hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Vajinoplasti Nedir ?

Vajinoplasti Nedir ?

vajina-daraltma-

Vajinoplasti ya da halk arasındaki adıyla vajina estetiği, günümüzde kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor ve vajinasının görünümünden memnun olmayan kadınların tam olarak istedikleri görünüme kavuşmalarına imkan tanıyor. Her ne kadar geçmiş senelerde vajinadan bahsetmek veya vajinaya dair sorunları irdelemek pek çok kişi için biraz utanılacak bir konu olmuş olsa da, günümüzde bu durum hızla değişiyor ve toplumun vajinaya dair bakış açısı da geçmişe göre çok daha rahat denilebilir.

Vajinadaki Estetik Sorunlar Nelerdir?

Cinselliğin hem kadınlar hem de erkekler için bütünsel bir deneyim olması, vajinanın görünümünü veya penisin görünümünü de cinselliğin önemli bir parçası haline getiriyor ve vajinada bulunabilecek rahatsız edici görünümlerin ortadan kaldırılması büyük bir önem taşıyor.

İç ve dış dudaklardaki sarkmalar, renk değişiklikleri, şekilsizlikler ve asimetri, vajinanın içerisindeki fonksiyonel bozukluklar, vajinanın fazla dar veya fazla geniş olması gibi pek çok problem, bazen hem görsel olarak rahatsız edici olabiliyor, bazen de fiziksel anlamda zorluklara da neden olabiliyor. Dolayısıyla bu sorunların üstesinden gelmek için uygulanan vajinoplasti operasyonları, bireylerin daha sağlıklı ve keyifli bir cinsel hayata sahip olabilmelerine imkan tanıyor, bu sorunlardan kaynaklanan ruhsal problemlerin de tedavisinde ciddi imkanlar sunuyor.

Bu temel sorunlara ek olarak klitoris düzeltme, doğum dikişi estetiği ve yağ enjeksiyonu gibi diğer ek operasyonlar da uzmanların ve hastanın gerekli gördüğü durumlarda düzenlenebiliyorlar.

Kimler Vajinoplasti Operasyonu Yaptırabilir?

Vajinoplastinin uygulanabilmesi için uzmanlar kadınların en az 18 yaşında olmalarını şart koşuyorlar. Zira henüz fiziksel anlamda en son haline gelmemiş ve gelişim içerisinde olan bir vücutta uygulanacak estetik operasyonlar, maalesef ilerleyen dönemde daha büyük sıkıntılar oluşturabiliyorlar ve bu sorunlarla karşılaşmamak için ergenlik döneminin sona ermiş olması bekleniyor.

Yaş konusunda varolan kısıtlamanın haricinde bu konuda herhangi bir diğer kısıtlama bulunmuyor. 50’li yaşlarının üzerindeki kadınlar da vajina operasyonları yaptırabiliyorlar, hatta bakire olma veya olmama durumları bile vajinoplastiye izin veriyor çünkü operasyonlar sırasında kızlık zarına herhangi bir zarar verilmiyor.

vajina

Neden Vajinoplasti?

Vajinoplasti ya da vajina estetiği, genital estetik operasyonları, zaman zaman görünüm için yapılırken, bazen de fonksiyonel anlamda gerekli olabiliyorlar. Farklı gereksinimlere göre bu operasyonları iki başlık altında değerlendirmek gerekiyor.

Görünüm Sebepli Vajina Estetiği

İç ve dış dudakların şekli, klitorisin şekli, doğum dikişi izleri, vajina çevresinde kararma gibi işlemler, görünüm sebepli vajina estetiğine dahil ediliyorlar ve bu operasyonların temel amacı hem kadının hem de erkeğin vajinadaki öğelerin görünümünden rahatsız olmaması üzerine. Her ne kadar iç dudakların fonksiyonel anlamda sorun çıkarmaları mümkünse de, buna bir sonraki başlıkta değineceğiz.

Vajina şeklinde neredeyse tüm sorumluluk kişinin genetiğine ait ve dolayısıyla vajina şeklindeki herhangi bir gariplik ya da hoşa gitmeyen noktada kişinin öncelikle kendisinden utanmaması gerekiyor. Zira varolan görünümün düzeltilmesi için vajinoplasti çok geniş imkanlar sunuyor ve yukarıda bahsettiğimiz hususlarda uzmanlar en ideal görünümü elde etmek için çaba gösteriyorlar.

Doktorunuz ile olan iletişiminizi korumanız, en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

Fonksiyonel Sebepli Vajina Estetiği

Vajinanın çok dar veya geniş olması, iç dudakların büyüklüğünden dolayı yaşanan ağrılar, cinsel ilişki problemleri gibi sorunların üstesinden gelmekte de vajinoplasti oldukça etkili. Bu operasyonlar sayesinde hem kişilerin günlük hayattaki ağrı ve sızıları ortadan kaldırılıyor, hem de cinsel hayatlarında yaşadıkları sorunların üstesinden geliniyor.

Doğum yapan kadınların vajinalarında yaşanan değişimlerin geri alınması da vajina estetiğinin sorumluluklarından bir tanesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir