman, pubertenin birçok ülkede geçmişte olduğundan daha erken başladığını söylüyor. Menstrüasyonun ortalama yaşı kabaca aynı kalmıştır. Yine de çalışmalar, meme gelişimine benzer erken belirtilerin bir yıl önce, onlarca yıl önce olduğundan daha fazla gerçekleştiğini ileri sürüyor.

Erken Ergenlik Belirtileri

Erken ergenlik belirtileri genellikle aynıdır. Kızlarda görülen erken ergenlik belirtileri ise:

 • Meme gelişimi (genellikle ilk belirtidir)
 • Menstruasyon (genellikle daha erken belirtilerin başlamasından iki ila üç yıl sonrasına kadar)

erken-ergenlik

Erken ergenlik sebepleri:

Çoğu vakada uzmanlar, özellikle kız çocuklarında orta derecede erken puberteye neden olan şeyleri henüz açıklığa kavuşturamadı. Bazen erken meydana gelen ergenlik, tıbbi bir sorunla tetiklenir. Altta yatan nedenler özellikle ergenlik hızla ilerliyorsa, 6 yaşından küçük çocuklarda daha sık görülür. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Genellikle benign olan tümör ve diğer büyümeler
 • Beyindeki hormonal dengeleri etkileyen cerrahi müdahaleler ya da beyin hasarı
 • Beyin iltihabı, bazen bir enfeksiyon

Erken ergenliğe yol açan diğer faktörler:

 • Cinsiyet: Kızlar, erken ergenliğe erkek çocuklarından 10 kat daha fazla girmektedir.
 • Genetik: Bazen prematüre ergenlik, cinsel hormonların salınmasını tetikleyen genetik mutasyonlar tarafından tetiklenebilir. Genellikle bu çocukların bir ailesi veya benzer genetik anormallikleri olan bir kardeşi vardır.
 • Irk: Araştırmacılar neden olduğunu ortaya koyamasa da, Afrikan-Amerikan kızların beyaz kızlardan bir yıl önce puberteye başladıklarını ortaya koymuştur.
 • Obezite: Bir dizi çalışma genç kızlarda obezite ile erken puberte riski arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, araştırmacılar, bağlantının ne kadar doğrudan olduğunu bilmiyorlar. Obezite erkeklerdeki erken ergenlikle bağlantılı görünmemektedir.

Erken Ergenlik Döneminin Sonuçları

Çocuklar için erken ergenlik, fiziksel ve duygusal sorunlara neden olabilir.

 • Kısa boy: Ergenlik yaşındaki çocuklar genellikle yaşlarına göre daha büyük olmakla birlikte, ergenlik dönemi diğer çocuklara göre daha önce biteceğinden boy kısalığı meydana gelebilir.
 • Davranış problemleri: Bazı çalışmalar, erken ergenlik ve davranış sorunları arasında, özellikle de gelişimsel gecikmelere sahip çocuklar arasında bir ilişki bulmuştur. Bununla birlikte, birçok uzman delilleri zayıf gördüğünü belirtti.
 • Erken cinsel aktivite: Anne-babalar için endişe faktörü olmasına rağmen, ergenlik dönemi erken yaştaki çocukların daha genç yaşta cinsel olarak aktif olduklarına dair güçlü bir kanıt bulunmamaktadır.
 • Stres: Ortalama 12 yaşları doldurduğu zaman bile, ergenlik dönemi kafa karıştırıcı olabilir. Erken ergenlik küçük yaştaki çocuklar için stresli olabilir. Akranlarından farklı görünmek konusunda garip hissedebilirler. Erken adet görme yaşı 9 ya da daha küçük olan ya da gelişimsel olarak geciken kızlar için rahatsızlık verebilir.
 • Diğer riskler: Bazı çalışmalar, kızlarda erkenden ergenlik ile hayattaki meme kanseri riski biraz daha artmış arasında bağlantı bulmuştur. Bununla birlikte, kanıt net değildir. Daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Erken Ergenlik: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Bir ebeveyn olarak erken ergenlik hakkında endişelenmek oldukça doğaldır. Çocuğunuz erken ergenlik belirtileri gösteriyorsa, bir pediatrik endokrinolog tarafından değerlendirilmelidir. Fakat çocuklar ve ebeveynleri, erken çocukluk dönemi ergenliğini korkunç bir tıbbi tanı olarak görmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir