hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Myomektomi (Myom Alınması) Nedir?

Myomektomi (Myom Alınması) Nedir?

 

Myomlar kadınların rahim bölgesinde yaşadıkları en dikkat çekici ancak hayati risk barındırmayan rahatsızlıklar arasında yer alıyorlar. Myom yahut miyom olarak adlandırılan bu yapılar, rahimde bulunan düz kas dokularından gelişiyorlar ve iyi huylu birer tümör olarak karşımıza çıkıyorlar. Her ne kadar gençlik döneminde nadiren veya küçük boyutlarda ortaya çıkabilseler de, yapılan araştırmalar 35 yaşının üzerindeki kadınlarda myomların görülme ihtimalinin %20’leri geçtiğini gösteriyor. Myomektomi ise rahimde bulunan myomların alınması operasyonunun tıp dünyasındaki adı denilebilir. Türkçe adıyla myom alınması olarak belirtmekte de herhangi bir sakınca yok.

Myomlar Neden Oluşurlar?

Myomların neden oluştuklarına dair yapılan araştırmalar henüz net bir sonuç vermiyorlar ancak bu iyi huylu tümör ve urların ortaya çıkışında östrojen hormonunun büyük bir etkisinin olduğu biliniyor. Normalde iyi huylu tümörler olsalar da myomlardan kanser gelişme ihtimali de mevcut ancak bu ihtimal günümüzde %0.5’in bile altında gösteriliyor, yani korkacak bir şey yok denilebilir.

35 yaş üzeri kadınlarda sıklıkla görülen myomlar, bu yaş altında ya hiç görülmüyorlar ya da rahatsızlık verecek boyutlarda olmuyorlar. Bunun yanında, menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda miyomların küçüldükleri veya yok oldukları da görülebiliyor. Dolayısıyla genel anlamda 35-50 yaşlar arasındaki kadınların hayat kalitesini düşürebilen bir yapı olduklarını söylemek mümkün.”Myom ve Adenomyozis tüp bebek tedavisini etkiler mi?” konulu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Myom Belirtileri Nelerdir?

Myomların pek çoğu herhangi bir belirti vermezler ve pek çok kadın da myom sahibi olduğunu fark etmeden hayatını sürdürür. Fakat belirti vermeyen bu myomların büyümeleri ve adet olarak çoğalmaları durumunda bazı belirtiler de ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtileri kısaca listelemek gerekirse;

 • Adet dönemlerinde ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Karında şişlik ve büyüme
 • Kabızlık
 • Sık sık idrara çıkma
 • Adet kanamalarının fazla olması ve kansızlık
 • Ara kanamalar
 • Adetin çok uzun sürmesi
 • Rahim ağzının kapanması nedeniyle kısırlık
 • Tüplerin kapanması nedeniyle kısırlık
 • Tekrar eden düşükler

İlerlemiş olan myomların sebep oldukları bu belirtilerin başka rahatsızlıklarda da görülebilmeleri nedeniyle hastaların kendi kendilerine teşhis koymamaları ve ilk olarak ultrasonografi ile bir uzman tarafından tanının koyulması çok önemli. Zira yanlış bir tedavi uygulaması, kocakarı ilaçları kullanma gibi faktörler maalesef normalde tehlikesiz olan myomların gelişimini olumsuz yönde etkileyebiliyorlar.

Myomların tespit edilmesi oldukça kolay olduğundan ve basit bir jinekolojik muayene gerektirdiğinden, tetkik işlemleri sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmek de mümkün değil. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir çekinceye gerek yok.

Myomektomi – Myom Alınması

Myomektomi ya da diğer adıyla myom alınması işlemi, küçük ve rahatsızlık vermeyen myom vakalarında pek tercih edilmiyor ve myomlar oldukları yerde bırakılıyorlar. Ancak myomların rahatsızlık vermeye başlamaları, gebeliği engellemeleri, düşüğe neden olmaları veya kötü huylu hale gelme eğilimlerinin olması halinde, myomektomi uygulamasının gerçekleştirilmesi kaçınılmaz oluyor.

Çocuk sahibi olmuş ve gelecekte de çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda, eğer myomlar tüm rahmi kaplamışlarsa direkt olarak rahmin alınması tercih edilebiliyor. Ancak gebelik elde etmek isteyen anne adaylarında ise açık ameliyat veya kapalı ameliyat (laparoskopi) yöntemleri kullanılarak varolan myomlar temizleniyorlar ve böylece rahim bölgesinin gebeliği engelleyen, rahatsızlık veren bu dokulardan kurtulması sağlanıyor.

Fakat işlemler sırasında her zaman genel anesteziden kaynaklı veya iç organların yapışabilmesinden kaynaklı risklerin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu nedenle rahatsızlık veren çok büyük myomlar çıkarılırken, genellikle daha küçük ve rahatsızlık vermeyecek myomların oldukları yerlerde bırakılmaları tercih edilebiliyor. Zira yumurtalıklara yakın veya rahmin iç dokusundaki myomların çıkarılması sırasında yapışıklık oluşması riski her zaman mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir