hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sezaryen Doğum Yaptıktan Sonra İlk 1 Hafta

Sezaryen Doğum Yaptıktan Sonra İlk 1 Hafta

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, doğal yolla ya da üremeye yardımcı tedavilerle sağlıklı bir gebelik elde edebilmek ister. Gebelik süreci başladıktan sonra ise bu yaklaşık 9 ay 10 gün süren dönemin mümkün olan en sağlıklı şekilde geçirilebilmesi çok önemlidir. Hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi, kesinlikle doktor kontrolünde geçmesi sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir doğum için önerilmektedir. Her ne kadar anne adaylarının pek çoğu tedirgin olsalar da doğum, kadın yaşamının en heyecanlı ve mucizevi anlarından birisidir. Ancak doğum süreci ve doğum sancısı ile ilgili halk arasında anlatılanlar anne adaylarının doğumdan, özellikle de normal doğum sancılarından korkmasına sebep olur. Hatta doğum sancıları ile ilgili abartılı önyargılar ve önceki doğumlardaki olumsuz deneyimler kadınlarda olumsuz bir doğum imajı gelişmesine neden olur. Bu sebeple de anne adaylarının aslında en doğalı olan normal doğum yerine, sezaryen doğuma eğilimli olmaları gibi bir durum ortaya çıkıyor. Ayrıca bazı kadın doğum uzmanlarının da normal doğum yerine sezaryen doğumu destekleyici tutumları da sezaryen doğum oranlarının artmasına sebep oluyor. Uzmanlara göre, sezaryen doğum son yıllarda dünyada ve ülkemizde en sık gerçekleştirilen cerrahi girişimler arasında bulunuyor.

Sezaryen doğum gerekli mi?

Ülkemizdeki sezaryen doğum sayısı her geçen gün artıyor ve bu durum da bu konuda yeni çalışmaların gerekliliğini gerektiriyor. Bir cerrahi girişim, yani başlı başına bir ameliyat olan sezaryen doğum, bazı durumlarda annenin ve bebeğin yaşamını kurtaran değerli bir obstetrik girişimdir. Aynı bağlamda anne ve bebek için çok çeşitli risklerde barındıran bir majör cerrahi girişim olarak kabul edilir.

Sezaryen doğum bazı durumlarda gerekli olmakla birlikte doğum sonrası dönem bakımından vajinal doğumla kıyaslandığında; sezaryen doğumda annede hemoraji, puerperal ateş, üriner sistem enfeksiyonları, meme sorunları ve tromboembolizm gibi postpartum komplikasyonlar vajinal doğuma göre çok daha sık görülür.

Sezaryen doğum vajinal doğumla yenidoğan sağlığı bakımından kıyaslandığında ise solunum sorunları, ventilatör tedavisi ihtiyacı, yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatış gibi sorunlar vajinal doğuma göre daha sık görülür.

Sezaryen doğum yapan kadınların doğum sonrası ilk günlerde kendi bakımlarını ve bebeklerinin gereksinimlerini karşılama konusunda yetersiz oldukları ve sorunlarla başa çıkmak hususunda zorlandıkları bilinmektedir.

Sezaryen doğum çok ciddi ve büyük bir cerrahi operasyon olduğu için lohusalık döneminde vajinal doğuma göre ekstra bakım ve özen getirmektedir. Bundan dolayı da sezaryen doğum yapan anneler kendinin ve bebeğinin bakımı ile ilgili daha çok sorun yaşarlar.

Tüm bu yukarıda sıralanan sebeplerden dolayı sezaryen operasyonu sonrasında anneler çok ciddi bir bakım sürecinden geçmeliler. Doğum sonrası erken dönemde annelerin yaşadıkları öz bakım ve bebek bakımına ilişkin sorunlar çok ciddi derecede yaşamı zorlaştırmaktadır.  Yani aslında sezaryen doğum, tüm şartlar uygun olduğunda normal doğuma göre tercih edilmemesi gereken, sadece zorunlu, gerekli durumlarda yapılması gereken bir doğum yöntemi, bir cerrahi girişimdir. Unutulmamalıdır ki; sezaryen doğum başlı başına bir ameliyat olduğu için, normal doğuma göre iyileşme süresi daha uzundur ve kesinlikle özellikle doğumdan sonraki bir hafta, 10 gün içinde yeni annelerin hem kendileri hem de bebek için bir yardımcıya ihtiyaçları olur.

Sezaryen doğumdan sonra iyileşme süresi

ameliyat sonrası dikiş izleri

Sezaryen doğum bir cerrahi girişimdir ve anne adayının karnına kesi açılarak bebek dışarıya çıkarılmaktadır. Ardından açılan kesinin dikilmesiyle sezaryen tamamlanır. Bundan sonrasında ise annenin karnındaki dikişlerin iyileşme süreci başlar ki, bu çok acılı bir süreç olabilir. Sezaryen doğumdan sonraki ilk günler kesinlikle epeyce zor geçecektir. Hem dikiş yerlerinin acıması hem annelerin hareket etmekte zorlanması hem de bebeğin çok özenli bir bakım gerektiriyor olması bu süreci zorlaştırmaktadır. Anneler bu süreçte ağrı kesici de kullansalar yaşamları yine çok da kolay olmaz, ameliyat bölgesinde acı, ağrı hissetmek kaçınılmaz. Hatta bazı kadınlar sezaryenden yıllar sonra bile ameliyat bölgesinde zaman zaman ağrı, sızı hissedebilmekteler.

Sezaryen doğum yaptıktan sonra anneler en çok nelerde zorlanır?

 • Doğumdan sonra hareket etme, ayağa kalkma,
 • Tuvalet ihtiyacını karşılama,
 • Ameliyatta oluşan yarasının acıması,
 • Yürümekte, eğilip kalkmakta zorluk,
 • Hazımsızlık, şişkinlik, bir türlü geçmeyen kabızlık,
 • Gaz sorunu

Yukarıda sıralanan sorunlar anneleri çok zorlamakla birlikte tüm bunlara rağmen yeni anneler yürümeye çalışılmalı, gaz yapan, bağırsakları zorlayan besinlerden uzak durmalı, bolca sıvı tüketilmeliler. Sezaryen doğum bir ameliyat olduğu için sezaryenden sonra iyileşme süresi normal doğuma göre biraz daha uzun sürmektedir. Tıpkı diğer pek çok ameliyat sonrasında yaşanan hareket güçlüğü ve normal yaşama dönme süresinin uzaması sezaryen doğum için de geçerlidir.

Sezaryen doğumdan sonraki ilk bir hafta içinde yapılması gerekenler

Sezaryen doğum, anne rahmindeki bebeğin herhangi bir sebeple cerrahi işlemle dünyaya getirilmesidir. Sezaryen, cerrahi işlem gerektirdiği için doğum bittikten sonra annelerin dikkat etmesi gereken birtakım önemli hususlar bulunmaktadır. Bu bağlamda sezaryen doğumdan sonra annenin kesinlikle dikkat etmesi gerekenler;

 • Sezaryen doğum sonrasında annenin sütü hemen gelmeyebilir. Ancak bu doğumun sezaryen olması ile değil tamamen anne ile ilgilidir. Yeni anneler bebeklerini ne kadar sık emzirirlerse sütü o kadar çok gelecektir.
 • Sezaryenin ardından 3 gün geçtikten sonra annenin duş almasına izin verilir. Ancak bu hususta sezaryeni yapan doktora danışmak en doğrusudur.
 • Anneler sezaryen doğumdan sonra fırsat buldukça anne dinlenmeye çalışmalıdır. Bebeğinin uyuduğu zamanlar da anne de mutlaka uyumalıdır.
 • Doğumdan sonraki gün evin içinde olmak üzere, doktorun izniyle bir hafta sonrasında ise anne mümkünse parkta, bahçeden her gün düzenli olarak yürüyüş yapmalıdır. Bu sayede anne günlük yaşamına daha kolay dönebilir, fiziksel ve psikolojik açıdan daha kısa sürede iyileşir ve kısa süre içinde yeniden eski vücut ölçülerine kavuşabilir.
 • Sezaryen doğumdan sonra anne farklı miktarlarda vajinal kanama yaşayabilir. Bu kanama ortalama 1 ay kadar sürebilir, kanama yavaş yavaş azalır ve biter.
 • Sezaryen doğumdan sonraki 1 hafta, 10 gün içinde cinsel ilişkiye girmek mümkün değildir ve çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ancak doktorun izniyle doğumdan 4 – 6 hafta sonra anneler cinsel hayatına devam edebilir.
 • Sezaryen doğum sonrasında emzirmenin yeterli ve düzenli olabilmesi için anneler sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeliler. Bu süreçte özellikle de ilk bir hafta çok önemlidir. Anne sütünün bol gelmesi için, sıvı gıdalar tüketmeye, gün içinde bol bol su içmeye özen gösterilmelidir.
 • Sezaryen sonrasında annenin aşırı derecede kanama, kötü kokulu akıntı, dikişlerinde akıntı, açılma, göğüslerde ağrı ve kızarıklık gibi şikayetleri olursa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor.
 • Sezaryen sonrası doktorun reçete ettiği ilaçlar mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu ilaçlar sezaryenin komplikasyonlarını engelleyecek, iyileşme sürecini kısaltacaktır.
 • Sezaryen doğumdan sonra genellikle en az bir gece hastanede kalmak gerekiyor. Sezaryenden 6 saat sonra anneler doktorun izin verdiği şekilde yemek yiyebilirler. Bu süreçte doktorun önerdiği şekilde beslenmek gaz sorununu önleyecektir.
 • Sezaryen doğumdan sonra dikişlerine konan bandaj eve geldikten 2 gün sonra çıkarılabilir. Bandaj çıkarıldıktan sonra pansuman yapmaya gerek yoktur.
 • Sezaryende kullanılan dikişleri doktorun alması gerekmez. Artık estetik dikiş kullanılmakta ve bunlar da kendiliğinden erimektedir.
 • Sezaryenden sonraki ilk bir ay içinde anneler ağır kaldırmamalı, fazla efor gerektiren spor hareketleri yapmamalılar.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir