hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurtlama Belirtileri

Yumurtlama Belirtileri

adet dönemi kopya

Kadınlarda gebeliğin meydana gelebilmesi için en öncelikli şart yumurtlamanın düzenli bir şekilde gerçekleşmesidir. Yumurtlama olmadan gebelik olamayacağı için yumurtlama dönemleri dışında cinsel ilişkiye girilmesi durumunda gebe kalınamaz. İşte bu sebeple bir bebek sahibi olmayı isteyen çiftlerin kadının yumurtlama dönemini takip etmeleri ve bu süre içinde ilişkiye girmeleri gerekir. Bunun yanında her hangi bir kısırlık bulgusunda da tedavi yöntemlerinden birinin işe yarayabilmesi için mutlaka işlemin yumurtlama döneminde yapılması gerekmektedir. İster doğal yollarla, isterse tıbbi yöntemlerle deneme yapılsın, gebelik için yumurtlama döneminin biliniyor olması önemlidir.

Yumurtlama döneminin birincil belirtileri nelerdir?

Akıntıların yoğunlaşması yumurtlama dönemi belirtisi olabilmektedir: Kadınlarda neredeyse her gün rutin olarak gözlenen ve günlük ped kullanmayı gerektiren akıntıların rengi yumurtlama döneminde bir miktar daha koyulaşır ve sıvı daha yoğun kıvamlı olur. Adet yani yumurtlama döngüsü bittikten sonraki 4-5 gün neredeyse hiç akıntı olmaz. Ancak sonrasında azar azar vajinal akıntı gözlenir. Yumurtlama dönemi yaklaştığında ise akıntı ve ıslaklık hissi artar. İşte vajinal akıntının arttığı bu dönemde korumasız cinsel ilişkiye girilirse gebelik elde edilme şansı çok daha yüksek olacaktır.

Vücut ısısındaki değişimler yumurtlama habercisidir: Isıyı artıracak başka bir etken olmadıkça kadınların vücut ısıları genel olarak aynı seviyelerde hissedilmektedir. Ancak vücut ısısının yavaş yavaş düşmesi yumurtlama döneminin yaklaştığını gösterirken, bu ısının aniden yükselmesi yumurtlamanın gerçekleşme belirtisi olarak kabul edilmektedir. Kadınlar çoğunlukla vücut ısısının yükseldiğini kendi kendine anlayamazlar. Bu sebeple eczanelerde satılan bazal vücut ısısı ölçen cihazlar kullanılarak vücut ısısındaki değişimler kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

Rahim ağzı dokusunun yumuşaması yumurtlama olduğuna işaret eder: Yumurtlama döneminde kadının rahim ağzı dokusu yumuşar ve rahim ağzı biraz daha açılır. Ancak pek çok kadının bu belirtileri fark etmesi pek de mümkün olmayabilir.

Yumurtlama döneminin ikincil belirtileri nelerdir?

Yumurtlama döneminin başladığını gösteren birincil belirtiler her kadında yaklaşık olarak aynı şekilde gözlenmektedir. Ancak yumurtlamanın ikincil belirtileri her kadında görülmez, görülse bile farklı yoğunlukta olur. Yumurtlama döneminde çoğu kadında hafif damla şeklinde lekelenmeler görülür, ayrıca memelerde aşırı hassasiyet, kasıklarda ağrı ve kramplar da yumurtlama döneminin ikincil belirtilerindendir. Kasık ağrıları genelde sadece sağ ya da sol kasıkta meydana gelir ve 1 gün içinde kendiliğinden kaybolur. Bunlara ek olarak yumurtlama döneminde kadınlara cinsel istek artar, karın bölgesinde şişkinlik olur ve görme, duyma, koku alma duyuları normalden çok daha yüksek işlevle çalışır. Yumurtlama döneminin ikincil belirtilerinin dikkat edilerek fark edilmesi pek mümkün olmasa da zaman ilerledikçe ve belirtiler rutin olarak tekrarlandığında kadınlar kendi kendilerine hissederler.

Yumurtlama dönemini belirleyen kadın ne zaman ilişkiye girerse gebelik gerçekleşebilir?

Yumurtlama dönemi belirtilerini fark eden ve yumurtlama dönemini kendisi belirleyebilen kadınlar, bu dönem başlamadan 4-5 gün önceden başlayarak yaklaşık 10 gün boyunca 2 günde bir korumasız düzenli ilişkiye girerlerse gebeliğin gerçekleşme ihtimali artar. Zira spermler kadın rahminde yaklaşık bir hafta boyunca canlı kalabilmektedir. Ancak bu dönemde her gün cinsel ilişki yaşanması önerilmezken, 2 günde bir ilişki daha uygun bulunmaktadır. Geçen iki gün içinde spermlerin sayısının artması, kalitesinin ve olgunluk seviyesinin yükselmesi beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir