hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

tüp bebek tedavisi

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için çok büyük bir umut ışığı olan tüp bebek tedavisi, günümüz tıp teknolojisinde en başarılı sonuçlar veren kısırlık tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi, erkekten ve kadından kaynaklanan pek çok kısırlık sorununda başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Yumurtlama sorunu yaşayan, rahminde, rahim ağzında veya tüplerinde bozukluklar olan kadınlarda, sperm üretimi sorunu olan erkeklerde en etkili tedavi tüp bebek tedavisidir. Uzman doktorun teşhisi ile kısırlık tespit edilen çiftlerde yumurtlama ilaçları, sperm sayı ve kalitesini artıran tedaviler ve aşılama teknikleri kullanıldığı halde gebelik gerçekleşmiyorsa, son çare olarak tüp bebek tedavisi kullanılır.

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Kadın ve erkeğin üreme hücreleri vücut dışında, laboratuvar ortamında döllenir ve embriyo tıbbi cihazla kadın rahmine yerleştirilir. Üreme hücrelerinin vücut sıcaklığında 48 saat bekletilip döllenmesi süresince oluşan en sağlıklı embriyolar, direkt olarak rahme yerleştirildiğinden, doğal yolla oluşan gebeliklerde karşılaşılan olumsuzluklar tüp bebek tedavisinde yaşanmamaktadır. Ancak başarılı bir gebelik ve sağlıklı, canlı bir doğum için doktorun önerilerine dikkat etmek, kontrolleri aksatmamak ve aşağıda sıralanan hususları göz önünde bulundurmak çok önemlidir.

Tüp bebek tedavisi süresince dikkat edilmesi gereken 15 faktör:

 1. Tüp bebek tedavisinin devam ettiği bir ay boyunca spor ve ağır fiziksel etkinliklerden ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
 2. Bebek sahibi olmaya karar verildiği andan itibaren kesinlikle sigara, alkol ve zararlı maddeler kullanılmamalı, hatta kullananların yanında bulunulmamalıdır. Tüp bebek tedavisi başladığında da, bebeğin zarar görme, düşme tehlikesi göz önünde bulundurularak bu maddelerden kaçınılmalıdır.
 3. Hafif ya da şiddetli bir ağrı, acı hissettiren her hangi bir rahatsızlık durumunda doktora danışılmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.
 4. Doktorun evde kullanım için verdiği tüp bebek tedavisi ilaçları tam zamanında ve doktorun önerdiği dozda hiç aksatılmadan kullanılmalıdır.
 5. Tüp bebek tedavisinin devam ettiği bir ay boyunca cinsel ilişkiye girmek gebeliğin ve tedavinin başarısı açısından olumsuz etki gösterebileceğinden, bu süreçte cinsel ilişki yasaktır.
 6. Anne adayı embriyo transferinden sonra karnında aşırı şişlik, ağrı, bulantı, kusma gibi şikayetler yaşarsa, vakit kaybetmeden tüp bebek uzmanından yardım almalıdır.
 7. Sperm verilecek günden önceki 3 gün boyunca erkeğin boşalmaması, ilişkiye girmemesi gerekmektedir. Zira verilen spermlerin gebelik için yeterli sayı, kalite ve olgunluğa erişmesi için 3 günlük sperm birikimi önemlidir.
 8. Embriyo transferinin yapıldığı gün ve sonraki 1 hafta boyunca kadının uzun yolculuklara çıkmaması, mümkünse evinde dinlenmesi daha iyi olacaktır.
 9. Gazlı ve asitli içecekler karında şişlik ve gaz oluşumuna sebebiyet verdiğinden, bunlardan uzak durulmalıdır.
 10. Tüp bebek tedavisinde kadının rahat ve huzurlu bir psikoloji içinde olması gebelik başarısı için çok önemlidir. Bu sebeple özellikle kadının stresten uzak durması gerekmektedir.
 11. Folik asit ve vitamin alımına ara verilmeden devam edilmelidir.
 12. Embriyo transferinden sonra doğuma kadarki gebelik dönemi içinde anne adayının kesinlikle hamam, sauna, kaplıca, solaryum benzeri çok sıcak ortamlardan uzak durması gerekir.
 13. Embriyo transferinin yapıldığı günden sonraki 2 gün banyo yapılmaz, 3. gün ılık su ile ayakta banyo yapılabilir.
 14. Bir aylık tedavi süresinde hiç kahve içilmemeli, eğer anne adayının canı çok isterse nadiren kafeinsiz kahve içebilir.
 15. Tüp bebek tedavisinin başarısında seçilen kurumun daha önceki başarı hikayesi çok önemlidir. Bu sebeple kurum konusunda seçici olmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir