hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Lazer Epilasyon Hamileliğe Engel mi?

Lazer Epilasyon Hamileliğe Engel mi?

Pek çok insan tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyonu tercih ediyor. Yüz, bacaklar, kol altları ve bikini bölgesinde sık sık kullanılıyor.

Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Akademisi, 2016 yılında bir milyondan fazla insanın bu işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı. Peki hamile kadınlar lazer epilasyona girmeli mi? Pek çok doktora göre bu sorunun en kısa cevabı, hayır.

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Bir doktor veya teknisyen, ilgili bölgeye bir ışık huzmesi gönderir. Lazer her bir tüyün koyu pigmentini hedefler, tüy gövdesine ve foliküle ısı gönderir.

Eğer ısı folikülü tamamen yok ederse, tekrar tüy üretmez. Eğer folikül hasar görürse, tekrar tüy çıkabilir ancak muhtemelen daha ince ve hafif olacaktır.

Hamilelik ve Tüyler

Hamile olduğunuzda bedeniniz hormon doludur. Östrojen ve androjen miktarındaki artış daha önce olmayan bölgelerde tüylenmeye sebep olur ve özellikle üçüncü trimesterde en yüksek düzeye ulaşır.

Karnınızda, yüzünüzde, boynunuzda, göğüslerinizde ve kollarınızda aniden tüylenme fark edebilirsiniz. İyi haber, bu tüylenmenin hayli yaygın olması ve bebek doğduktan sonra genelde ortadan kalkması.

Hamilelik hormonları sadece tüylerin nereden fışkıracaklarını ve ne kadarıyla uğraşmanız gerektiğini değil, aynı zamanda büyüme döngüsünü de değiştirir.

Kafanızdaki ve bedeninizdeki saç ve tüylerin anajen adı verilen bir büyüme aşamaları vardır. Tüy tamamen büyüdüğü zaman telojen adı verilen bir dinlenme sürecine girer ve sonrasında dökülür.

Hamilelik hormonları düşme sürecini geciktirirler ve bu nedenle daha kalın, dolgun saçlar görebilirsiniz. Bedeniniz eskisi gibi her zamanki tüy dökme işini yapmıyordur.

Bebek doğduktan 3-6 ay sonra hormonlar normale dönerler ve fazla tüyler dökülürler. Bu ani tüy kaybına telojen effluvium adı verilir.

Östrojen kaynaklı tüylenmeye bir de gebelik nedeniyle vücudun belli kısımlarına erişmenin zorlaşması eklenince, lazer epilasyon için bir randevu almak isteyebilirsiniz.

Güvenlik Çalışmaları Yok

2017 yılında International Journal of Women’s Dermatology’de, hamile kadınlarda kozmetik süreçlerin güvenliği üzerine bir inceleme yapılmış.

Araştırmacılar lazerlerin kadınlarda böbrek taşları ve genital siğil gibi rahatsızlıklarda güvenle kullanılmalarına karşın epilasyon gibi kozmetik işlemlerde kullanımlarına dair güvenilir verilerin olmadığını belirtiyorlar.

Bu konudaki araştırma yoksunluğu muhtemelen kısa zamanda giderilmeyecek çünkü bilimadamları anne adayları ve bebekleri zararlı olma potansiyeli olan ürün ve süreçlere kasıtlı olarak maruz bırakmak istemiyorlar.

Lazer epilasyon genel olarak güvenli bir prosedür olarak görülse de, doktor ve cildiye uzmanları hamile kadınların bundan kaçınmaları gerektiğini söylüyorlar çünkü anne ve bebeklerdeki güvenliğine dair çalışma yok. Araştırma yoksunluğunda doktorlar tedbirli olmayı tercih ediyorlar.

Doğum Sonrasını Beklemenin Diğer Sebepleri

Hamilelikteki bir diğer yaygın değişim ise cildin koyulaşması yani hiperpigmentasyon.

Lazer epilasyon ise cilt rengi ve tüy rengi arasındaki kontrast fazla olduğunda daha başarılı oluyor. Eğer hiperpigmentasyon cildinizi daha koyu hale getirdiyse ve ten rengi tüy rengine yaklaştıysa, tedavi daha az etkili olabilir.

Buna ek olarak, gebelik normal tüy gelişim döngüsünü bozar. Lazer epilasyonun etkili olması için 6 seans gerekebiliyor. Bu seansların ise ideal uygulanma zamanları döngünün büyüme aşaması. Fakat hamilelik hormonları bu aşamaların süresini değiştiriyorlar ve bu nedenle yanlış aşamada tedaviye giriyor olabilirsiniz.

Cilt hassasiyeti de bir başka konu. Hamilelik bedendeki kan takviyesini arttırır. Ayrıca karın ve göğüslerdeki cildi de gerer. Lazer epilasyonun cildin hassas olduğu bu dönemde yapılması rahatsızlık verebilir.

Lazer Epilasyon Hamileliğe Engel mi?

Lazer epilasyonun hamile kalma ihtimalini azalttığını gösteren bir kanıt yok. Eğer hamile kalmak istiyorsanız, epilasyon sürecine başlamadan önce doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Çoğu insan için tüyleri azaltma süreci dokuz aya kadar sürebiliyor. Hamile olduğunuzu fark etmeden tedaviye başlamış olabilirsiniz ve bu da prosedürden kaynaklanan risklere sizi maruz bırakır. Bunlar şöyle:

  • cilt tahrişi
  • cilt renginde değişim
  • sivilceler
  • yaralar
  • nadiren de olsa tüylerin aşırı miktarda tekrar çoğalmaları

Lazer Epilasyon Alternatifleri

Traş, ağda, iple alım ve cımbız gibi geçici yöntemler genellikle hamilelikte güvenli görülüyorlar. Bedeninizin şekli ve boyutu değiştikçe, istenmeyen tüylerin olduğu bazı bölgelere erişiminiz zorlaşabilir.

Eğer bir uzmandan yardım almak isterseniz, tesisin temiz olduğundan ve teknisyenin gerekli lisanslara sahip olduğundan emin olmalısınız.

Tüy dökücü kremler geçmişte gebelikte güvenli görülüyorlardı ancak sülfit tozunun veya thioglikolik asitin anne ve bebeklere kesinlikle zararsız olduğunu gösteren bir çalışma yok.

Ayrıca bu krem ve losyonlara bağlı olarak oluşan cilt reaksiyonlarına dair raporlar da mevcut. Muhtemel etkileri üzerine çok az araştırma olduğu için, başlamadan önce doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Lazer Epilasyon Yapılabilir?

Doğumdan sonraki aylarda vücut tekrar normal haline dönerken oldukça uzun bir süre geçer. Bu nedenle hormonlarınızn normal düzeyine döndüğünü teyit etmesi için doktorunuzla görüşmelisiniz. Hormonlar normal düzeye gelmeden cildiniz bir lazer epilasyon terapisi için hazır hale gelmeyecektir.

Hamile Teknisyenler Çalışabilirler mi?

Doğru giyinmiş ve eğitimli bir lazer teknisyeninin gebelikte işi bırakmasını gerektiren bir kanıt yok. Ancak endişeler varsa doktorunuzla görüşün.

Sonuç Olarak

Hamilelik bedeninizde çok şeyi değiştirir ve daha önce tüy olmayan yerlerde tüylenme görebilirsiniz. Bu değişimlerin büyük kısmı doğumdan sonraki aylarda ortadan kalkarlar.

Eğer yüz, kol, karın, bacak ve bikini bölgesindeki tüyleri azaltmak isterseniz, muhtemelen en güvenli seçenekler traş, iple alma, ağda gibi seçeneklerdir.

Doğumdan sonra lazer epilasyon tedavisine ne zaman devam edebileceğiniz konusunda doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir