hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sezaryen Doğum Dikişleri

sezarye-dikişleri

1  ) Sezaryen doğumdan sonra cilt nasıl dikilir?

Sezaryen doğum gerçekleştikten sonra, doktorların en sık kullanmayı tercih ettikleri cilt dikiş yöntemleri;

1- Cildin altına dışarıdan görünmeyecek şekilde atılan dikiş

Bu dikişe, subkutikuler sütur denir. Bu dikişlerde, kendiliğinden (absorbable) dikiş materyalleri kullanılır. Bu sırada cilde dikiş tek tek olacak şekilde değil, devamlı olacak şekilde atılır. Toplum içerisinde bu dikiş, “estetik dikiş” şeklinde bilinir. Bu şekilde ifade edilmesinin sebebi ise, dikişin dışarıdan göz ile görünmemesi ve diğer dikiş yöntemlerine göre daha az iz bırakma olasılığının bulunmasıdır.

2- Cilt üzerine staple (tel zımba) ile atılan tek tek dikiş yöntemi:

Bu dikiş yönteminde ise, tıpkı tel zımbaya benzer bir şekilde bir bir yerleştirilen ilmekler ile beraber, yaranın kenarlarının birbiri ile daha yakın olması için dikiş atılır. Dikişin atılmasının ardından, yaklaşık 7 ile 10 gün içerisinde, bu zımba telleri basit ve ağrısız bir şekilde atıldığı bölge üzerinden alınır.

3- Cilt üzerine tek tek iplik ile atılan dikiş yöntemleri:

Bu tür dikişler, estetik dikiş gibi kendiliğinden erimez. Dikiş atıldıktan sonra, hastanın ve cildinin durumuna bakılarak yaklaşık 1 hafta sonra doktorlar tarafından alınması gerekir.

4- Yapıştırıcı bant yöntemi (strip)

Strip olarak ifade edilen şeffaf ince bant, yaralı olan bölgenin üzerine yapıştırılarak yara kenarları karşı karşıya getirilmesi sağlanır. Bu yöntem daha çok gerilimi fazla olmayan yaralarda tercih edilir. Aynı zamanda doktorlar tarafından sevilen bir dikiş yöntemidir.

Bu yöntemlerin içerisinde, daha çok 1.ve 2. Yöntemlerin kullanılması tercih edilir. Bu 2 yöntem arasındaki farklar bakımından çok sayıda araştırma gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu araştırmalar sonucunda ise, bir takım sonuçlara varılmıştır. Bunlar ise;

Estetik görünüm, ağrı, enfeksiyon gibi etkenler arasında ciddi anlamda farklar ile karşılaşılmıştır.

Yapılan pek çok araştırma sonucunda, zımba ile kapatma metodunda, yara yerinin açılması ve enfeksiyona rastlama konusunda daha fazla veri elde edilmiştir. Ancak bunun dışında yara yeri görüntüsü, ağrı, hasta memnuniyeti gibi konularda herhangi bir fark bulunmamıştır.

Yapılan bir diğer araştırma sonucunda ise, cilt altı subkutüküler dikiş yönteminin, kozmetik olarak da daha iyi sonuç verdiği saptanmıştır.

2 ) Dikişler ne zaman iyileşir?

Cildin en üst epitel tabakasının meydana gelmesi, yaklaşık olarak 1 ile 2 gün içerisinde gerçekleşir. Bu nedenden dolayı da, daha çok ameliyat gerçekleştikten 2 veya 3 gün sonra hastanın banyo yapmasına izin verilir. Cilt dokusunun karşı karşıya kuvvetli bir şekilde yapışması ve tamamen kapanması ise, ortalama 1 hafta içerisinde gerçekleşir.

3 ) Dikişler ne zaman alınır?

Normalde düzenli bir şekilde uygulanan cilt altı süturlar alınmaz ve kendiliğinden eriyerek kaybolurlar. Ancak erimeyen sütur ile dikiş atılması durumunda, daha çok ameliyat yapıldıktan ortalama bir 10 gün sonra dikişlerin alınması gerekir. Ancak hastanın durumuna göre, dikiş alma süresinde değişikliğe ihtiyaç duyulabilir.

4 ) Dikiş yerlerinde sertlik ve şişlik, ödem normal midir?

Ameliyat yapıldıktan yaklaşık 10 gün içerisinde ödemin ortaya çıkması sebebi ile alakalı olarak dikişin atıldığı yerlerde sertlik, şişlik ve hatta bazı durumlarda morarma olması normaldir. Özellikle ilk haftalarda şişlik oluştuğundan dolayı, dikiş alanının komşu çevrelerinde de hafif sertlik ve şişlik olması normal olarak görülür. Ancak belirtilen bu belirtilerin çok fazla olması halinde, muhakkak doktora görünmek gerekir. Çok büyük ve kırmızı-mor renkte şişlik hematom olarak ifade edebilir.

5 ) Dikişin açılması (patlaması):

Cilt dikişinin açılması veya patlaması çok karşılaşılan bir durum değildir. Bunda hastanın hijyen bakımından alınan tedbirler, dikiş yöntemi gibi çok sayıda etkenin rolü bulunur. Dikişlerin açılması durumunda ise, genellikle o bölgeye pansuman gerçekleştirilir. Daha sonrasında kendiliğinden kapanması için bekleme altına alınır. Ancak çok az da olsa, yaranın büyük olması halinde, o bölgeye tekrardan ilave bir kaç dikiş atılabilir. Cilt kesisi yapılan alanda yara kenarları bitişik görünmüyorsa ve aradan cilt altı sarı doku kendini gösteriyor ise ve sıvı geliyorsa o zaman açılma olduğu anlaşılabilir.

6 ) Dikiş bölgesinde ağrı, yanma, kaşıntı ve uyuşukluk:

Doğumun tamamlandığı gün itibari ile bir iki gün boyunca, hafif bir ağrı ve yanma olması normal olarak kabul edilir. Meydana gelen ağrı, daha çok cilt kesisinin uç kısımlarında ve genellikle de sağ uç noktada oluşur. Cilt kesisinin kenarlarında hissislik oluşması ve uyuşukluk meydana gelmesi, bir kaç hafta boyunca sürer. Bu dönem içerisinde bazen hafif kaşıntı da olabilir. Ağrının çok olması durumunda doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

7 ) Dikiş yerinde kızarıklık, sıcaklık, kötü kokulu akıntı:

Dikiş bölgesinde ısı artışı ve kızarıklık olması ile beraber kokulu sarı veya yeşil akıntı olması halinde, enfeksiyonun göstergesi olabilir. Bu gibi bir durum ile karşılaşmanız halinde, derhal doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Sıcaklık olmadan sadece berrak kokusuz akıntı olması, daha çok enfeksiyon olmayan bir akıntıdır ve bu akıntı da normal olarak kabul edilir. Ancak iltihap olduğu saptanırsa, o zaman daha çok antibiyotik ve yara yeri bakımı, pansuman, debridman gibi yöntemler ile beraber yeniden iyileşme süreci gözlenir.

8 ) Kanama

Ameliyatın gerçekleştirilmiş olduğu gün, dikişin atıldığı yerde hafif kanama görülmesi de aynı şekilde normal olarak kabul edilir. Dikiş bölgesi üzerinde beyaz flaster veya gazlı bez olduğu için buraya sızan kırmızılık ile dikkatleri çeker. Ancak meydana gelen kanamanın çok olması halinde, üzerine konulan ağırlık ile baskı yapılarak genellikle çok kolay şekilde durdurulur. Ancak hasta taburcu olup evine gelmesinin ardından, dikiş bölgesinden kanamanın gerçekleşmemesi gerekir. Kanama veya kırmızı akıntı olması durumunda ise, vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz yararlı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *