hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Pyelektazi – Hidronefroz (Gebelikte Bebek Böbreğinde Genişleme, Büyüme)

Pyelektazi - Hidronefroz

Pyelektazi – Hidronefroz (Hamilelikte Bebek Böbreğinde Genişleme, Büyüme)

Fetusun böbreğinde idrar toplayan kısım, renal pelvis yani böbrek pelvisi adı verilmektedir. Hamilelik döneminde böbrek pelvisin ön arka çapı 4-10 mm arasında genişleyebilir. Bu durum hafif hidronefroz olarak adlandırılır. Şayet genişleme 10 mm üzerinde ise ciddi hidronefroz söz konusudur.

Hamile anne adaylarının %1-4’ünde genişleme yani hidronefroz söz konusudur. Ancak bu oranının yalnızca 500 anne adayında ciddi boyutlara ulaştığı görülmektedir. Bebekte idrar yolları ile ilgili sorunların görülme riskinin arttığı bu sorun, özellikle down sendromu ile yakından ilişkilidir.

Hafif formda görülen hidronefroz sorunlarında down sendromu ve diğer kromozomal anormalliklerin görülme riski yüksektir. Bu sebeple de hafif formdaki hidronefroz sorunlarında mutlaka detaylı bir ultrasonografi yapılması gerekmektedir.

Hidronefrozun neden olur?

Pyelektazi, bebek dünyaya geldikten sonra da devam ediyorsa çoğunlukla idrar torbasına doğru idrarı taşıtan boru şeklindeki yapının birleştiği yerde bir tıkanıklık söz konusudur. Bunun dışında idrar torbasından böbreğe doğru bir idrar akışı da söz konusu olabilir.

Hidronefroza yol açan diğer sebepler ise:

  • Posterior üretral valf,
  • Üretral atrezi,
  • Ektopik üreterosel,
  • Çift toplama sistemi gibi ürolojik sorunlar olarak sayılabilir.

Hidronefrozun kontrolü ve tedavisi nasıl olur?

Bebekte mevcut olan hidronefrozun hamilelik süresince artış veya azalma açısından belirli aralıklarla ile ultrason ile kontrol altında tutulması gerekmektedir. İki böbrekte de bu sorun varsa ve şiddetli ise daha ciddi riskler meydana gelebilir. Bu durumda da bebeğin içerisinde yüzdüğü amnion sıvısı azalabilir. Şayet aşırı oligohidramnios (su azalması) durumu söz konusu ise erken doğum riski meydana gelecektir.

Hamileliğin ilerlemesi ile beraber renal pelvis genişliğinde artış meydana geliyorsa ve genişlik çift taraflıysa böbrek zarar görme riski ile karşı karşıyadır. Bebeğin dünyaya gelmesinden hemen sonra böbrekler yeniden ultrason ile kontrol edilmelidir.

Genişleme hafif formdaysa be tek bir böbrekte görülüyorsa, doğumdan önce düzelme olabilir ya da doğumdan sonra bebek 2 aylık olana dek tedaviye gerek kalmadan düzelme gerçekleşebilir.

Fakat genişleme fazla ise genellikle çocukluk çağında cerrahi bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Doğumdan sonra uygulanan ultrason ölçümleri ile ve çeşitli testler ile cerrahi tedavinin ne kadar gerekli olduğu araştırılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir