hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yarık Damak – Dudak

Yarık Damak – Dudak

Yarık damak – dudak rahatsızlığı, her 1000 bebekten bir tanesinde görülüyor ve bu nedenle anne baba adaylarının bebeklerinde böyle bir durumla karşılaşmaları halinde telaş etmeden doktorlarıyla görüşmeleri gerekiyor. Her ne kadar doğumsal bir özellik olsa da, bu rahatsızlık artık oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebiliyor ve yarık damak – dudak sahibi olan bebekler, hayatlarının geri kalanını sorunsuz bir şekilde yaşayabiliyorlar. Sizlere bu sendrom hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim.

Yarık Damak – Dudak Rahatsızlığı

Yarık damak – dudak rahatsızlığı, yapılan araştırmalara göre bir miktar genetik, bir miktar da çevresel faktörler neticesinde meydana gelebiliyor. Ailesinde yarık damak – dudak geçmişi olanlarda bunun ortaya çıkma ihtimali daha yüksek ancak bazen hiç bir aile bireyinde olmamasına karşın bu sıkıntıyla karşılaşan bebekler de var.

Özellikle de nefes alma ve beslenme konusunda bebek için sıkıntılar doğuran bu durum, yetersiz beslenme nedeniyle bebeğin gelişimini direkt olarak etkileyebiliyor ve dolayısıyla kesinlikle es geçilmemesi gereken durumlar arasında bulunuyor.

Her vakada yarık damak ve dudak birlikte olmak zorunda da değil. Bazı vakalarda her ikisi birden olabilirken, bazılarında ise sadece yarık damak yahut sadece yarık dudak ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bilhassa kız ve erkek bebeklerinin gelişim düzeylerindeki bir kaç farklılık, iki cinsiyetteki yarık damak – dudak rahatsızlığının hangisinin daha yüksek ihtimalli olduğunu değiştirebiliyor.

Yarık Damak – Dudak Rahatsızlığı Neden Olur?

Genetik faktörlerin yarık damak – dudak konusunda belirleyici olduğundan biraz bahsetmiştik ancak çevresel faktörler bu konuda oldukça etkili. Deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar, kortizon alımının bu konuda çok etkili olduğunu gösteriyor. Bunun yanında annenin gebelikte kızamıkçık geçirmesi, sigara içmesi, vitamin eksiğinin bulunması ve yetersiz beslenmesi de bebekte yarık damak – dudak oluşumuna neden olan faktörler arasında yer alıyor.

Sadece damak yarığı tüm vakaların dörtte birini, sadece dudak yarığı tüm vakaların dörtte birini, ikisi birlikte ise tüm vakaların yarısını oluşturuyor. Dolayısıyla tüm vakaların oldukça geniş bir kısmında her iki durumla birlikte karşılaşmak mümkün. Bunun yanında, Uzakdoğulularda daha sık, Afrika ve Amerika kıtasındakilerde ise daha az görüldüğüne dair bulgular da mevcut.

yar.k.damak

Yarık Damak ve Dudak Tedavileri

Yarık damak tedavisi genellikle bebek doğduktan hemen sonra başlar ancak esas operasyonların gerçekleştirilmesi 9. ayı bulabilir. Yarık dudak tedavisinde ise yine ilk işlemler doğumun hemen ardından başlar ancak pek çok uzman 6 ay kadar esas operasyonlara başlamak için bekler.

Her iki rahatsızlığın da bebeğin beslenmesi, konuşması, diş ve yüz gelişimi gibi hususlarda etkili olması, tedavi sürecini mecburi kılmaktadır ve plastik cerrahlar, eksik olan dokuları birleştirmek, bunu yaparken de çocuğun gelecekte hiç bir estetik yahut fonksiyonel sıkıntı yaşamaması için doğru işlemleri tamamlamak için çaba göstermektedirler. Ancak bazı uzmanların bu konuda farklı öğretileri takip etmeleri sebebiyle tedaviyi daha erken veya daha geç gerçekleştirmeleri de mümkün olmaktadır. Bilhassa bebeğin çok küçükken stabil olmadığını belirten pek çok uzman, en azından bir kaç ay bekledikten sonra operasyonlara başlamaktadır.

Operasyonların Ardından Ne Olur?

Yarık damak ve dudak operasyonlarının ardından genelde bir miktar operasyon izi kalır ve operasyon yapılan bölgelerde bebeklerde boğulmaya sebep olabilecek küçük kanamalar meydana gelebilir. Dolayısıyla bu konuda uzmanın size vereceği talimatları birebir yerine getirmeniz çok önemlidir.

Bilhassa yarık damak tedavisinin ardından burunda oluşabilecek şekil bozukluklarına karşın, ergenlik döneminin bitiminde burun estetiği de gerekli olabilir. Bazı vakalarda ise yarık tam olarak kapatılamadığı için bazen yiyeceklerin burundan gelmesi gibi sıkıntılar ortaya da çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir