hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Normal Doğum Kaç Saat Sürer?

Normal Doğum Kaç Saat Sürer?

normal dogum,

Doğumun başlangıcında düzenli ve sık aralıklarla sancılar hissedilir. Bu sancılar zaman ilerledikçe daha da sıklaşır ve şiddeti artar. Sancıların başladığı ilk süreçte rahim ağzı henüz kapalıdır. Sancıların başlaması ve doğum sürecine geçilmesi, doğumun ilk aşaması olarak adlandırılır. Rahim ağzı 10 cm olana kadar sancı aşaması sürer.

Rahim ağzı 10 cm açıldıktan sonra ise bebeğin doğumu kısa sürede gerçekleşir. Rahim ağzının açılması ve bebeğin dünyaya gelme süreci doğumun ikinci aşamasıdır.  Bebeğin dünyaya gelmesinden sonra ise doğumun üçüncü aşamasına geçilir. Bebeğin dünyaya gelmesinin ardından bebeğin eşi yani plasenta vücuttan kendiliğinden atılır. Bu aşamadan sonra ise doğum tamamlanmış olur.

Doğumun birinci evresi kaç saat sürer?

Doğumun birinci evresi kendi içinde iki aşamaya ayrılmaktadır. Birinci evre latent faz ve aktif faz olarak ikiye ayrılmaktadır. Rahim ağzı ortalama olarak 4 cm açıklığa ulaştığında latent faz sona erer ve aktif faz aşaması başlar. Latent faz, şayet annenin ilk doğumu ise 7 saatte tamamlanmaktadır. İkinci ve sonraki doğumlarda bu süre daha az olur. İkinci ya da üçüncü doğumda bu süre 5 saattir. Aktif faz ise ilk gebeliklerde 5 saatte tamamlanırken sonraki gebeliklerde bu süre 3 saate düşer.

Doğumun birinci evresi ilk hamileliklerde 11 saatte tamamlanırken, sonraki hamilelikler 7 saatte tamamlanmaktadır.

Çeşitli durumlarda doğum daha hızlı gerçekleşebilir. Bu duruma ise presipite doğum denilmektedir.

Doğumun ikinci evresi kaç saat sürer?

Doğumun ikinci evresi; rahim ağzının 10 cm açılması ve bebeğin dünyaya gelme aşamalarını kapsar. Bu süre ilk doğumlarda yaklaşık olarak 50 dakikada tamamlanırken diğer doğumlarda yaklaşık 20 dakikada tamamlanmaktadır.

Doğumun üçüncü evresi kaç saat sürer?

Doğumun üçüncü evresi; bebeğin dünyaya gelmesinden sonra bebeğin eşinin vücuttan kendi kendine atılma sürecidir.  Bebeğin eşi vücuttan 20 dakika içerisinde kendiliğinden atılmaktadır. Şayet bebeğin eşi kendiliğinden vücuttan atılmazsa ufak bir cerrahi müdahale ile plasenta alınır.

Doğumun üçüncü evresi yani bebeğin doğumundan sonra plasentanın (bebeğin eşi) ayrılana kadar

Bebeğin eşi vücutta ayrıldıktan sonra annenin muayeneleri yapılır. Şayet doğum kesisi yapılmış ise dikişler atılır. Bu işlemler ortalama 20 dakikada tamamlanır. Bu aşamadan sonra anne başka bir odaya alınır.

Normal doğum ilk doğumlarda daha uzun sürerken, annenin ikinci ya da üçüncü doğumunda bu süre azalır. Doğum, yaklaşık olarak 10 saatte tamamlanır. İkinci ve sonraki doğumlarda ise bu süre 5-7 saat arasında tamamlanır. Şayet anneye epidural anestezi uygulanmış ise bu süre artabilir. Bunun sebebi ise epidural anestezinin rahim ağzı açılma sürecini yavaşlatmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir