hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri, Zararları

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri, Zararları

tüp bebekte strs

Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık olarak % 15’i doğal yollarla bebek sahibi olamamaktadır. Düzenli olarak korumasız cinsel ilişkiye girdiği halde gebelik elde edemeyen çiftler, doktora başvurduklarında kısırlık teşhisi konulursa kısırlığa sebep olan faktöre yönelik bir tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Yumurtlama bozuklukları, rahim ağzı ve çiyle ilgili sorunlar, tüplerin tıkanma durumu kadından kaynaklanan kısırlık sebepleri olarak sıralanırken, sperm sayısı, kalitesi, hareketliliği ile ilgili problemler erkeklerdeki kısırlık sorunlarındandır.

Bu tür sorunlarda yumurtlama ilaçları kullanılır, aşılama tedavisi yapılır, sperm üretimini artıracak tedavi yöntemleri uygulanabilir, en son olarak da tüp bebek tedavisine başvurulur. Tüp bebek tedavisinin son seçenek olarak düşünülmesinin en önemli sebepleri uzun süreli olması, ekonomik olarak fazla maliyet gerektirmesi ve tedavi öncesinde, esnasında, sonrasında kullanılan ilaçların kadında belli yan etkilere sebep olabilecek olmasıdır. Zira insan vücudunda her hangi bir problem, rahatsızlık ve bozukluk sebebiyle kullanılan, tedavi edici ilaçların ve yöntemlerin yan etkileri, zararları olabilmekte, hatta hiçbir yan etkisi olmayan ilaç henüz bulunmamaktadır.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçları zararları

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların uygulandığı deride kızarıklık, kaşıntı gibi basit yan etkiler gözlenmektedir. Yumurtlama ilaçları bazı metabolizmalarda kabızlık, şişkinlik gibi geçici ve basit düzeyde olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Bunlarla beraber yumurtlama iğne ve hapları yumurtalıklarda çok fazla sayıda kist oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Ancak tüp bebek tedavisi kanser ve bu düzeyde ciddi, kalıcı rahatsızlıklara yol açmamaktadır.

Tüp bebek tedavisinde OHSS (Ovaryan Hiperstimulasyon Sendromu) meydana gelebilir

Tüm tüp bebek tedavilerinde gözlenmese de çoğunda hafif ya da orta şiddette OHSS yaşanabilir. Yumurtlama için verilen iğneler ve hapların yumurtalıklarda fazla sayıda kist oluşturması durumu olan OHSS, diğer yumurtlama tedavilerinde de gözlenebilmektedir. Orta ve hafif şiddetteki vakalarda ayakta ve düzenli kontrolle sorunsuz atlatılabilen OHSS, ciddi ileri boyutta olduğunda yatarak tedavi gerektirmektedir.

Çoğul gebelikler tüp bebek tedavisinin yan etkisidir

Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için mümkün olduğu kadar fazla sayıda sağlıklı embriyonun rahme yerleştirildiği vakalarda, çoğul gebelikler kaçınılmaz olmaktadır. Bu durumu önlemek için son dönemlerde embriyo transferine kısıtlamalar getirilmiş ve çoğul gebelik riski azaltılmıştır. Zira çoğul gebeliklerde ilerleyen aylarda bebeklerde beslenme sorunu, gelişim bozuklukları ve hatta erken doğum, ölü doğum sorunları yaşanabilmektedir. Özellikle yaş ve sağlık durumu açısından uygun olan kadınlara sadece bir tane sağlıklı embriyo nakledilmekte ve çoğul gebelik ihtimali ortadan kaldırılmaktadır.

Over torsiyonu (yumurtalıkların dönmesi, burkulması) tüp bebekte görülebilir

Over Torsiyonu, tüp bebek tedavisi sırasında OHSS sorunu yaşayan hastalarda sıklıkla gözlenen, ancak normalde binde bir gibi bir oranda, nadiren karşılaşılan bir problemdir. Yumurtalığın kendi etrafında döndüğü bu vakalarda, acilen cerrahi operasyon yapılır ve rahatsızlık tedavi edilmiş olur.

Tüp bebek tedavisinin yol açabileceği hafif rahatsızlıklar

Tüp bebek tedavisi süresince yumurta toplama sırasında vajinada bir miktar kanama olabilir. Ancak tampon yerleştirilir ve kanama kısa sürede durdurulur. Yumurta toplama sırasında çok nadiren rahim ve yumurtalıklarda gelişebilen enfeksiyon, antibiyotik kullanımı ile kısa sürede geçmektedir. Bunlarla beraber yumurtlama ilaçlarının kullanımı sonucunda beklenen miktarda yumurta oluşmayabilir, yeterli yumurta toplanamayabilir, toplanan yumurtalarla döllenme meydana gelmeyebilir ya da embriyo rahme tutunamayabilir. Tüm bu olumsuzluklar nadir de olsa tüp bebek tedavisinde yaşanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir