hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Perimortem (Postmortem) Sezaryen

Perimortem (Postmortem) Sezaryen

perimortem sezaryen

Perimortem (Postmortem) Sezaryen

Perimortem sezaryen, annenin hayatı tehlikedeyse bebeğin hayatını kurtarmak için uygulanmaktadır. Çoğunlukla trafik kazaları, intihar gibi ani ve riskli durumlarda uygulanmaktadır. Örnek olarak anne adayı trafik kazası geçirmişse, annenin hayatını kaybetmemesi için gerekli müdahaleler yapılır. Fakat anneyi kurtmak mümkün değilse, sezaryen ile bebeğin dünyaya gelmesi sağlanır. Annenin kalbi durmuş ise bebeğin zaman kaybetmeden dünyaya gelmesi gerekmektedir. Kalbin durmasından sonraki süre çok uzun ise bebeği de kaybetmek söz konusu olabilir.

Perimortem sezaryen ne zaman uygulanmalıdır?

Annenin kalp ve solunum fonksiyonları durmuş ise bu durumu geri döndürmek için  her şey yapılmış ancak başarılı olunmamış ise annenin kalp atımı durmuşsa, perimortem sezaryen uygulanmaktadır. Ancak anneyi kurtarma çabaları başarılı olmuş ise perimortem uygulanmamaktadır.

Bebeğin hayatını kurtarmak ve nörolojik problemlerin minimumda yaşanmasını sağlamak için kardiyak arrest gerçekleştikten en fazla 4 dakika sonra sezaryen ile bebeğin dünyaya getirilmesi gerekmektedir. Yani sezaryen uygulaması oldukça hızlı ve çabuk şekilde gerçekleştirilmelidir.

Sezaryen operasyonun daha uzun sürmesi durumunda bebeğin hayatı tehlikeye girebilir.Operasyondan önce ve operasyon sırasında kalp masajı sürdürülmelidir. Sezaryenden önce bebeğin kalp atımları takip edilmemelidir. Bu durumda zaman kaybı söz konusu olacaktır. Bunun dışında fetal kalp atımı söz konusu olmayan bazı bebeklerde doğumdan sonra sağlığına geri kavuşma vakaları da mevcuttur. Zaman kaybı olmaması için anne ameliyathaneye taşınmadan kalp masajının uygulandığı yerde mümkün mertebe en uygun ve ideal şekilde operasyon yapılmalıdır.

Perimortem sezaryen uygulamasında bebeğin yaşama şansını etkileyen faktörler nelerdir?

  • Hamilelik haftası ne kadar ileri ise bebeğin hayatta kalma şansı o kadar yüksektir.
  • Hamilelik haftası ne kadar ileri ise nörolojik problemlerin yaşanma riski o kadar azdır.
  • Kalp ve solunum durmasından itibaren doğuma dek geçen sürenin kısa olması oldukça önemlidir.
  • Yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve neonatolog bulunması oldukça önemlidir.

Perimortem sezaryen doğumun uygulanmaması gereken durumlar:

  • Gebeliğin 24 haftasından küçük olması,
  • Kısa süren resusitasyon ardından kadının spontan kalp atımlarının başlaması

Cerrahi yöntem:

Perimortem sezaryen uygulaması için göbek altından pubis bölgesine kadar kesiler uygulanabilir. Cilt kesinin ve doğumun kısa sürede yapılması gerekmektedir. Bebeğin dünyaya gelmesi ve müm olduğu kadar pediatri veya neonatoloji uzmanına teslim edilmesini takiben plasenta alınmaktadır. Ardından rahim ve batın kapatılır.

Şayet annenin hayata dönme şansı yüksekse, rahim ve batın katları özenle kapatılmalıdır. Bunun sebebi ise ameliyat sırasında annede yeterli kan dolaşımı olmaması kanama riski mevcut olan damarların gözlenememesine yol açmasıdır. Operasyondan sonra annenin kalp atımları yeniden başlarsa, dolaşım düzelmesi durumunda bu damarlar kanayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir