hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Sezaryen Doğumdan Sonra Ağrı

Sezaryen Doğumdan Sonra Ağrı

sezaryen sonrası ağrı

Sezaryen Doğumdan Sonra Ağrı

Sezaryen, cerrahi bir operasyondur. Sezaryen sonucunda bebek dünyaya gelse de aslında teknik olarak sezaryen bir ameliyattır. Bu sebeple de sezaryenden sonra annenin ağrı hissetmesi oldukça doğaldır. Ancak günümüzde anestezi yöntemlerinin gelişmesi ve kullanılan ağrı kesicilerin daha etkili olması sayesinde nispeten daha konforlu iyileşme dönemi geçirilmektedir.

Sezaryen doğumdan sonra yaşanan ağrıların sebebi ise cilt ve kas kesileridir. Sezaryen doğumlarda da normal doğumlarda olduğu için rahim kanamayı durdurmak adına kasılmaktadır. Bu sebeple de ağrı meydana gelir.

Sezaryen sonrası ağrı nasıl azaltılır?

Sezaryen doğumdan sonra ağrının en fazla olduğu süreç, doğumdan sonraki ilk 4 saattir. Anestezi yöntemi ister epidural ister spinal olsun, ağrı sezaryen operasyondan sonra oluşabilir.

Ancak spinal ve epidural anestezi sırasında anne uyanık olduğu için bir şok yaşanmamaktadır. Bu anestezi yöntemlerinin etkisi doğumdan sonra da devam ettiği için annenin duyduğu ağrı daha azdır. Ancak genel anestezi yönteminde, anne direkt olarak uyandığı için ağrı daha yoğun hissedilebilir.  Genel anestezi ile sezaryen doğum yapan annelerin ameliyat sonrasında ağrı duymamaları adına narkotik analjezik veya non steroid antienflamatuar adı verilen ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Hastaya ameliyattan sonraki ilk gün verilen serum ve içerisindeki ağrı kesiciler de ağrısını azaltmakta faydalıdır.

Hasta Kontrollü Ağrı Kesici (PCA, Patient Controlled Analgesia)

Hasta kontrollü ağrı kesici yöntemi, hastanın kendi kontrolünde ağrı kesici ilaç kullanmasıdır. Anne, ağrı hissettiği zaman cihazın düğmesine basar. Bu sayede de ağrı kesici salınımı gerçekleşir. Hasta kontrollü ağrı kesici, genellikle epidural anestezi yönteminden sonra uygulanmaktadır. Annenin düğmesi basmasından sonra kateterden belindeki epidural aralığa yeterli ağrı kesici ilaç salınımı gerçekleşir. Damardan da hasta kontrollü ağrı kesici yöntemi uygulanabilir.

Sezaryen dışındaki farklı ameliyatlarda da hasta kontrollü ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Hasta kontrollü ağrı kesici yöntemi; yalnızca ağrı zamanında kullanılmalıdır. Bu sayede gereksiz dozda ilaç alımı engellenecektir.

Sezaryen sonrası ağrı ne zaman geçer?

Sezaryen, cerrahi bir operasyondur. Sezaryen sonraki 6 saat sonra ağrılar hafiflemeye ve anne adayı rahatlamaya başlar. Sezaryen operasyonundan sonra anne, ayağa kalkabilir ve yavaş yavaş yürümeye başlayabilir. Ancak yürüme eylemi sırasında kasıklarda ve karında ağrı söz konusu olabilir. Sezaryenden birkaç gün sonra ise ağrılar oldukça azalmaktadır. Şiddetli ağrılar söz konusu olmaz. Anneye evine döndükten sonra kullanması için ağrı kesiciler verilmektedir. Bu ağrı kesiciler dışında doktor bilgisi ve önerisi olmadan herhangi bir ağrı kesici kullanılması önerilmemektedir.

Annenin ağrıları iyileşme dönemi tamamlanana kadar eğilip kalkarken, ani hareketlerde meydana gelebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir