hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

tüp bebek

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan kısırlık tedavileri arasında neredeyse en başarılı sonuçlar veren yöntem olarak tüp bebek tedavisi bilinmektedir. 35 yaşın altındaki çiftler yaklaşık 1 yıl, 35 yaşın altındakiler de 6 ay düzenli olarak korumasız cinsel ilişkiye girdikleri halde bebek sahibi olamıyorlarsa kısırlık tedavisi görmesi gerekir. Kısırlık tedavisinde öncelikle sorunun ne olduğu ve çiftlerden hangisinden kaynaklandığı araştırılır. Bu bağlamda kısırlıkta sebebe yönelik bir tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Ancak neredeyse tüm kısırlık sebeplerinde etkili olarak uygulanabilen tüp bebek tedavisi ile başarılı bir gebelik ve sağlıklı bir doğum elde etmek mümkün olabilmektedir.

Kimlere tüp bebek tedavisi uygulanır?

Günümüzde uygulanan en başarı tekniklerden birisi olan tüp bebek tedavisi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan tüm çiftlerde kullanılmamaktadır. Öncelikle yumurtlama tedavisi, aşılama uygulamaları yapılır, bunlardan sonuç alınamadıysa tüp bebek tedavisi alternatifi değerlendirilir. Kadınlarda tüpler tıkalı, erkeğin sperm sayısı veya kalitesi gebelik oluşumu için yeterli değilse, rahim ağzı ve içi ile ilgili anatomik bozukluk ya da yapışıklık sorunu varsa tüp bebek tedavisi uygulaması tercih edilebilir. Bunun yanında sebebi belirlenemeyen kısırlık vakalarında da tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilebilmektedir. Ayrıca daha önceden tüp bebek tedavisi gördüğü halde başarılı bir gebelik elde edilmeyen kadınlarda da yeniden tüp bebek denemesi yapılabilmekte ve ikinci, hatta üçüncü denemede bebek sahibi olmak mümkün olabilmektedir.

Tüpleri olmayan kadınlarda tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisinin kadınlar için çok büyük bir umut ışığı olmasının en önemli sebeplerinden biriside; tüplerinin ikisi de cerrahi operasyonla alınmış olan kadınların bile gebe kalabiliyor olmasıdır. Döllenmiş yumurta tıbbi yollardan rahim içine yerleştirildiğinden, tüp bebek tedavisi uygulamamsında kadının tüplerinin olması ya da olmaması her hangi bir etki yaratmamaktadır. Tüplerinden birisi alınmış ya da tıkalı olan kadınların doğal yollarla gebe kalabildiğinden, zaten tüp bebeğe gerek duyulmaz. Ancak her iki tüpte de sorun olduğunda tüp bebek tedavisi tek çaredir.

Yumurtalıkları olmayan kadınlarda tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikle kadının yumurtalıklarında yumurta üretiliyor olması gerekir. Sağ ve solda birer tane olmak üzere iki tane yumurtalıktan her hangi biri alınan kadınların doğal yollarla gebe kalma şansları vardır. Doğal yolla gebelik elde edilemediğinde ise tüp bebek tedavisi kadının imdadına yetişir. Ancak her iki yumurtalığı da alınmış olan kadında yumurta üretilemediği için tüp bebek tedavisi de yapılamamaktadır.

Rahmi alınan kadınlarda tüp bebek tedavisi

Bir kadında gebelik meydana gelebilmesi için döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi ve orada büyüyüp gelişmesi gerekir. Bu bağlamda rahmi olmayan kadınların doğal yollarla veya tüp bebek tedavisi ile gebe kalabilmeleri mümkün olmamaktadır. Zira laboratuar ortamında döllenmiş olan yumurtanın yerleştirilebileceği bir alan bulunmamaktadır. 

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Erkeğin spermleri ve kadının yumurtasının tıbbi yöntemlerle alınıp laboratuar ortamında sağlıklı olanların seçip ayıklanarak birleştirilmesi işlemine tüp bebek tedavisi adı verilmektedir. Bu yöntemde olgun, kaliteli ve hareketli sperm, kadının yumurtası ile vücut sıcaklığında 48 saat bekletilir ve ardından steril, tıbbi cihazla rahim içine yerleştirilir. Bu sayede hem döllenme sırasında hem de döllenmiş yumurtanın tüplerden geçiş ve rahme yerleşme sürecinde yaşanması muhtemel olumsuzluklar ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir