hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Polikistik Overde Tüp Bebek Tutma Şansı

Polikistik Overde Tüp Bebek Tutma Şansı

Polikistik over sendromu doğal yoldan hamile kalma konusunda sık sık zorluklar çıkartsa da, diğer kısırlık sebepleri ile karşılaştırıldığı zaman bu sendroma sahip olan kadınların hamile kalma şansı çok daha yüksek. Polikistik over sendromundan dolayı kısırlık yaşayan pek çok kadın, tüp bebek tedavilerindeki en iyi hasta tipi oluyor. Bu rahatsızlık üremeye uygun yaşlarda olan kadınlarda yaygın ve nüfusun sadece %5-10’unda bulunuyor.

Rahatsızlık kendini anormal adetler, vücut tüylenmesinde ve sivilcelerde artış ve beden kitle endeksinde yükselme ile gösteren bir anormal yumurtalık fonksiyonları karakteristiği ile ortaya koyuyor. Düzensiz adet döneminde adet zamanları düzensiz oluyor, bazen hiç gelmiyor, bazen de yumurtlama gerçekleşmiyor. Polikistik over sahibi olan kadınların aile geçmişlerinde genelde diyabet veya insülin direnci de bulunuyor. Kistlerin sebebini anlamak için daha fazla araştırma gerekli olsa da, obezite gelişimine katkıda bulunan anormal kan profili en sonunda kist üretimi ile sonuçlanıyor.

Düzensiz adetlerin sebebi genelde kadında yumurtalık, rahim ve meme kanseri riskinde de artışa sebep olan çok sayıda kist oluyor. Polikistik over sendromu tanısı alan kadınlar, bu sendroma sahip olmayan kadınlara göre kontrol için doktora daha sık gitmeliler.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Kısırlık Yapıyor?

Sendromun kadınlarda kısırlık yapmasının en büyük sebebi ya yumurtlamanın hiç olmaması ya da çok düzensiz olması nedeniyle gebe kalmayı zorlaştırması. Rahatsızlığa sebep olan kadınlarda hamile kalmakta zorlanmanın ana sebebi düzensiz yumurtlama olsa da ikinci bir sebep var. Düzensiz yumurtlama hem yumurtlama olmaması hem de aşırı yumurtlama anlamına geliyor. Bunun sonucunda adet dönemi düzensiz hale geliyor veya hiç ortaya çıkmıyor. Genelde daha yüksek yumurta üretimine ek olarak kistlerden kaynaklanan yüksek testesteron düzeyinden dolayı yumurta kalitesinde düşüş görülüyor. Hem yumurtlama düzensizlikleri adet sürecini bozuyorlar hem de daha fazla sayıda daha kalitesiz yumurta üretiliyor ve bu da kısırlık oranlarını arttırıyor ve polikistik over sendromuna sahip olan kadınlardaki düşük oranlarını da yükseltiyor.

Doğurganlık İlaçları ve Polikistik Over Sendromu

Hastaya doğurganlığı arttıran ilaçları önerme konusunda çok dikkatli olmak gerekli. Bu ilaçlar genelde yumurta foliküllerini arttırıyorlar ancak östrojen düzeylerini de arttırıyorlar. Bu duruma OHSS Overyen Hiperuyarım Sendromu adı veriliyor. Bu ilaçlar sendroma sahip kadınlarda çoklu doğum ihtimalini %40 arttırırken, üçüz ve dördüz doğurma gibi ihtimalleri %10-20 arttırıyor. Bu çoklu doğum oranları hem anne hem de embriyolar için hayati tehlike oluşturabilirler.

Farklı Polikistik Over Türleri

  • En yaygın türü Hipotalamik-Hipofiz Polikistik Over Sendromu. Bu rahatsızlık kadının kalıtımsal yapısından kaynaklanır ve genelde LH hormonu düzeyleri yüksektir. Sendroma sahip olan kadınlarda LH düzeyleri genelde folikül uyarıcı hormondan çok daha yüksek düzeyde olur. Ancak normalde folikül uyarıcı hormonun LH hormonu düzeylerinden daha yüksek olması gerekir. Bu tip polikistik over sendromunda erkeklik hormonu konsantrasyonu daha yüksektir ve bu da sıklıkla insülin direncine bağlıdır.
  • En yaygın ikinci türü ise Adrenal. Adrenal bezler böbreklerin üzerinde bulunurlar ve metabolizmayı, bağışıklık sistemini, tansiyonu ve bedendeki hormonları içeren diğer stres kaynaklarını düzenleyen hormonları üretirler. Adrenal polikistik over sendromunda, erkeklik hormonu, kadınlık hormonunun üzerinde aşırı aktiftir. Bu adrenal dengesizliğin temel sebebi ise genelde uzun vadeli strestir. Pek çok uzman bu tip polikistik over sendromuna savaş veya kaç adını verirler çünkü bedendeki stres hormonu o kadar çok üretilmiştir ki, beden üreme sağlığı yerine kaynaklarını diğer alanlarda kullanmaya başlar.
  • Üçüncü türü ise pelvik yapışkanlık hastalığı ve bu vaka türünde hastada birden fazla yumurtalık kisti uzun süre boyunca büyümüştür ve boyut ile şekil olarak süreklilik gösterirler. Bu tip polikistik over sendromu genelde ağır endometriyoz vakalarında, pelvik bölgedeki ameliyatlarda ve kronik pelvik inflamatuvar hastalığında görülür. Bu kadınlar doğurganlık ilaçlarına tepki vermezler ve aşırı yumurtalık uyarımı olmaz. Hatta ilaçlara en zayıf tepki veren grup arasındadırlar.

Tüp Bebek Tedavisi ve Polikistik Over Sendromu Hakkında İyi Haberler

Polikistik over sendromuna sahip olan kadınların tüp bebek tedavisinde başarıyı yakalamalarının temel sebebi, tüp bebek sürecinde doğal yoldan hamile kalma konusundaki temel problemin es geçilmesidir. Tüp bebek tedavisinde kadının yumurtlamasına güvenilmez ve bunun yerine yumurtlama süreci uyarılır, embriyolar rahme cihazlar vasıtasıyla yerleştirilirler. Bu da diğer kısırlık sebeplerine göre sendroma sahip kadınlarda daha yüksek başarı oranları yakalanmasını sağlar. Polikistik over sendromuna sahip olmak doğal gebeliği pek çok şekilde engelleyebilir ancak tüp bebek tedavilerinde bu hastalar en iyi hastalar haline gelirler çünkü tedavi sendromun sebep olduğu engelleri aşar. Bu kistler genelde sadece yumurtanın salınmasını engellerler ve doğurganlık ile hamileliği önlemezler. Bu nedenle doktor polikistik over sendromu tanısı koyduysa, tüp bebek tedavisi umut verici başarı rakamları ile uygun bir seçenek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir