hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Tüp Bebekte Gebelik Haftası Hesaplama

tüp bebekte gebelik hesaplama

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan ve yapılan tetkikler sonucunda kısırlık teşhisi konulan çiftlerde, öncelikle soruna sebep olan etken belirlenir. Ardından sebebe yönelik bir tedavi uygulanarak gebelik gerçekleştirilmeye çalışılır. Kısırlık sorunu olan çiftlere yumurtlama tedavisi, aşılama uygulaması, sperm üretimi ya da kalite ve sayı artırma ve tüp bebek tedavisi gibi farklı teknikler uygulanmaktadır. Günümüz tıp teknolojisi ile kısırlıkta en başarılı sonuçlar alınan tedavi yöntemi tüp bebek tedavisidir. Kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin tıbbi yöntemlerle alınıp laboratuar ortamında döllenmesi işlemine tüp bebek tedavisi adı verilmektedir. Vücut sıcaklığında 48 saat bekletilen döllenen üreme hücreleri ile oluşturulan sağlıklı embriyo tıbbi yöntemler ve steril cihazlarla kadının rahmine yerleştirilir. Bu sayede kadının yumurtalıklarından, rahminden, rahim ağzından, tüplerinden ya da erkeğin sperm üretiminden kaynaklanan sorunlardan en az düzeyde olumsuz etki alarak gebelik gerçekleştirilmiş olur. Bu işlemden sonra doktorun önerilerine uygun bir yaşam rutini oluşturma, düzenli olarak kontrollere gitme ve gebelik haftalarını hesaplayarak, gebelik dönemine göre hareket edilir.

Tüp bebek tedavisinde gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Tüp bebek tedavisi ile gerçekleştirilen gebeliklerde düzenli olarak takip ve kontrol çok önemlidir. Tüp bebekle hamile kalanlar, gebelik haftalarını hesaplarken embriyo transferi yapılan tarihi baz almak durumundadırlar. Transferin yapıldığı gün kadının 2 haftalık gebe olduğu var sayılır ve o iki haftanın üzerine transferden sonra geçen günler eklenir. Doğal yollarla gebe kalanlarda da en son adet görülen gün baz alınarak gebelik haftası hesaplandığı düşünüldüğünde, embriyo transfer gününde 2 haftalık gebe olduğunun varsayılma sebebi anlaşılabilmektedir. Zira doğal yollarla gerçekleşen gebeliklerde yumurtlamanın tam olarak hangi gün meydana geldiğini kestirmek zordur. İşte tam da bu bağlamda tüp bebek tedavisi gören kadın, bir süre ilaç kullandığından adet dönemi gecikebilmekte ya da normalden daha erken adet görebilmektedir.

Gebelik haftası hesaplarken embriyo transfer gününden 2 hafta öncesinde gebelik gerçekleştiği düşüncesiyle, transferden sonra geçen süre bu iki haftaya eklenir ve kaç haftalık gebe olduğu yaklaşık olarak bulunmuş olur. Tüp bebek tedavisiyle gerçekleşen gebeliklerde doğumun olacağı tarih hesaplandığında da 9 ay 10 gün gibi bir süre değil de 8 ay 21 gün üzerinden tahmini doğum zamanı bulunur. Tüp bebekte transfer edilen embriyonun büyüklüğü bilindiği için, transfer tarihine göre gebelik haftası ve tahmini doğum zamanı hesaplamaları yanılgıdan uzaktır.

Gebelik haftası hesaplarken neden embriyo transferi ve ultrason hesaplamaları farklı çıkar?

Ultrason görüntülerine ve embriyo transfer gününe göre yapılan gebelik haftalarında farklılık olma sebebi, ultrasonda bebeğin normalden daha küçük ya da büyük görünebilme ihtimalidir. Kullanılan cihazın hassasiyeti, doktorun değerlendirme kriterleri gibi pek çok sebebe bağlı olarak gebelik haftası hesaplamada birkaç gün ya da birkaç hafta farklılık olabilir. Doktor hem embriyo transfer tarihini hem de bebeğin ultrasondaki görüntüsünü değerlendirir ve ikisinin ortalaması olacak şekilde bir değerlendirme yapar. Bu hesaplamada asıl kriter doktorun mesleki kanıdır. Ancak iki değer arasında çok büyük farklar olmadığı sürece endişelenmeyi gerektirecek bir sorun yoktur.

One thought on “Tüp Bebekte Gebelik Haftası Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Havva küçük dedi ki:

    Son adet dönemim 13 Ekim
    Trasfer tarihim 31 Ekim
    Kaç haftalık hamileyim acaba