hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Menopozda Görülen Psikolojik Sorunlar

Menopozda Görülen Psikolojik Sorunlar

 

Menopoz dönemi, kadınlarda ilk olarak adet düzensizlikleri ile birlikte başlayan ve adetin tamamen son bulmasıyla sonuçlanan bir dönem olarak karşımıza çıkıyor ve yaşa bağlı olarak kadın doğurganlığının ortadan kalkmasına neden oluyor. Tamamen doğal yaşam sürecinin bir parçası olan menopoz, çocuk yapmanın tehlikeli hale geldiği yaşlarda ortaya çıkıyor ve annenin vücudunun çocuk yapmaya elverişli halden çıktığı zamanlarda anneyi koruyor, azalan yumurta rezervlerinden dolayı kalitesiz yumurtaların geriye kalması sebebiyle de potansiyel olarak düşük tehlikesi altında olan embriyoların ortaya çıkmasına engel oluyor. Ancak menopozda görülen psikolojik sorunlar, maalesef vücudun bu kendini koruma mekanizmasının devreye girişi esnasında ruhsal anlamda ciddi problemler yaratıyorlar.

Menopozda Ortaya Çıkan Fiziksel Değişimler

Kadınların vücudunda her ay bir adet döngüsü yaşanmaktadır ve bu döngü süresince yumurtlama zamanında kadar vücutta östrojen hormonu yaygınken, yumurtlamadan adet gününe kadar da progesteron hormonu yaygın hale gelir. Bu döngü yıllar boyunca devam eder ancak menopoza girilmesiyle birlikte progesteron hormonunun salgılanması yavaş yavaş son bulur. Bunun yanında, östrojen hormonunun salgılanması da ciddi oranda azalır ve kadınlarda doğurganlık kabiliyeti de sona erer.

Fakat östrojen dengesinde yaşanan bu değişimlerin beyne giden kan akımını değiştirdiğini, hatta endorfin hormonu gibi hormonların salgısını da etkilediğini, beyin hücrelerinin çalışma düzenini de bozabildiğini gösteren pek çok çalışma da mevcut. Dolayısıyla menopoz dönemindeki psikolojik sorunların temelinde sadece fiziksel sebepler yer almasalar da, fiziksel etkilerin de ciddi oranda bir etkilerinin bulunduğu biliniyor.

menopoz-dönemi

Menopozda Görülen Psikolojik Sorunlar

Menopoz dönemindeki psikolojik sıkıntıların temel kaynağı aslında menopoz değil. Bu dönemde, kişinin hiç bir eğilimi olmayan psikolojik sorunlar ortaya çıkmazlar ancak hali hazırda belli bir eğilim bulunan ruhsal sıkıntılar, hormonal değişimlerin de etkisiyle, kendilerini daha fazla belli etmeye başlarlar. Dolayısıyla bu noktada hem genetik ve çevresel faktörlerin, hem de fiziksel değişimlerin psikoloji üzerinde etkili olduğu varsayılmaktadır.

Menopoz döneminde en sık karşılaşılan psikolojik sorunlar aşağıdaki şekilde listeleniyorlar:

  • Ağlama atakları
  • Konsantrasyon bozuklukları
  • Dikkat dağınıklığı
  • Motivasyon eksikliği
  • Depresyon
  • Hafıza problemleri
  • Uyku sorunları
  • Sinirlilik ve agresiflik
  • Yorgunluk ve halsizlik

Bahsettiğimiz bu psikolojik sorunların bir veya birden fazlası aynı anda ortaya çıkabilmektedir ve maalesef kişinin hayat kalitesini de ciddi anlamda düşürebilmektedir. Dolayısıyla bu dönemde, hem kişinin kendini bilmesi hem de eşinin ve tanıdıklarının varolan gidişatta bir yanlışlık olduğunu sezmesi, psikolojik sorunların tespiti ve tedavisi hususunda ciddi bir katkı sağlayacaktır.

menopoz-sonrası-

Bu Sorunlara Karşı Ne Yapmalı?

Menopozda karşılaşılan psikolojik sorunların üstesinden gelmek için yapılabilecek bazı şeyler de elbette mevcut. Bazı uzmanlar, bu dönemdeki hormonal etkileri azaltabilmek için hastalarına östrojen ilaçları önerebiliyorlar, psikologlar ise terapiler ve ilaçlar yardımıyla bunların üstesinden gelmek için çaba gösteriyorlar.

Fakat kişinin kendi kendine alabileceği bazı önlemler, menopozdaki psikolojik sorunların etkilerinin azaltılabilmesi için ciddi bir önem taşıyorlar.

Bu önlemler arasında, spor ve egzersiz programı oluşturarak vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlamak, meditasyon ve yoga gibi yöntemler ile ruhsal dinginliği yakalamak başı çekmektedir. Zira vücutta yaşanan değişimlerin tolere edilebilmesi için kişinin daha dinç ve sağlıklı bir vücuda kavuşması elzem.

Bunun yanında, sağlıklı beslenme, alkol ve sigaradan uzak durma, hobi alanları ile ilgilenerek dikkati başka bir yana verme, sosyal ortamlarda aktif olarak destek bulma gibi seçenekler de menopozdaki psikolojik sorunların üstesinden gelmekte büyük faydalar sağlamaktadır. Bu dönemde ortaya çıkabilecek aşırıya kaçma isteğinin ise gerekirse psikolojik destek ile törpülenmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir