hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Özofagus Atrezisi (Yemek Borusunun Olmaması – Tıkalı Olması)

yemek-borusu-antrezisi

Özofagus Atrezisi (Yemek Borusunun Olmaması – Tıkalı Olması)

Özofagus demek; ağızdan mideye dek uzanan yemek borusunu ifade etmektedir. Özüfagus atrezisi sorununda özofagusun bir bölümü meydana gelmemiştir. Bundan dolayı da bebeğin ağzı ile mide arasındaki geçişi mümkün olmamaktadır. Oldukça nadir görülen bir anomali olmakla beraber; 2500 doğumda bir karşılaşılmaktadır.  Bu anomalide sıklıkla özofagul (yemek borusu) ile trakea (soluk borusu) arasında bir fistül yani geçiş yolu mevcuttur. Özogus atrezisi olan fetusların neredeyse tamamında farklı anomalilerde görülmektedir. Genellikle görülen anomaliler; böbrek, barsak, kol-bacak, kalp, dudak vb. anomalileridir. Bununla beraber kromozomal anomaliler de söz konusu olabilir. Bundan dolayı da amniosentezle kromozomal anomali araştırılması tavsiye edilir.

Bu fetuslarda tıkanıklık söz konusudur. Bu sebeple de fetus amnion suyunu yutamaz. Bundan dolayı da yaygın olarak su fazlalığı (polihidramnios) oluşur. Suyun fazla olması dışında ultrasonda dikkat çeken diğer sorun da; normalde görünmesi gereken midenin görülmemesi olabilir.

Fetus sıvı yutamaz, bu sebeple de mide boş olur. Midenin boş olması sebebiyle ultrasonda görülemez. Fakat bu durum nadirdir. Şayet eşlik eden farklı bir anomali söz konusu değilse doğumdan sonra prognoz önerilir.

Anne karnında tanı koymak mümkün mü?

Yapılan ultrason kontrollerinde midenin görüntülenememesi ya da midenin küçük olması, üst özofagus poşunun tespit edilmesi ve amnion sıvısının fazla olması durumunda yemek borusunun olmaması sorunu akla gelmektedir. Fakat çeşitli durumlarda normal gebeliklerde de mide bazen görülemez. Bunun dışında farklı sebeplerle yutma olmayabilir.  Buna karşılık trakea ile alt ösefagus arasındaki fistüllerde mide görünümü ve amniyotik sıvı miktarı normal olabilir. Ösefagus atrezisi şüphesi olan bebekler Çocuk Cerrahı olan bir merkezde dünyaya gelmelidir.

Ameliyat gerekiyor mu?

Bebeğin hayatını sürdürebilmesi için tek yol ameliyattır. Fakat, özofagus artezisinin tipine göre ameliyat şekli ve zamanı farklı olabilmektedir. Genellikle kısa aralıklı olan fistülü tiplerde bebeğin ameliyata alınmasına engel teşkil edebilecek herhangi bir durum yoksa (akciğer iltihabı, ağır kalp anomalisi, çok küçük prematürelik) satbilize edilip 1-2 gün tamamlandıktan sonra operasyon gerçekleştirilir. Uzun aralıklı olan fistülsüz tiplerde ise mideye bir beslenme hortumu uygulanır. Bu sayede bebeğin beslenmesi gerçekleştirilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir