hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Laparoskopi Sonrası Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Laparoskopi, sık sık doğurganlık problemlerinin incelenmesi ve tedavisinde kullanılan çok müdahaleci olmayan bir ameliyat tipi ancak apandisit ameliyatı, safra kesesi çıkarma, gastrik kelepçe takımı gibi başka yaygın karın ve pelvik bölge ameliyatlarında da kullanılıyor. Çok yaygın olduğu ve üreme alanında da kullanıldığı için, hastalar genellikle bu tip bir ameliyatın hamilelik şanslarını nasıl etkileyeceğini merak ediyorlar. Her bir vakanın kendine has olduğu doğru olsa da, laparoskopik bir operasyonun kadının doğurganlığını negatif etkilemesi çok çok nadir. Çoğu vakada gebe kalma ihtimalini arttırıyor.

Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Laparoskopi genellikle genel anestezi altında uygulanıyor. Uygulanacak işleme bağlı olarak genelde operasyondan sonra bir kaç saat içinde eve gidebiliyorsunuz ancak bazen bir gece hastanede kalmak da gerekebiliyor. Laparoskopik işlem zamanında, cerrah karında küçük bir delik açıyor. Laparoskop bu delikten sokuluyor. Bu ince, ışıklı bir bir fiber optik tüp ve içerisinde kamera bulunduğu için cerrahın içeriyi görmesini sağlıyor. Bazı vakalarda bu tüpten mikrocerrahi aletler de sokulabiliyorlar veya ikinci bir delikten sokulabiliyorlar. Karın hafifçe gazla şişiriliyor ve böylece cerrahın içeride daha rahat hareket etmesi sağlanıyor. Üreme organlarının açıkça görünmeleri sayesinde problemler görülebiliyor ve tamir edilebiliyorlar.

Laparoskopik ameliyat beden için büyük kesiklerin olduğu geleneksel ameliyat türlerinden çok daha az travmatik. Hastalar daha az ağrı, rahatsızlık hissediyorlar ve iyileşme zamanları da daha hızlı.

Laparoskopi Üreme Alanında Nasıl Kullanılıyor?

Pek çok kadın pelvik faktör kısırlığı nedeniyle gebe kalamıyor, yani pelvis bölgesinde ve üreme yollarında fiziksel bir problem var ve bu da hamile kalmaya engel oluyor. Bu kısırlık türüne sebep olabilecek pek çok problem var. Enfeksiyonlardan kalan yara izleri, yaralanma ve ameliyatlar, endometriyoz gibi problemler, yumurtalık kistleri, polipler veya rahimdeki fibroidler bir kadının üreme sistemi fonksiyonlarını etkileyebiliyorlar. Laparoskopi aynı zamanda ultason ile görülemeyen problemlerin tespitinde de kullanılabiliyor. Bazı vakalarda doktor işlem sırasında problemi tedavi edebilir.

Laparoskopi Hamile Kalma İhtimalini Azaltır mı?

Bazı kadınlar için laparoskopi fibroid ve endometriyotik lezyonların tedavisinde, hidrosalpinks tedavisinde, fallop tüplerinin açılmasında kullanılır ve bu ameliyat gebelik ihtimalini arttırır. Ancak laparoskopinin gebe kalma ihtimalini düşüren bazı vakaları da var.

İyileşme Zamanı

Eğer hamile kalmak istiyorsanız, laparoskopi geçirmek gebelik sürecini etkileyebilir çünkü ameliyattan sonra bir kaç haftalık iyileşme süreci var. Prosedürden sonra az miktarda ağrı ve şişkinlik normal ve bedeninize iyileşmesi ve dinlenmesi için zaman vermelisiniz. Genel olarak doktorlar hem doğal gebelik denemelerinde hem de tüp bebek tedavilerinde yaranın tamamen iyileşmesinin beklenmesini öneriyorlar. Bu süreç 3-5 günden bir kaç haftaya kadar devam edebilir. Bedeninizi dinleyin: iyice dinlenin ve iyi beslenin, kesik bölgesinin bakımını yapın ve ilişki sırasında ağrı yaşarsanız durun ve kendinize bir kaç gün daha verin. Eğer ağrı sizin için bir sorun olarak kalmaya devam ederse doktorunuzla görüşün. Tüp bebek tedavilerinde ise doktorunuz ile iletişiminiz önemli çünkü tedaviye katılım için hazır halde olup olmadığınızın değerlendirmesini o yapacaktır.

Ameliyat İzi

Kadınlar pelvik veya karın bölgesi ameliyatları yaşadıkları zaman, her zaman pelvik bölge içinde bazı yapışkanlık ve yara izi kalması ihtimali vardır ancak bunun ihtimali laparoskopide açık ameliyat gibi yöntemlere göre çok daha düşük. Bazı vakalarda oluşan yara dokusu örneğin fallop tüpleri hasar gördüyse gebe kalmayı zorlaştırabilir ancak tüp bebek tedavisinde fallop tüpleri atlandığı için bu tip durumlar sorun olmaktan da çıkabilir. Laparoskopik ameliyat sırasında cerrahin görüşü ve hareket kabiliyeti kısıtlıdır çünkü elleri yerine alet ve kameralar kullanır, bu da ne kadar güç uygulayacağını anlamasını zorlaştırır. Bu nedenle yan etkiler yaşamamak için cerrahınızın yetenekli ve deneyimli olduğundan emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir