hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Klomifen Sitrat (Klomen, Serophene, Gonaphene)

Klomifen Sitrat (Klomen, Serophene, Gonaphene)

Klomifen Sitrat

Yumurtlama(Ovulasyon) tedavisinde kullanılan Klomifen Sitrat, 60’lı yıllardan bu yana yumurtlama sorunları olan kadınların kullandığı bir ilacın ismidir. Doktor kontrolünde kullanılan bu yumurtlama ilacı, kısırlık tedavisinin ilk basamağında yaygın olarak kullanılır. Kontrolsüz ve bilinçsizce kullanıldığında yumurtalıklarda çok fazla sayıda kist oluşabilir ve kadın gebelik şansını tamamen kaybedebilir. Ancak doktor kontrolünde, ultrason takibiyle kullanıldığında; yumurtalıklarda çoklu kist oluşumu (polikistik sendromu), diğer yumurtalık problemleri ve nedeni bilinmeyen kısırlık gibi sorunların tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Klomifen Sitrat ile kısırlık tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kadınlarda gebeliğin gerçekleşmesine olanak veren yumurtlama düzeni, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonu tarafından sağlanmaktadır. Bu hormonun yetersiz ya da dengesiz salgılandığı durumlarda gebelik oluşması mümkün olmamaktadır. Yumurtalıklarda yumurtanın gelişimini sağlayan temel hormon FSH’dir ve Klomifen Sitrat bu hormonun salgısını artırır, yumurtlamanın gerçekleşmesine olanak sağlar. Bu süreç öncelikle Kolmifen Sitratın östrojen hormonu salgılanmasını engellemesi ve ardından FSH hormonu salgısını artırması şeklinde gerçekleşmektedir. Yumurtlama bozukluğu olan hastalarda yaklaşık 6 ay süreyle Klomifen Sitrat kullanıldığında hastaların yumurtlama sorunu neredeyse % 80 oranında çözülmüş olur. Bu durumda kadının gebe kalma ihtimali % 45 oranında artmaktadır. Kısacası kadınlarda yumurtlamayı artıran, düzenleyen Klomifen Sitrat adındaki ilaç değil, FSH hormonudur. Ancak yumurtlama sorunu olan hastalarda FSH’nin gerektiği ölçüde salgılanabilmesi için de Klomifen Sitrat ilacına gerek duyulmaktadır. Klomifen kullanarak yumurtlama düzeni sağlanan kadınlar gebe kaldıklarında ikiz bebek sahibi olma olasılıkları, normal yolla elde edilen gebeliklere göre daha yüksektir. Ancak gebeliklerinde her hangi bir anomalik gözlenmemiş ve düşük riski de görülmemiştir.

Klomifen Sitrat nasıl kullanılmalıdır?

Klomifen Sitrat kesinlikle doktor kontrolünde, doktor önerisiyle kullanılmaktadır ve kullanıldığı süre içinde ultrasonla yumurtanın büyüme evreleri incelenir. Adetin 3. günü civarında kullanılmaya başlanan Klomifen Sitrat ilk önceleri günde bir kez 50 miligram alınır, ilerleyen evrelerde doktor gerek görürse 150 miligrama kadar çıkabilir. İlaç 5 gün kullanıldıktan sonra ultrasonda yumurtanın 18-20 milimetre büyüklüğünde olduğu tespit edilirse ya çiftlerin normal yolla ilişkiye girmeleri istenir ya da aşılama yapılır. Gerekli büyüklüğe ulaştığı düşünülen yumurta hücresinin çatlaması için çatlatma iğnesi yapılır ve bunun ardından 36 saat geçtikten sonra aşılama yapılarak gebelik elde etmeye çalışılır.

Klomifen Sitrat hangi hastalarda kullanılamaz?

Klomifen Sitrat doktor kontrolünde kullanıldığında her hangi bir yan etki yaratmadan yumurtlama sorunlarını tedavi edebilen bir ilaçtır. Ancak her ilaç gibi bunun da kullanılamayacağı durumlar ve hastalıklar bulunmaktadır. Örneğin zaten hali hazırda hamile olan kadınlar, karaciğer rahatsızlıkları olanlar, vajinal kanaması olan ve meme kanseri riski ya da bulgusu olan hastalarda klomifen sitrat kullanılamamaktadır.

Klomifen Sitratın yan etkileri var mıdır?

Her ilaç gibi Klomifen Sitratın da çok ciddi olmasa da yan etkileri vardır. Örneğin ciltte kızarıklık ve yanma hissi, göğüslerde hafif ağrı ve hassasiyet, bulantı, görme bozukluğu, kasıklarda ağrı ve saç dökülmesi Klomifen Sitrat kullanan hastalarda karşılaşılan yan etkilerdir. İlaç doktor kontrolünde kullanıldığı için bu yan etkilerden biri ya da bir kaçı görülmeye başlandığında doktorun önerileriyle bu olumsuz etkiler en aza indirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir