hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Üçlü Tarama Testi Nedir, Neden Yapılır?

Üçlü Tarama Testi Nedir, Neden Yapılır?

Üçlü tarama testi veya daha kısa adıyla üçlü test, hamilelikte doğmamış bebeğin belli genetik bozukluklara sahip olma ihtimalinin analiz edilmesini sağlar. Testte plasentadaki üç önemli maddenin düzeyleri araştırılır:

 • alfa- fetoprotein (AFP)
 • HCG
 • estriol

Üçlü tarama testi bir kan testidir. 15-20 haftalar arasındaki hamile kadınlara uygulanır. Bunun alternatifi ise dörtlü tarama testi ve onda fazladan inhibin A adı verilen bir bileşen daha araştırılır.

Üçlü Tarama Testinde Ne Yapılır?

Bir kan numunesi alınır ve içerisindeki AFP, HCG ve estriol düzeyleri incelenir.

AFP: Bu fetüs tarafından üretilen bir proteindir. Bunun yüksek düzeyde olması nöral tüp defektleri veya fetüsün karnının kapanmasında problemler gibi çeşitli potansiyel bozukluklara işaret edebilir.

HCG: Plasenta tarafından üretilen bir hormondur. Düşük düzeyde bulunması düşük veya dış gebelik gibi potansiyel hamilelik problemlerine işaret edebilir. HCG’nin yüksek olması ise molar gebelik veya çoklu gebelik işareti olabilir.

Estriol: Hem fetüsten hem de plasentadan gelen östrojendir. Düşük estriol düzeyleri Down sendromlu bebek riskinde artışı gösterebilir, özellikle dee düşük AFP düzeyleri ve yüksek HCG düzeyleri mevcut olursa.

Anormal Düzeyler

Bu bileşenlerin anormal düzeyleri şunların varlığına işaret olabilir:

 • nöral tüp defektleri, örneğin spina bifida ve anansefali
 • çoklu gebelik, ikiz veya üçüz
 • uygun olmayan zamanlama, hamileliğin sanılandan önde veya geride olması

Anormal düzeyler aynı zamanda Down sendromu veya Edwards sendromuna da işaret edebilirler. Down sendromu, fetüsün 21 nolu kromozomun ekstra bir kopyasını geliştirmesi sonucu ortaya çıkar. Tıbbi problemlere ve bazı vakalarda öğrenme bozukluklarına sebep olabilir. Edwards sendromu ise büyük tıbbi komplikasyonlar ile sonuçlanabilir. Bunlar bazen doğumdan sonraki ilk aylarda ve yıllarda hayati tehlike oluşturabilirler. Bu rahatsızlığa sahip fetüslerin sadece yarısı doğuma kadar canlı kalıyor.

Üçlü Tarama Testinin Faydası Kimler İçin Gerekli?

Test ailelerin hazırlanma ve seçenekleri değerlendirmelerine imkan tanır. Ayrıca komplikasyon işaretleri için doktorları fetüsü daha iyi takip etmeleri için uyarır.

Test özellikle şu koşullara sahip kadınlar için öneriliyor:

 • 35 yaş üzeri
 • ailede doğum kusurları öyküsü bulunması
 • diyabet olanlar ve insülin kullananlar
 • yüksek dozda radyasyona maruz kalanlar
 • hamilelikte viral enfeksiyonlar geçirenler

Üçlü Tarama Testi İçin Hazırlık

Bu test için hazırlık yapmanıza gerek yok. Yeme içme gibi hususlarda sorun yok.

Ayrıca testi olmanın da bir riski bulunmuyor.

Test Nasıl Uygulanır?

Hastanede, klinikte, doktorun ofisinde veya laboratuvarda uygulanabilir. Süreç diğer kan testleri ile benzerdir.

Bir hemşire cildinizin iğne girecek bölgesini temizler. Kolunuza bir bant takılarak damarın daha görünür olması sağlanır. Sonrasında iğne sokularak kan alınır ve tüp dolunca çıkarılır. Bir pamuk kullanılarak iğnelenen bölge temizlenir ve üzerine bandaj yapılır.

Kan daha sonra analiz için laboratuvara gönderilir.

Üçlü tarama testinin bir yan etkisi yok. Kan alırken kullanılan iğneden dolayı biraz rahatsızlık olabilir ancak kısa sürede geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir