hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Tüp Bebek Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

Tüp Bebek Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

tüp bebek

35 yaşın altındaki çiftler 1 yıl, 35 yaşın üstündekiler de yaklaşık 6 ay korumasız düzenli cinsel ilişkinin ardından kısırlıktan şüphe etmeye başlarlar. Bu çok nadir görülen bir durum değildir. Zira üreme çağındaki çiftlerin yaklaşık olarak % 15’i normal yollarla bebek sahibi olamamaktadırlar. Yeterli sürede ve sayıda deneme yapıldığı halde gebelik gerçekleşmiyorsa en mantıklı çözüm bir uzmandan yardım alınmasıdır. Kadın doğum uzmanının yapacağı test ve kontroller ışığında gebeliği engelleyen sebepler saptanabilir ve en uygun tedavi yöntemi seçilebilir. Kısırlık şikayetiyle doktora başvuranların yaklaşık % 40’ında kadın, % 40’ındaise erkek temelli sorunlar saptanmaktayken yaklaşık olarak % 20’sinde ise geçerli sebep bulunamaz. Eğer gebeliğe engel olan sebep saptanabilirse tedavisi de daha kolay olabilmektedir. Ancak nedeni bilinmeyen kısırlık diye tanımlanan vakalarda da gebelik elde etmek mümkün olabilmektedir. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlere yumurtlama, aşılama, mikroenjeksiyon ve tüp bebek gibi modern tıp teknolojisinin tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Özellikle de tüp bebek yönteminde başarı oranı çok yüksektir.

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek kadından alınan yumurtalar ve erkekten alınan spermlerin laboratuar ortamında döllenmesi işlemidir. Bu işlemde erkek ve kadının üremem hücreleri vücut sıcaklığındaki bir ortamda 48 saat bekletilir ve bu zaman diliminde elde edilen yumurtaların yarısında döllenme oluşur. Döllenen yumurtalar tıpkı normal gebelik sürecinde olduğu gibi kadın rahmine yerleştirilir. Tüp bebek tedavisi uygulanan kadınların yaklaşık % 50’sinde gebelik oluşurken bunların yaklaşık % 10’unda düşük meydana gelebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlarla kadının yumurtalıkları uyarılır ve bu sayede döllenmeye hazır çok sayıda yumurta elde edilebilir. Döllenmeye hazır çok sayıda yumurta olması gebelik şansını artırırken, kadın rahmine çok fazla döllenmiş yumurta konulması da istenmeyen çoğul gebelik vakasını artırmaktadır. Bu sebeple ülkemizde 35 yaşın altındaki kadınların rahmine 1 embriyo, 35 yaşın üstündeki kadınların rahmine ise 2 embriyo yerleştirilmektedir.

Tüp bebek kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olamayanların en çok güvendikleri yöntemdir. Tedavinin ilk kez keşfedilme ve uygulanma alanı tüpleri tıkalı olan hastalardır. Kadında yumurtalarla spermin buluşup döllenmesine olanak veren tüpler tıkalı olduğunda ya da normal fonksiyon göstermediğinde tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlar verebilmektedir. Bunun yanında rahim iç tabakasındaki dokunun rahim dışında bir yere yerleşmesi olarak tanımlanan Endometriozis vakalarında tüp bebek yöntemiyle gebelik mümkün olabilmektedir. Ayrıca polikistik over yada başka bir sebeple kadında yumurtlama bozuklukları olduğunda, erkeğin sperm sayısı ve kalitesinin yeterli gelmediği durumlarda tüp bebek tedavisi hayat kurtarıcı bir yöntem olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde yaş faktörü önemli midir?

Kadınların doğurganlığını etkileyen en önemli faktörün yaş olduğu ve yaş ilerledikçe gebe kalma şansının azaldığı bilinmektedir. 35 yaşın altındaki kadınların üreme fonksiyonları çok iyi çalışmaktadır. Bu sebeple de hem normal yollarla hem de aşılama, tüp bebek gibi yöntemlerle bebek sahibi olma ihtimali çok yüksektir. 35 yaşından sonra kadının yumurta sayısı ve kalitesi hızla düştüğünden gebelik şansı da buna paralel olarak düşmektedir. Özellikle 44 yaşından sonra gebelik şansı yok denecek kadar azalmaktadır. Tüp bebek tedavisi 45 yaşına kadar uygulanabilmektedir. Ancak 40 yaşından sonra tüp bebek tedavisi ile gebe kalma, düşük ya da ölü doğum olmadan sağlıklı bir bebek sahibi olabilme şansı çok azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir