hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yaz Aylarında Hamilelik

Yaz Aylarında Hamilelik

yaz aylarında hamilelik

Yaz Aylarında Hamilelik

Hamileliği yaz aylarına denk gelen anne adayları bu konu ile ilgili endişe edebilmektedir. Havaların sıcak olması, sıvı eksikliğine yol açabilmektedir. Bu sebeple de gebeliğini yaz aylarında planlayan kadınların mutlaka günde en az 3 litre su içmesi önerilmektedir. Sıvı kaybı hamilelik döneminde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Anne adayında görülebilecek sorunlar ise:

  • Yorgunluk,
  • Uyku hali,
  • Halsizlik,
  • Odaklanma sorunları,
  • Bulantı ve kusma sorunları, meydana gelebilir.

Bu sorunların hafiflemesi için bol bol sıvı içilmesi gerekmektedir.  Bunun dışında duş almak ve sıcak ortamlardan kaçınmak oldukça önemlidir. Anne aydının bol bol meyve ve sebze tüketmesi gerekmektedir. Kahve gibi kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Yaz aylarında anne adayları denize girebilir mi?

Yaz aylarında anne adaylarına en çok önerilen spor yüzmektir. Yüzmek, vücutta bulunan neredeyse tüm kaslarının çalışmasını sağlayan ve anne adayının en az yorulduğu sporların başında gelmektedir. Bu sebeple de anne adayları hijyenine güvendiği denizlere girebilir. Kendini çok yormayacak ve güvenli mesafeyi yüzmesi, oldukça faydalı olacaktır.

Yüzme, anne adayının daha az kilo almasını sağlarken, doğumdan sonra vücudun daha kolay toparlanmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple de yüzme sporu oldukça önemlidir.

havuza-girilir-mi

 

Anne adayları havuza girebilir mi?

Anne adaylarının havuza girmesi önerilmemektedir. Ancak havuz temiz ve güvenli ise havuza girilmesinde herhangi bir sakınca olmaz. Ancak halka açık havuzlar genellikle enfeksiyon, mantar gibi risklere maruz kalınabilecek ortamlardır. Bu sebeple de uzak durulması önerilir.

Günde en az 3 litre su!

Yaz ayı ya da kış ayı fark etmeksizin anne adaylarının 4 mevsim boyunca sıvı tüketmesi oldukça önemlidir. Sıvı eksikliği düşük ya da erken doğum riskine yol açabilmektedir.

Yaz ve kış aylarında gebelik farklı mıdır?

Kış aylarında anne adayının grip gibi solunum enfeksiyonlarına maruz kalma riski vardır. Yaz aylarında ise sıvı eksikliği yaşayabilmektedir. Ancak iki mevsimde de gebelik için uygun beslenme düzenine başvurması gerekmektedir. Mevsime uygun taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi, her mevsim bol bol su içilmesi oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir