hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Menopozda Hamilelikten Korunmak Gerekir Mi ?

Menopozda Hamilelikten Korunmak Gerekir Mi ?

 

Menopoz döneminin kadınların artık doğurganlıklarını ciddi anlamda kaybetmeye başladıkları ve üreme kabiliyetlerinin sona erdiği bir dönem olduğu ortada. Dolayısıyla bu süreçte pek çok çift, menopozda hamilelikten korunmak gerekir mi sorusunu kendisine soruyor ve uzun yıllardır korunmayla uğraştıktan sonra en azından menopoz döneminde bu zorunluluktan kurtulmanın umudunu taşıyor. Menopoz döneminde kadın vücudunda gerçekleşenler ve bu dönemin gebelikle ilişkisini biraz değerlendirelim.

Menopoz Nedir?

Kadınlarda östrojen hormonu üretiminin düşmesi, FSH hormonunun yükselmesi, yumurtalıklardaki rezervlerin giderek daha da fazla düşmesi ve sağlıklı yumurta kalmaması ile birlikte başlayan menopoz döneminde, adet düzeni giderek bozulmaya başlar ve dönemin tamamlanmasıyla birlikte menstrüal döngü tamamen bir son bulur.

Menopoz dönemindeki bu hormonal değişikliklerden dolayı kişinin ruh halinde değişimler meydana gelebilir, sıcak basması gibi fiziksel etkiler de hayat kalitesini düşürebilir. Bunun yanında sigara içen kişilerde menopozun bir kaç sene daha erken yaşandığı da bilinenler arasında.

menopoz

Menopoz ve Doğurganlık İlişkisi

Menopoz döneminde yaşanan değişimlerin doğurganlık üzerindeki etkilerine dair her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor ve bu konudaki araştırmalar devam ediyor. Ancak elde varolan bilgilere de kısaca bir göz atmak gerek.

Menopoz dönemi başladığında, kadınlarda adet düzeni bozulmaya başlar ve adetler bazen atlanır, bazen aylarca olmaz, bazen de her ay düzenli bir şekilde devam edebilir. Dolayısıyla bu süreçte kadınların henüz genç yaşlara göre daha düşük bir ihtimalle olsa da doğurganlıklarını korudukları söylenebilir. Zira yumurtalıklarda bulunan rezervlerdeki yumurta folikülleri hala çatlamaktadırlar ve bunlardan çıkan yumurtalar gebelik için hazır beklemektedirler.

Lakin ileri yaşlarda yumurtalıklarda kalan bu foliküllerde, artık sağlıklı yumurtalar pek bulunmuyorlar ve cinsel ilişki sonrasında döllenme gerçekleşse bile oluşan embriyolar kromozomal anomaliler, düşük kalite gibi sebeplerle rahme tutunamadan erken gebelik kaybı ile vücuttan atılıyorlar. Yani fark edilmese dahi kadınlarda gebeliğin ilk adımı atılıyor ancak gebelik henüz farkedilemeden embriyo vücuttan uzaklaştırılarak genetik anomalilere sahip olma ihtimali yüksek bebekler engelleniyorlar.

Fakat bazen erken gebelik kaybının gerçekleşmemesi de mümkün ve yüksek yaş grubunda yer alan kişilerin Down sendromu başta olmak üzere kromozomal anomalilere sahip olan çocuk sahibi olma risklerinin yüksek olması da bu durumdan kaynaklanıyor. Pek çok araştırma sonucu, 35 yaş üzerindeki gebeliklerde sağlıklı embriyo oluşumu sağlayacak yumurtaların bulunmadığını, dolayısıyla bunun hem düşük anlamında hem de genetik problemlere sahip çocuklar doğurma anlamında büyük bir risk unsuru olduğunu es geçmemek gerekiyor.

woman-797390_640

Ne Zaman Korunmayı Bırakmalı?

Menopoz döneminin sona ermesine kadar kadınlardaki bu süreç devam eder ve dolayısıyla artık çok düşük olsa bile gebelik riski her zaman mevcuttur. Ancak elde bulunan veriler, 50 yaşından önce menopoza girmiş olan kadınların tamamen adetten kesilmelerinin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra, 50 yaşından sonra menopoza giren kadınların ise tamamen adetten kesilmelerinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra korunma yöntemleri olmadan cinsel ilişkiye girebileceklerini gösteriyor.

Yukarıdaki koşulları karşılamayan kadınların ise gebelikten korunma yöntemlerini sürdürmeleri öneriliyor. Her ne kadar 45 yaş üzeri kadınlarda gebe kalma ihtimali ortalama %5, 50 yaş üzeri kadınlarda %1 olsa da, gebeliğin bu ihtimaller dahilinde ortaya çıkabilmesi, hem anne hem de bebek açısından büyük riskler barındırıyor.

Zira geç yaşlarda ortaya çıkan gebelikler, hem anne adayının kalp ve damar problemleri yaşamasına neden olabiliyor, hem de bebeğin genetik anomalilere sahip olma riskini arttırıyor. Elbette size özel mevcut olabilecek koşulların varlığı için bu konuda kontrole gittiğiniz uzmanın görüşlerini de değerlendirmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir