hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Tüp Bebekte Hamilelik (Gebelik) Belirtileri

Tüp Bebekte Hamilelik (Gebelik) Belirtileri

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi gerçekleştirildikten 12 gün sonra kanda gebelik testi yapıldığında, gebeliğin oluşup oluşmadığı kesin olarak anlaşılmaktadır. Bu konuda en gerçekçi sonuç kan testi ile elde edilebilmektedir. Testin öncesinde geçen süre çok kısa olduğu için vücudun gebeliğin varlığını anlaması, buna hormonlarla tepki verip gebelik belirtisi göstermesi pek mümkün değildir. Bu bağlamda embriyo transferi yapılışının ardından geçen 12 günün sonrasında geçen 1 haftasının sonrasında anne adayında yavaş yavaş gebelik belirtileri gözlenmeye başlanır. Ortalama olarak transferden 20 gün sonra basit gebelik belirtileri olan bulantı, kusma, bazı yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet, göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet gözlenir. Bunun yanında sebebi tam olarak belirlenemeyen halsizlik ve dayanması zor baş ağrısı, vajinal akıntı ve nadiren vajinada kaşıntı da bu dönemde gözlenebilmektedir.

Tüp bebekte gebelik belirtileri nelerdir?

Tüp bebek gebeliklerinde sıkça karşılaşılan belirtilerden birisi de yüz bölgesinde oluşan sivilcelerdir. Gebeliğin ilerleyen aylarında kaybolan akne ve sivilceler anne adayını rahatsız edecek derecede fazla sayıdadır. Ancak bu belirtilerden herhangi birinin gözlenmediği gebelikler de mevcuttur. Böyle durumlarda endişeye gerek yoktur. Zira doğal yollarla gebe kalan bazı kadınlarda da gebelik belirtileri gözlenmeyebilir. Klasikleşen hamilelik belirtilerinin gerçekleşip gerçekleşmemesi tamamen anne adayının biyolojik, fizyolojik yapısıyla ilgili bir durumdur.

Tüp bebek gebeliklerindeki kabızlık sorunu

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi öncesi ve sonrasında belli ilaçlar kullanılmakta ve bu ilaçlar ve vitaminler anne adaylarında bir türlü iyileşmeyen kısırlığa sebep olabilmektedir. İlaçların yanında, kadının beslenme alışkanlıklarının değişmiş olması ve gebelik hormonları da bu kabızlığı artırmaktadır. Bu dönemde sıklıkla yaşanan kabızlıktan korunmak için sıvı ve özellikle de su tüketimini artırmak, meyve, sebze ve lifli gıdalar tüketmek ve doktorun izin verdiği ölçüde hafif yürüyüşler yaparak metabolizmanın daha hızlı çalışması sağlanabilmektedir.

Tüp bebekte doktor kontrolüyle gebeliğin takibi

Tüp bebek tedavisinde sağlıklı bir gebelik elde edilebilmesi, canlı doğum gerçekleştirilebilmesi için düzenli aralıklarla doktor kontrolü yapıldığı için doğal yollarla yakalanan gebeliklerden çok daha güvenli bir gebelik yaşanır. Öncelikle embriyo transferinden 12 gün sonra yapılan kanda gebelik testinin pozitif çıkmasının ardından 1 hafta geçtikten sonra yapılan kontrolde tüp bebek aşamaları ile ilgili incelemeler yapılır. Bu kontrollerde öncelikle bebeğin kalp atışı izlenir. Bu süreçte kadında çok şiddetli kasık ve karın ağrıları, kanama gözleniyorsa anne adayının doktorun uygun gördüğü süre boyunca, bazı durumlarda doğuma kadar yatak istirahatı yapması gerekebilir.

Tüp bebek tedavisinde gebeliğin devamı için anne adayının yapması gerekenler nelerdir?

Başarılı bir gebelik elde edildikten sonra sağlıklı ve canlı bir doğum gerçekleşebilmesi için anne adayının yaşam tarzına, fiziksel hareketlerine, psikolojik durumuna ve özellikle de beslenmesine dikkat etmek, özen göstermek durumundadır. Embriyo transferinin ardından kadının yumurta kalitesi çok önemli olduğundan, kadının doktorun önerisi doğrultusunda en sağlıklı biçimde beslenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte vitamin ve folik asit desteğinin de kesinlikle ihmal edilmemesi, düzenli olarak kullanılması sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirilmesi için gerekir. Bunun yanında kadının bu dönemde olumsuz düşüncelerden, ortamlardan uzak durması bebeğin anne rahmine tutunması, gelişimini tamamlayabilmesi için sağlam ve sağlıklı bir psikoloji önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir