hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

OHSS (Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu)

OHSS (Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu)

Pipette with drop of liquid over test tubes for an experiment in a science research lab (shallow DOF)

Pipette with drop of liquid over test tubes for an experiment in a science research lab (shallow DOF)

Bir bebek sahibi olmak isteyen kadınların yaklaşık olarak % 15’i doğal yollarla gebe kalamamakta ve kısırlık sorunu ile mücadele etmektedir. Kısırlık problemi olan bu kadınların çoğunluğunda da yumurtalıklar ve yumurtlama ile ilgili sorunlar yaşanmaktadır. İşte bu sorunların tedavisi için kullanılan ilaçların dozunun, sıklığının doğru ayarlanamaması da kadında başka sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Örneğin verilen ilaçlarla yumurtalıklar gereğinden fazla uyarıldığında OHHS (ovaryan hiperstimülasyopn sendromu) sorunuyla karşı karşıya kalabilmekteler. Yumurta geliştirici ilaçların pek çoğu fazla kullanıldığında; yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşmakta, intravasküler volüm azalmakta ve vücutta ekstravasküler dokularda gereksiz su birikmektedir. Yumurta üretici, geliştirici ilaçlar kullanan kadınların yaklaşık olarak % 30’unda orta şiddetli, % 1-2 oranında da yüksek şiddetli OHSS yaşanmaktadır. Orta şiddette görülen OHSS kolayca tedavi edilebilirken, yüksek şiddette olduğunda tedavisi zor ve riskli olabilmektedir.

OHSS için kimler risk altındadır?

Yumurta geliştirici ilaçlara her bünyenin verdiği tepki farklıdır. Ancak yumurtalıkların gereğinden fazla uyarılmasının bu sendroma sebep olduğu da aşikardır. Genel olarak yumurta geliştirici ilaçlar kullanan genç ve zayıf kadınlarda OHSS görülebilmektedir. Bunun yanında yumurtalıklarında çok sayıda kist oluşmuş Polikistik Over Sendromu hastalarında ve daha önceden OHSS yaşamış olan kadınlarda bu risk çok daha yüksektir. Ayrıca ilaç kullanımı sırasında büyüme gösteren yumurta sayısı arttığı oranda OHSS riski de artmaktadır. 

OHSS belirtileri nelerdir?

OHSS belirtileri yumurta geliştirici iğne yapıldıktan ortalama 1 hafta-10 gün içinde ortaya çıkabilmektedir. OHSS hafif veya orta şiddetli ise bulantı, kusma, karında ağrı, hassasiyet, şişkinlik, idrarda fark edilir düzeyde azalma ve ani kilo alımı belirtileri gözlenir. Hafif şiddetli OHSS hastalarındaki belirtiler gebelik yoksa bir hafta içinde, gebelik gerçekleştiyse de 2-3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur ve hastanın hastanede yatması gerekmez. Hafif şiddetli OHSS hastalarının ise yakın takip edilmesi ve kimi zaman hastaneye yatması gerekebilir. Ancak şiddetli OHSS vakalarında ise belirtiler çok daha şiddetli ve dayanılmaz düzeydedir. Örneğin aşırı karın ağrısı, karında sıvı/asit birikmesi, nefes darlığı, akciğerlerde sıvı birikmesi, kandaki protein değerinin düşmesi ve karaciğer gibi bazı organlarda yetmezlik sorunu şiddetli OHSS vakalarında gözlenmektedir.

OHSS hastaları nelere dikkat eder ve nasıl tedavi edilir?

Hafif ve orta düzeylerdeki OHSS vakalarında büyüyen yumurta karında ağrı yaptığından dinlenmeye, normalden daha fazla sıvı almaya ve sık sık az az yemek yemeye özen gösterilmelidir. Bu dönemde cinsel ilişkiden ve vücudu zorlayıcı ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Yüksek şiddetli OHSS hastalarının hastanede yatması ve durumlarının düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Bu hastalarda elektrolit sıvı dengesi izlenir, destek sıvı tedavileri verilir ve kan tahlilleri yapılır. Bunun yanında yüksek şiddetteki OHSS hastalarında pıhtılaşma riski fazla olduğundan kan sulandırıcı ilaçlar verilir, yeterli idrar çıkışını sağlayacak sıvı tedavileri uygulanır ve protein takviyesi yapılır. OHSS hastalarındaki en önemli problemler olan idrara çıkamama ve karında sıvı birikmesi durumu olduğundan, bir katater aracılığıyla karın boşluğuna biriken sıvı boşaltılır. OHSS düşük, orta ya da yüksek seviyede olduğunda tedavisi mümkündür, ancak yüksek şiddetli vakalarda daha uzun ve zorlu bir tedavi süreci izlenmektedir.

Neler OHSS’ye neden olur?

OHSS, yumurtalıkların ilaçlarla fazla uyarılması sonucu ortaya çıktığından, yumurtaları büyüten ilaçların hastanın bünyesine ve yumurtalıklarının durumuna göre ayarlanması ve risk oluşma ihtimali olan kişilerde düşük dozlu tedavi uygulanması gerekmektedir. Yumurta geliştirici ilaçlarda HCG’nin OHSS’ye yol açma ihtimali, GnRH’den daha yüksektir. Bu sebeple öncelikle tedavide GnRH tercih edilmelidir. Ayrıca OHSS riski geçtikten 1-2 ay geçtikten sonra dondurulmuş embriyo kadına transfer edilirse, OHSS riski açısından daha olumlu sonuçlar alınabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir