hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen Doğum Nedir?

sezaryen

Sezaryen ile çocuk doğurma konusu son senelerde ülkemizin en tartışılan konuları arasındaki yerini aldı ve keyfi yapılan sezaryen doğum uygulamaları da bu tartışmaların giderek daha şiddetli bir hal almasına neden oldu. Bazı uzmanların ek gelir elde edebilmek için anne adaylarını yok yere sezaryene yönlendirmeleri ve bu konuda keyfi uygulamalarda bulunmaları ise bu konuda bazı yasal önlemlerin ortaya çıkmasını sağladı diyebiliriz. Sezaryen hakkında tüm merak edilenler ve doğum sürecinden sizlere biraz bahsedelim.

Sezaryen Doğum Nedir?

Normal bir doğum sürecinde, anne adayının sancılarının gelmesi beklenir ve daha sonra hastanede yahut hastane mevcut değilse evde veya başka bir sağlık kuruluşunda yetkin kişilerin operatörlüğünde bebeğin vajinal yoldan doğması sağlanır. Bu operasyon insanların binlerce yıldır doğum gerçekleştirdikleri yöntem olduğu için varolabilecek en doğal doğum yöntemi olduğu söylenebilir.

Fakat bazı durumlarda normal yollardan doğum tıbbi olarak çok tehlikeli olabilir yahut komplikasyonlardan dolayı hiç mümkün olmayabilir. Bu durumlarda, anne adayının karın duvarı ve uterusu açılarak içerideki amniyon sıvısı boşaltılır ve bebek bu kesikten dışarı çıkartıldıktan sonra kordonu kesilerek bebeğin doğmuş olması sağlanır. Bu süreçte bebeğin ağzı ve burnu da anne karnındaki sıvılardan arındırılarak solunumu kontrol edilir.

İşlemin ardından açılan kesik hem içten hem de dıştan dikilir ve böylece annenin iyileşme süreci de başlamış olur. Operasyon süresince kesik açılacağı için anne adayına ya belden aşağısı olmak üzere anestezi yapılır ya da genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir.

sezaryen (12)

 

Ne Zaman Sezaryen Doğum Gerçekleştirilir?

Sezaryen doğum aslında bir acil durum çözümü olarak keşfedilmiştir ancak günümüzde devlet hastanelerinde keyfi olarak uygulanması yasakken, özel hastanelerde genellikle keyfi sebeplerden de sezaryen gerçekleştirilebilmektedir. Sezaryen gerektiren acil durumlar şu şekilde sıralanıyorlar:

 • Plasentanın önden gelmesi ve bebeği engellemesi
 • Bebeğin ters, yan ve uygun olmayan şekillerde gelmesi
 • Bebeğin fazla büyük olması nedeniyle vajinadan geçememesi
 • Kordonun vajenden dışarı sarkması nedeniyle tıkanması
 • Plasentanın vaktinden önce yerinden ayrılması
 • Bebeğin kalp atışlarının bozulması
 • İkiz ve üçüz doğumlar
 • Doğumun çok yavaş ve bebeği tehlikeye atacak şekilde ilerlemesi
 • Annede HSV, HPV ve HIV enfeksiyonlarının olması
 • Geçmişte sezaryen ile doğum yapılmış olması

Yukarıda bahsedilen durumların pek çoğu sezaryen operasyonu gerektirmektedir ve her ne kadar önceden sezaryen ile doğum yapmış olan anne adaylarının %66’sı sonraki doğumlarda normal doğum yapabiliyor olsa da, geriye kalan kişilerdeki uterus yırtılma riskinden dolayı önceden sezaryen olmuş annelerin sonraki doğumları da sezaryen ile gerçekleştirilir.

Kaç Defa Sezaryen Uygulanabilir?

Sezaryen doğumlarda açık bir kesinin oluşması, bunun yanında uterusun da her defasında kesilmesinin gerekliliği, çoklu uygulamalarda sıkıntı yaratabiliyor. Uzmanlar bu husus nedeniyle bir kadında 3 defadan fazla sezaryen doğumu uygun görmüyorlar ancak herkesin potansiyeli farklı olduğu için kadın doğum uzmanınızla bu konuda görüşmeniz, size uygun olan sayıyı bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Sezaryen doğumların adedi arttıkça anne adayının karşılaşacağı riskler ise aşağıdaki şekilde sıralanıyorlar:

 • Plasentanın eski dikiş yerine gömülmesi
 • Plasentanın önde gelme riski
 • Rahmin eski dikiş yerinden yırtılması riski
 • Karın içi yapışıklıkların artması
 • Kesi sayılarının artması ve rahmin risk altında olması

Sezaryen Sonrası İyileşme

Sezaryen süreci sonrasındaki bir kaç gün zor geçebilmektedir ve bu nedenle bir kaç gün boyunca hastanede yatmak ve ağrı kesicilerden faydalanmak gerekmektedir. İyileşme sürecinin normal doğumdan daha uzun olması sebebiyle bir haftaya kadar çeşitli ağrı ve sızılar da varlık gösterebilirler. Bu süreçte en azından bir buçuk ay cinsel ilişkiden uzak durmanız gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir