hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Rahmin Doğumsal Anomalileri

Rahmin Doğumsal Anomalileri

Rahmin Doğumsal Anomalileri

Doğal yollarla gebe kalamama gerekçesiyle doktora başvuran kadınlar, çoğu kez rahimlerinde doğuştan gelen normal dışı oluşumlar ya da yapısal bozukluklarla karşılaşmaktadırlar. Bebeklikten itibaren hiçbir şekilde belirti vermemiş, başka herhangi bir rahatsızlığa yol açmamış anomaliler, bebek sahibi olma isteği ve bunun gerçekleşmemesi ile gün yüzüne çıkabilir. Zira kadının gebe kalabilmesi ve fetüsün, embriyonun rahim içine tutunabilmesi için rahmin belli yapısal özellikleri taşıması gerekmektedir. Doğuştan gelen rahim anatomik rahim bozukluklarının pek çoğu cerrahi operasyonlarla tedavi edilebilmekte ve kadın rahatlıkla gebe kalabilmektedir.

Neden rahimde doğuştan gelen anomaliler oluşur?

Müler Kanalı; fetüsün iç genital organlarının henüz dişi ya da erkek olarak farklılaşmadığı dönemde oluşur ve kadın üreme sisteminin neredeyse bir taslağını meydana getirir. Rahim de, embriyo döneminde rahim ağzı ve rahmin ortada Müller Kanalı ile birleşmesiyle meydana gelmektedir.  Embriyonik dönemde gerçekleşen bu birleşmeden sonra iç duvarlar orta ya da ince bölme haline gelir. İlerleyen dönemde bu bölme rahim ağzından rahme doğru incelerek kaybolur. İşte bu birleşme olmazsa ya da tam olarak gerçekleşmezse rahimde anatomik bozukluklar, anomaliler oluşabilmektedir. Rahim ağzı ve rahim Müller kanalı ile yeterince kaynaşamadığında pek çok sağlık sorunuyla beraber, özellikle gebe kalmayı engelleyecek kusurlar ortaya çıkabilmektedir.

Rahimde doğumsal hangi anomaliler olabilir?

Rahim anomalileri arasında sıklıkla karşılaşılanlar; çift rahim, çift rahim ağzı, çift vajina gibi anatomik bozukluklardır. Bunların yanında daha ender rastlanan rahim anomalileri de; vajinanın ya da rahmin oluşmaması, rahim içinde ya da vajinada bölümler, bölmeler oluşması olarak sıralanabilmektedir. Bu anatomik kusurlar eğer hafif düzeyde ise hiç belirti vermez ve bir ömür boyu far edilmeyebilir. Ancak gebeliğe olumsuz etki edecek ya da gebeliği tamamen engelleyecek düzeyde olursa, cerrahi operasyon gerektirir.

Rahim anomalilerinin sebep olabileceği rahatsızlıklar nelerdir?

Hafif düzeyde olan, belirti göstermeyen rahim anomalileri genellikle rahim ile ilgili başka bir durumun teşhisi yapılırken far edilebilmektedir. Eğer sağlık sorununa yol açabilecek ya da gebeliğe engel olabilecek düzeyde bir bozukluk değilse müdahaleye gerek duyulmaz. Ancak doğal yollarla bir süre gebe kalmayı deneyen, başarılı olamayınca doktora başvuran hastaların bir kısmında kısırlığın rahim anomalilerinden kaynaklandığı tespit edilir. İşte bu bağlamda rahim anomalilerinin yol açtığı en önemli sorunun kısırlık olduğunu söylemek mümkündür.

Bununla beraber gebe kalıp da arka arkaya düşük yapma, arka arkaya meydana gelen erken gebelik kayıpları, erken doğum, amniyon sıvısının erken gelmesi ve bebeğin rahim içinde ölmesi gibi ciddi sorunların da kaynağı doğumsal rahim anomalileri olabilmektedir. Ayrıca sağlıklı bir gebelik geçirildiği ve her şeyin yolunda gittiği düşünülen bir gebelik durumunda da doğumsal rahim anomalileri dolayısıyla doğum esnasında bebek makattan değil de baştan ya da yan olarak gelebilir. Bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek olan böyle durumlarda anne adayı acilen sezaryene alınmasıyla sağlıklı bir doğum gerçekleştirilebilir.

Doğumsal rahim anomalileri nasıl tedavi edilir?

Gebe kalma ve bebeğin anne karnında büyüyüp gelişmesi konularında sorun yaşanamayan rahim anomalilerinde, tedaviye gerek duyulmaz ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için sezaryen doğum tercih edilir. Gebeliğe engel olan anomalilerde ise cerrahi operasyonlarla başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Kadının vajinasının olmadığı rahim anomalilerinde vajina bölgesindeki dokularda bir kanal açma yoluyla vajina yapılabilir. Rahimde gebeliği engelleyici şekil bozuklukları varsa cerrahi müdahale ile rahmin şekli gebeliğe uygun hale getirilebilir. Rahimde bölmeler meydana gelmesi durumunda ise histeroskopi yöntemi ile bölme çıkarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir