hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Total Protein Nedir?

Total Protein Nedir?

 

Proteinler vücudumuzun temel yapıtaşları arasında bulunuyorlar ve onlar olmadan herhangi bir şekilde herhangi bir dokunun üretilmesi, tamir edilmesi ve yaşamını sürdürmesi mümkün değil. Dolayısıyla insan vücudundaki protein oranının her zaman belli bir limitin üstünde kalması gerekiyor ancak çok fazla proteine sahip olmak da protein azlığı kadar zararı. Total protein terimi ise kanda bulunan proteinlerin toplam düzeyini ifade ediyor ve total protein ölçümleri neticesinde bazı rahatsızlıkların varlığı da tespit edilebiliyor.

Total Protein Düzeyi Ne Olmalı?

Total protein, erişkin insanlarda 6.2-8.3 g/dL seviyesinde olmalı ve bu seviyenin altındaki yahut üstündeki değerler çeşitli rahatsızlıklara işaret ediyorlar. Bilhassa karaciğer ve böbrekteki fonksiyon bozukluklarının tespit edilmesine yarayan total protein tahlili, bu sayede gerekli önlemlerin de alınmasına imkan tanıyor.

Total Protein Yüksekliği

Total protein yüksekliği, aşırı sıvı kaybının gerçekleştiği hallerde, hiperimmünglobün adlı ateşli, karın ağrılı ve döküntülü hastalıkta, bunun yanında gammapatilerde ortaya çıkabilmektedir. Her ne kadar çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilse de, total proteinin yüksek olmasının sebebi genellikle hastaların aşırı susuz kalmaları olmaktadır.

Bilhassa yaz aylarına denk gelen Ramazan aylarında oruçtan kaynaklı olarak, bunun yanında sıcak mevsimlerde yetersiz su alımında veya su kaynaklarına erişimin olmadığı hallerde, total protein yüksekliği ile karşılaşmak mümkün.

Herhangi bir rahatsızlığın mevcut olmaması durumunda hastanın her gün olması gerektiği kadar su içmesi halinde total protein değerleri de normale dönecektir.

ağrı

Total Protein Düşüklüğü

Total protein düşüklüğü, fazlalığına göre çok daha fazla faktör tarafından ortaya çıkabiliyor ve bu yüzden biraz daha dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli. Bu rahatsızlığa sebep olan etkenleri kısaca bir listelemek gerekirse;

  • Kronik enfeksiyonlar
  • Kanser ve tümörler
  • Bağırsak sorunları
  • Beslenme bozuklukları
  • Travmalar
  • Asite maruz kalmak
  • Ödemler
  • Yanıklar

Gün içerisinde düzensiz beslenmek ve protein açısından zengin gıdaları almamak, bunun yanında böbreklerden sıklıkla protein atılması gibi durumlar maalesef total proteini düşüren etkenler arasında bulunuyorlar. Bağırsakların tam olarak görev yapmamaları halinde besinlerdeki proteinin emiliminin düşmesi de total protein düşüklüğünün sebepleri arasında.

Gebelik ve Total Protein Düşüklüğü

Total protein düşüklüğü çeşitli rahatsızlıklara işaret edebilse de, gebelik döneminde bunun bir istisnasının olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu dönemde böbreklerden protein atılımının doğal olarak artması, total protein düşüklüğünü ortaya çıkarabiliyor ve kan serumu içerisindeki proteinlerin varlığı giderek düşüyor. Yapılan araştırmalar, günlük 300 miligram protein atımının gebelikte normal karşılanması gerektiğini göstermektedir fakat bu limitin altlarında bir atılım olması da her zaman mümkündür.

Lakin 300 miligramın üzerindeki protein atımı, bir yandan tansiyon yüksekliğine sebep olurken, bir yandan da gebelik zehirlenmesinin belirtileri arasında olabilir. Dolayısıyla böbreklerdeki kan akışındaki hızlanmadan kaynaklanan total protein düşüklüğü, dikkatle değerlendirilmeli ve fazla atım olması halinde gerekli önlemler alınmalıdır.

Gebelik dönemindeki ve gebelikte olmayan hastaların, kan tahlili sonuçlarını kendi kendilerine değerlendirmemeleri ve yanlış sonuçlara ulaşmamaları da bir hayli önemlidir. Zira uzmanların bu konuda yaptıkları araştırmalar geniş bir alanı kapsamaktadır ve tek bir tahlil sonucuna bakarak karar vermek genelde mümkün olmamaktadır.

kırmızı et

Total Protein Düşüklüğüne Karşı Ne Yapmalı?

Eğer total protein düşüklüğü, yetersiz protein alımından kaynaklanıyorsa, bilhassa kırmızı ve beyaz et tüketimi arttırılmalı, öğünler zenginleştirilmeli, baklagillere de ağırlık verilmelidir. Protein olarak zengin bir beslenme tarzını benimsemeniz halinde bu konuda kısa sürede iyileşme yaşamanız mümkün olacaktır.

Fakat rahatsızlıklardan kaynaklanan total protein düşüklüğünde, rahatsızlıkların tespiti ve tedavisi, total protein değerlerinin yeniden normal haline dönmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir