hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

NST Sonuçlarını Yorumlama

NST Sonuçlarını Yorumlama

NST testi veya diğer adıyla nonstress testi, bebeğin sağlığının kontrolü için uygulanan bir doğum öncesi testi. NST sırasında bebeğin kalp ritmi ölçülür ve bebeğin hareketlerine nasıl tepki verdiği görülür. Adında nonstress yani stresli olmayan tabirinin olmasının sebebi, test sırasında bebek üzerinde herhangi bir baskı yaratılmaması.

Bebeğin ölüm riskinin normalden yüksek olması durumunda NST genelde önerilir. Hamileliğin 26-28. haftalarında yapılabilir. Bazı NST sonuçları sizin ve bebeğinizin daha fazla gözleme, teste veya özel bakıma ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir.

NST bebeğinize veya size herhangi bir tehlike doğurmayan, müdahaleci olmayan bir testtir.

Neden Yapılır?

NST doğumdan önce bebeğin sağlığının değerlendirilmesi için kullanılır. NST’nin hedefi, bebeğinizin kalp ritmi ve ritmin onun hareketlerine verdiği tepkinin kontrol edilmesiyle birlikte bebeğin oksijen kaynağına dair anlamlı bir bilgi sunmasıdır. Test daha fazla gözlem, test ve ayrıca doğum için ihtiyaçları belirler.

Normalde hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebek aktif olduğu zaman kalbi daha hızlı atar. Ancak fetal hipoksi gibi rahatsızlıklar bu tepkiyi bozabilirler.

Eğer şu şartlara sahipseniz doktorunuz NST olmanızı isteyebilir:

 • Belli komplikasyonlara sahip çoklu bir gebelik
 • Tip-1 diyabet, kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gibi belli rahatsızlıkların hamilelikte varlığı
 • Doğum olması gereken günü 2 hafta aşan hamilelikler
 • Önceki gebelikteki komplikasyonlar geçmişi
 • Büyüme problemleri olan veya hareketleri azalmış bir bebek
 • Kan uyuşmazlığı – özellikle ikinci veya daha sonraki hamileliklerde ortaya çıkabilen annenin kan grubunun Rh negatif, bebeğin kan grubunun ise Rh pozitif olduğu durumlarda oluşan bir rahatsızlık
 • Düşük amniyotik sıvı miktarı

Doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlık durumuna bağlı olarak haftada bir veya iki defa, hatta günlük olarak NST testine girmenizi isteyebilir.

Riskler

NST siz ve bebeğiniz için fiziksel bir riskin olmadığı basit bir test. Test sırasında bebek üzerinde herhangi bir baskı veya stres olmuyor.

Test bebeğin sağlığına dair güvence verse de, kaygı sebebi de olabilir. Test bir problem olmadığı halde varmış duygusu uyandırabilir ve bu da daha fazla test gerektirebilir. Güvenceler geleceğe dair illa ki bir garanti sunmak zorunda da değiller.

Ayrıca NST’nin genelde hamileliğin kaybı konusundaki artan risklere karşı uygulanmasına karşın her zaman yardımcı olup olmadığı da açık değil.

Nasıl Hazırlanmalı?

NST için herhangi bir özel hazırlığa gerek yok.

Ne Beklemeli?

Test doktorunuzun muayenehanesinde uygulanmakta.

Prosedürden Önce

NST başlamadan önce tansiyonunuz ölçülür.

Prosedür Sırasında

NST sırasında sedyeye yatarsınız. Test sırasında düzenli olarak tansiyonunuz ölçülür.

Doktorunuz karnınıza bebeğin kalp ritmini ölçen bir sensör yerleştirir.

Test normalde 20 dakika kadar sürer. Ancak bebeğiniz aktif değilse veya uyuyorsa, 20 dakika kadar daha uzatmak gerekebilir ve doğru sonuçların alınması için bebeğin aktif hale gelmesi umulur. Doktorunuz karnınıza ses çıkaran bir cihaz koyarak bebeği uyarmaya çalışabilir.

Prosedürden Sonra

Test tamamlandığı zaman doktorunuz sonuçları muhtemelen sizinle hemen konuşacaktır.

NST Sonuçlarını Yorumlama

Test sonuçları şöyle yorumlanırlar:

 • Reaktif: Hamileliğin 32. haftasından önce bebeğin kalp atışları 20 dakikalık süre boyunca en az 10 saniye süresince temel düzeyin üstüne iki veya daha fazla defa çıkarsa normal olarak görülür. 32. ve sonraki haftalardaki hamileliklerde, 20 dakika süresince 15 saniye ve daha uzun süreler normal kabul edilirler.
 • Nonreaktif: Bebeğin kalp atışları yukarıdaki kriterleri karşılamazsa, sonuçlar nonreaktif olarak görülürler. Bu bebeğin test sırasında aktif olmaması veya uykuda olmasından da kaynaklanabilir.

Gözlem yapılması gereken zamandan bağımsız olarak NST güven veren bir test olarak biliniyor. Ancak test 40 dakikayı aşarsa ve bebeğin sonuçları nonreaktif çıkarsa, doktorunuz bebeğin sağlığı için daha fazla doğum öncesi test yapılmasını isteyebilir. Örneğin:

 • Biyofiziksel profil: Biyofiziksel profil NST ile birlikte ultrasonu içerir ve bu sırada bebeğin nefesi, beden hareketleri, kas tonusu ve amniyotik sıvı düzeyi ölçülür.
 • Sancı stres testi: Bu testte rahim kasıldığında bebeğin kalp ritmindeki değişimler ölçülür. Bu test sırasında rahim kasılmaları kendi kendine yeterince olmazsa, damardan oksitosin verilir veya rahim hareketlerini tetiklemek için meme uçlarınız ile oynamanız önerilir.

Doktorunuz aynı gün bir NST daha isteyebilir.

NST sonuçlarının diğer sonuçlarının sebepleri arasında bebeğin uykuda olması, oksijen kaynağının azalması, annenin sigara içmesi, annenin ilaç kullanımı ve bebeğin nörolojik ve kardiyak anomalileri bulunuyor.

Nadiren de olsa NST sırasında bebeğin kalp ritmine dair problemler tespit edilebilirler ve böylece daha fazla gözlem ve tedavi gerekir.

Testin sonuçlarını doktorunuzla konuşmayı ve siz ve bebeğiniz için ne anlama geldiğini öğrenmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir