hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Laparoskopik Ovaryan Drilling (Lod)

Laparoskopik Ovaryan Drilling (Lod)

laparoskopi

Laparoskopik Ovaryan Drilling (Lod)

Polikistik over sendromu, birçok yumurtanın aynı anda olgunlaşmaya çalışmasından dolayı meydana gelen hormonal bir rahatsızlıktır. Üreme dönemindeki birçok kadında polikistik over sendromu söz konusudur. Polikistik over sendromunun en ciddi problemi ise gebe kalmayı zorlaştırmasıdır. Özellikle de tüp bebek tedavisi ile gebe kalmaya çalışan kadınlar için kullanılan ilaçlar, polikistik over sendromu hastalarında OHSS yani yumurtalıkların aşırı uyarılması sorununu geliştirebilir. Bundan dolayı da tüp bebek tedavisi olumsuz etkilenebilir.

Polikistik over sendromunda tedavi süreci oldukça uzundur. Özellikle de belirtileri hafifletmek adına uygulanan tedavi yöntemleri en erken 6 ayda cevap vermektedir. Erkek tipi tüylenme ve kilo verme gibi yöntemler, iradeli ve düzenli olarak uygulanan tekniklerle düzelmektedir. Laparoskopik ovaryan drilling operasyonu ise tüm tedavi yöntemlerine karşı cevap alınamamış hastalara uygulanmaktadır.

Polikistik over sendromunun belirtileri nelerdir?

  • Erkek tipi tüylenme,
  • Sivilce ve akne,
  • Kilo alma,
  • Gebe kalmada zorluk,
  • Adet görmeme,
  • Düzensiz adet görme
  • Ultrasonda yumurtalıkların üzerindeki kistik görüntüler olarak sayılabilir.

Polikistik over sendromu (PKOS) laparoskopik LOD yöntemi ile çözülür mü?

Laparoskopik ovaryan drilling (LOD) ovulasyon yani yumurtlama düzensizliği olan polikistik over sendromu hastalarında ovulasyonun düzenlenmesini sağlamayı amaçlar. Bu sayede de polikistik over sendromu sorunu olan kadınların gebe kalma şansı yükselir.

Cerrahi bir işlem olan Laparoskopik ovaryan drilling, hastanın yumurtalıklarına elektrokoter ya da lazer ışınları ile 4-5 noktadan müdahale edilmesi ile başlar. Ufak deliklerden sorunlar tedavi edilir.

 Her polikistik over sendromu hastasına uygulanır mı?

Laparoskopik ovaryan drilling her polikistik over hastasına uygulanmamaktadır. Ancak hasta her şeye rağmen zayıflayamıyorsa, yumurtlamayı uyaran ilaçlara cevap vermiyorsa uygulanabilir.

Laparoskopik ovaryan drilling LOD tedavisinden sonra yumurtlamayı uyaran (ovulasyon indüksiyonu yapan) ilaçların daha başarılı olduğunu ve tüp bebek tedavisinin daha başarılı olduğunu gösteren çeşitli araştırmalar mevcuttur. Ameliyat, laparoskopik yani kapalı yöntemle uygulandığı  için hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyattan kısa süre sonra hasta günlük yaşantısına geri dönmektedir. Laparoskopik ovaryan drilling işleminden sonra genellikle hastalar bir gün sonra evlerine gidebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir