hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Kadar Ara Vermek Gerekir?

tüp bebek doğrular

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için bir umut ışığı olan tüp bebek tedavisi, kısırlık sorununun tedavisinde kullanılan ilk seçenek değil, ancak diğer yöntemlerin başarılı olamadığı durumlarda son ve belki de en başarılı seçenektir. Tüp bebek tedavisi aşılama ve yumurtlama gibi diğer kısırlık tedavilerine göre biraz daha maddi manevi çifti zorlayıcı olduğundan, öncelikle diğer tedavi alternatifleri düşünülür.

Bununla birlikte yeterli sayıda ve kalitede spermi olmayan erkekler, yumurtalık rezervi düşük olan, tüplerinde tıkanıklık olan kadınların tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilmeleri mümkündür. Ayrıca tüp bebek tedavisinin belli aralıklarla birkaç kez uygulanabiliyor olması da ekstra bir avantajdır. Örneğin bir kez tüp bebek tedavisi uygulandı, ancak gebelik elde edilemedi ya da canlı doğum gerçekleştirilemediyse ortalama 2-3 ay içinde yeniden tüp bebek denemesi yapılabilmektedir. Bu arada geçen süre kadının adet dönemlerine göre belirlenir. Zira ilk tüp bebek tedavisinin ardından kadının en az iki kez adet olmuş olması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalıklarda OHSS ya da kist oluşan hastalar ikinci uygulama için ne kadar beklemeliler?

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması için kullanılan hormon ilaçları hastanın yumurtalıklarının fazla uyarılmasına, gereğinden çok fazla sayıda yumurta hücresi oluşmasına sebep olabilmektedir. OHSS olarak adlandırılan bu durum gebelik oluşması konusunda problem teşkil etmektedir. Bunun yanında tüp bebek tedavisi kadınların yumurtalıklarında kist oluşumuna da sebebiyet verebilmektedir. İşte böyle rahatsızlıkların yaşandığı vakalarda ikinci bir tüp bebek denemesi için öncelikle var olan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

OHSS sorununda mutlaka tedavi uygulanması gerekirken, kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişen kistler için tedavi gerekmemekte, bunlar birkaç ay beklendikten sonra kendiliğinden yok olabilmektedir. Kistlerin yok olmadan yeniden tüp bebek tedavisi yapıp ilaçlarla yumurtalıkların uyarılması kistlerin sayıca artması ve ebatlarının büyümesine sebep olabilmektedir.

Kadının yaşı başarıyı olumsuz etkiler mi?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi kadının yaşı ve dolayısıyla da yumurta rezervidir. Yaş ilerledikçe yumurta rezervi azaldığından zaman kaybetmemek tüp bebekte başarı için önemlidir. Bu bağlamda kadın ilk tüp bebek tedavi denemesinin ardından maddi ya da duygusal sebepler dolayısıyla ara ver istiyorsa öncelikle yumurtalık rezervini kontrol ettirmelidir. Doktor yumurtalık rezervinin yeterli olduğunu birkaç yıl ara vermesinin gebeliği engellemeyeceğini teyit ederse bu konuda sıkıntı yaşanmaz.

Hangi yaşlarda yumurtalık rezervleri zengin olur?

Genellikle 20-30 yaşlar arasındaki kadınların yumurta rezervleri hala zengin olduğu için birkaç yıl ara vermeleri sakınca yaratmazken, 30 yaşından sonra özellikle de 35 yaşın üzerinde bu aranın 2-3 aydan fazla olmaması gerekir. Nadiren de olsa genetik özelliklerden dolayı bazı kadınların yumurta rezervleri daha 20’li yaşlarda hızla azalabilmektedir. Bu sebeple ara verme konusunda yaştan çok yumurta rezervinin kontrol edilmesi önem taşımaktadır.

35 yaşından sonra tüp bebek tedavisine ara verilebilir mi?

35 hatta 30 yaşından sonra kadının yumurta sayısı hızla azalmaya başladığından 30 yaş ve ilerisinde olan kadınların birinci tüp bebek denemesinden sonra ikinciyi yapmak için vakit kaybetmemeleri önerilmektedir. Özellikle 35 yaşından sonra yumurta rezervi konusunda yıllar değil, aylar bile çok önemlidir. Bu sebeple normalde bir tüp bebek denemesinin ardından 2 kez adet gördükten sonra ikinci deneme yapılıyorken, 35 yaşından sonra 1 kez adet görüp ikinci deneme yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir