hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Nişan Gelmesi Nedir?

Nişan Gelmesi Nedir?

Hamilelik süresi boyunca anne adayı zaman zaman doğumun nasıl gerçekleşeceği, herhangi bir sorun olup olmayacağı, doğumun başlama belirtilerinin neler olduğu konularında endişelenir. Halk arasında ise genel olarak kadınlar bu durumu “suyun gelmesi” olarak adlandırmakta ve nişan geldiğinde doğumun başlamak üzere olduğunu anlamaktalar. “Nişan gelmesi” ya da “suyun gelmesi” olarak adlandırılan durum, rahim ağzında biriken mukus kıvamında sıvının akmasıdır.

Gebeliğin başlangıcından itibaren rahim ağzında bazı salgılar birikmeye başlar ve bu salgılar rahim ağzının içindeki kanalı tıkar. Sümüğe benzer bu sıvı, rahim ağzını tıkadığı için tıkaç olarak adlandırılır. Bu mukus tıkacının görevi rahim içinde büyümekte, gelişmekte olan bebeği dış etkenlere karşı korumaktır. Yani mukus tıkacı bebeği enfeksiyon etkenlerine karşı korur, rahim ağzında bariyer görevi görür.

Hamilelik sürecinin sonlarına doğru, yani doğum zamanı yaklaştıkça rahim ağzında yapısal birtakım değişimler başlar. Doğum için servikal olgunlaşma adı verilen bu değişimler esnasında serviks yumuşar, öne doğru döner ve hafif hafif açılmaya başlar. Bu açılma esnasında ise kanalın içinde bulunan mukus düşer, dışarı çıkar. Yani halk arasında “nişan gelmesi” olarak adlandırılan durum mukus tıkacının düşmesi durumudur. Anne adayı bunu iç çamaşırında fark edebilir ya da tuvalete gittiğinde hissedebilir. Genellikle bu nişan ile birlikte koyu kahverengi ya da açık kırmızı veya pembe gibi bir miktar akıntı da görülebilir.

Nişan gelmesi nedir?

Yukarıda da anlatıldığı üzere hamilelik sırasında, çok az miktarda kalın servikal mukus servikste birikir ve servikal kanalı kapatır, tıkar. Bu şekilde oluşan mukus tıpası, uterusa doğru ilerlemeye çalışan bakterilerin girişini engeller, istenmeyen bakteriler ve rahim arasında bir bariyer oluşturur, rahmi ve içindeki bebeği daha fazla korumak için çok çeşitli antimikrobiyal ajanları da içinde barındırır.

Gebelik sürecinde sona yaklaşıldığında, doğum süreci başlamak üzereyken doğal süreçte, serviks yavaş yavaş açılmaya başlar ve bu servikal mukus da yavaş yavaş sızmaya başlar. Kimi zaman ise bir anda aniden bir kütle halinde düşebilir. Doğum süreci başladıktan sonra, servikste biriken bu mukus annenin vajinasından otomatik olarak hızlı acısız bir şekilde geçer, akar ve kesinlikle anne adayında herhangi bir ağrı ya da acıya sebep olmaz. Zaten bu süreçte doğum sancıları da başlamış olacağı için anne adayı doğum sancılarından başka bir şey hissedemez.

Nişan gelmesi nasıl bir şeydir?

Halk arasında “suyun gelmesi” olarak adlandırılan durum isminden de anlaşılacağı üzere, mukus veya nişan, bir araya toplanmış jöle benzeri sıvı birikimine benzemektedir. Genel olarak görüntüsü pek hoş olmayan bu mukus, erkek menisinin biraz daha koyusuna veya kalın uzun salyangoz sümüğüne benzemektedir. Bu nişan kalın ve yumuşak, uzun veya ince yapıda olabilir. Mukusun koyuluğu, kalınlığı ve kıvamı genellikle vajinadan ne kadar sürede salındığına bağlı olarak değişebilir. Bu bağlamda yapışkan ve sicim gibi olan mukuslar belli bir süre içinde yavaşça akarken, kalın mukuslar genellikle büyük bir yığın, kütle halinde kayar, düşer.

Nişan genellikle berrak olmasına rağmen, kırmızı veya kahverengimsi, pembemsi bir kan da içerebilir. Bu mukusta bazen kan görülmesi, nişan gelmesinin “kan gelmesi” olarak bilinmesine sebep olur. Ancak altını çizmekte fayda var ki, mukus içerisindeki kan miktarının fazla olması, nişanın tamamen kıpkırmızı olması, genellikle doğum sırasındaki komplikasyonların bir göstergesi olabilir. Bu bakımdan anne adaylarının, kan akışında ani bir sıkıntı olup olmadığını anlamak için akıntı rengini kontrol etmeleri önerilir.

Nişan ne zaman gelir?

Aslında bir anne adayının rahmi tıkayan mukus tıpasını ne zaman dökmeye başlayacağını tahmin etmek kolay değildir. Zira bu zaman her kadın için farklıdır ve her kadının doğum süreci, doğum deneyimi benzersiz olur. Doğum yaklaştığı andan doğum anına kadar serviks genişlemeye devam eder. Bu süre her kadın için farklı uzunlukta olmakla birlikte, nişan kimi zaman yavaş yavaş akarken, bazen de bir anda kütle halinde dökülür.

Bazı anne adayları için bu süreç doğum günü yaklaştığında olurken, bazıları içinse mukus tıpası; amniyotik kese kopmaları ve suyun gelmesinden hemen önce bir anda yapışkan bir topak şeklinde vajinadan atılabilir. Ancak her nasıl ve ne kadar sürede olursa olsun mukusun vajina yoluyla düşmesi ya da sızması vücudun doğum yapmaya hazırlandığına dair çok önemli bir göstergedir.

Nişan gelmesine dikkat etmek gerekir!

Hem doktorlar için hem de halk arasında nişan gelmesi, doğumun başladığının bir göstergesi kabul edilmekle birlikte, her zaman doğumun hemen başlamak üzere olduğu anlamına gelmez. Özellikle de ilk hamileliğini yaşayan ve ilk kez doğum yapacak olan kadınlar için, mukus tıpası genellikle doğumdan günler önce vajinadan atılır ve genellikle erken doğum eyleminin bir işareti olarak kabul edilir. Bu bağlamda genel olarak düşünüldüğünde nişanın, yani mukus tıpasının erken veya geç dönemde akmasına bakılarak, endişelenmek için hiçbir sebep yoktur. Fakat daha gebeliğin 36. haftasına gelmeden önce kanlı mukusu gören anne adayları, başka komplikasyonların bir göstergesi olabileceği için acilen tıbbi yardım istemeli, doktora başvurmalılar.

Nişan geldikten ne kadar sonra doğum başlar?

Genel olarak bakıldığında nişan gelmesi olayı, doğumun başlangıcına yakın zamanda gerçekleşir. Ancak nişanın gelmesi mutlaka acilen doğumun başlayacağı anlamını da taşımaz. Eğer mukus tıpası doğum eylemine yakın bir süre kala atılırsa, anne adaylarının genellikle doğumun diğer belirtilerini beklemeleri önerilir. Ancak yukarıda da anlatıldığı üzere kanlı bir akıntı genellikle erken doğum belirtisi olarak kabul edilir. Bu bağlamda özellikle ilk bebeklerini bekleyen kadınlar arasında, diğer belirtilerle takip edilmesi gerekir. Kanlı akıntıyı karın ağrısı, hafif kasılma, mide bulantısı ve kramplar takip ediyorsa acilen doktora gitmek gerekir.

Nişan geldiğinde doğuma hazırlanmak için neler yapılabilir?

Anne adayı doğumun beklendiği günler içinde sadece mukus akıntısı fark ettiyse doğumun yaklaştığını düşünebilir. Bu süreçte kırmızımsı bir mukus, yine nişan gelmesi olarak değerlendirilip doktora gitmeyi gerektirir. Ancak tamamen kanlı bir akıntıda ise gebelikle ilgili bir komplikasyon olabileceği düşüncesiyle acilen tıbbi müdahale gerekir.

Doktora gidildiğinde mukus geldiği halde amniyotik kese açılmamışsa, doktor doğumun başlamamış olduğunu ve beklenmesi gerektiğini söyler. Bu bekleme süresi içinde doğuma en iyi şekilde hazırlanmak için nefes alma ve rahatlama tekniklerini kullanılması ve sakin kalmaya çalışmak önerilir.

Ne zaman doktoru aramak gerekir?

Nişan, doğumdan günler önce de, doğumdan hemen önce de gelebilir. Bu bağlamda gebeliğin her aşamasında olduğu gibi nişan gelmesi konusunda da doktoru bilgilendirmek önemlidir. Eğer nişan, doğumdan günler öncesinde gelmişse, doğumun diğer belirtilerini beklemek, takip etmek daha doğru olur. Ancak kanlı mukus gelirse, doktora haber vermek en doğru yaklaşım olacaktır. Bu sayede gebelikle ilgili herhangi bir komplikasyon olup olmadığı kontrol edilebilir. Bunun yanında sık sık ve düzenli kasılmalara kanlı mukus da eşlik ediyorsa, doğum yaklaşmıştır ve doktora gitmek gerekir. Belki de erken doğum belirtileri olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir