hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Tüp Bebekte Dış Gebelik Riskleri

Tüp Bebekte Dış Gebelik Riskleri

dış gebelik

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlere umut veren tüp bebek tedavisinde başarı oranı diğer kısırlık tedavilerine oranla daha yüksektir. Kısırlık sorunu doktor tarafından teşhis edilen ve yumurtlama, aşılama gibi diğer tedavi yöntemleriyle gebelik elde edilemeyen çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanır. Bu tedavide kadın ve erkeğin üreme hücreleri, vücut dışında bir laboratuar ortamında 48 saat bekletilir döllenmeye en uygun hücreler döllenir. Bu işlemle elde edilen embriyolardan en sağlıklı olan bir ya da iki tanesi kadının rahmine tıbbi bir yöntemle yerleştirilir. Bu sayede embriyonun döllenme esnasında, tüplerden geçip rahme gidiş sırsında karşılaşması muhtemel sorunlar da önlenmiş olur.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden 12 gün sonrasında kanda gebelik testi yapılır. Aradan iki hafta geçtiğinde ise ultrasonda gebelik izlenir. Ultrasonda gebelik kesesi görülüyorsa, gebelik için her şeyin yolunda olduğu düşünülür. Ancak transferin ardından 25-30 gün geçtikten sonraki ultrason kontrolünde gebelik kesesi görülemiyorsa dış gebelikten şüphelenilir. Yeniden yapılan kanda gebelik testinin pozitif çıkması durumunda, dış gebelik vakası kesinleşmiştir ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Dış gebelik nedir, nasıl tedavi edilir?

Dış gebelik döllenen yumurtanın rahim içi yerine, tüpler, yumurtalık, karın içi başka bir alana yerleşmesi durumudur. Toplumda yüzde bir oranında görülen dış gebelik vakaları, en sık karşılaşılan anne ölüm sebeplerinden birisidir. Dış gebelik rahatsızlığı bazı vakalarda sorun takip edildiğinde kendiliğinden iyileşebilirken, çoğunda ise ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde o alanda oluşmuş olan zararlı hücrelerin ölmesini sağlayan kemoterapi ilaçları kullanılmaktadır.

İlaç tedavisi; kanaması olmayan ya da kanaması geçmiş hastalar ve tedavi sonrasında bebek sahibi olmak isteyenler için uygundur. Ancak kanamanın devam ettiği, dış gebelik kitlesinin 4 santimetreden büyük olduğu ve kalp atışlarının fark edildiği vakalarda, anne sütü vermesi gereken ve bağışıklık sistemi bozuklukları olan kadınlarda ilaç tedavisi yerine cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Bununla birlikte karaciğer, akciğer, böbrek, bağırsak, kan ve kemik iliği rahatsızlıkları olan hastalar için ameliyat gerekmektedir. Tüp bebek sonrasında oluşan dış gebelik sorunları da, doğal yolla elde edilen gebelik vakaları ile aynı yollarla tedavi edilir.

Tüp bebek tedavisinde dış gebelik görülme riski ne kadardır?

Doğal yolla elde edilen gebeliklerde dış gebelik görülme sıklığı % 1 iken, tüp bebek tedavilerinde bu oran % 2 civarındadır. Bu oranın artma sebebi tüp bebeğe başvuran kadınların pek çoğunda tüplerde, rahimde, yumurtalıklarda belli hasarlar, anormal oluşumlar var olmuş olmasıdır. Bu bağlamda tüpleri tıkalı olan, rahim ve rahim ağzı enfeksiyonu geçirmiş olan ve daha önceden dış gebelik geçirmiş kadınlarda dış gebelik görülme ihtimali daha yüksektir. Tüp bebek sonrası gelişen dış gebelik sorunu ilaçla ya da ameliyatla tedavi edildikten 1-2 ay sonra yeniden tüp bebek ile gebelik denemeleri yapılabilmektedir. Zira ameliyatla tüpler alınsa bile tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

Aynı anda hem normal hem de dış gebelik olabilir mi?

Doğal yolla gerçekleşen gebeliklerde aynı anda hem normal hem de dış gebelik görülme riski çok nadir olmakla beraber, tüp bebekle elde edilen gebeliklerde bu oran çok daha yüksektir. Zira tüp bebek tedavisinde gebeliğin gerçekleşebilmesi için birden fazla embriyo transfer edilir ve bu sebeple de dış gebelik daha sık görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir