hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır Mı?

Yumurtlama Olmadan Hamile Kalınır Mı?

gebelik

Gebeliğin doğal yollarla gerçekleşebilmesi için temel şart; kadın ve erkeğin üreme fonksiyonlarının tam kapasite ile çalışıyor olmasıdır. Öyle ki kadının yumurtalıkları sağlıklı yumurtalar üretiyor olmalı, erkeğin de sağlıklı, canlı, hareketli ve olgun spermlere sahip olması ve bu üreme hücrelerinin cinsel ilişki yoluyla buluşup döllenmeleri gerekmektedir. Normal şartlarda erkeğin en sağlıklı spermi cinsel ilişki sonrasında vajinaya girer, sağlıklı yumurtalıklar yumurtayı çıkarırlar, sperm ve yumurta tüpte(kanalda) buluşurlar ve döllenerek gebeliği meydana getirirler. Tabi ki yumurtanın olmadığı durumda erkeğin üreme hücresi olan spermin de döllenip gebelik oluşturması mümkün olmayacaktır.

Yumurtlama düzenli olmazsa gebe kalınabilir mi?

Adet döngüsü düzenli olarak 21-35 gün arasında gerçekleşen kadınlar için yumurtlama dönemlerini hesaplamak çok kolaydır. Bir adet kanamasının başladığı günden itibaren sonraki adet kanamasına kadar geçen süre adet döngüsünü ifade ettiğinden, birkaç aylık takiple herkes kendi yumurtlama takvimini oluşturabilir. Ancak iki adet arasındaki süre bazen 22, bazen 33, bazen 29 oluyorsa adet düzensizliğinden şikayet etmek ve doktora başvurmak gerekmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında adet ve yumurtlaması düzenli olmayan, ancak ayda bir, iki ayda bir kez yumurtluyorsa kadının gebe kalma şansı yüksektir. Gebe kalınması için cinsel ilişkiden 24 saat önce, 24 saat sonra ya da bu süreler içinde kadının yumurtlamış olması yeterlidir. Başka bir ifade ile kadının yumurtası rahimde yaklaşık olarak 24 saat canlı kalabilmektedir. Bu sebeple yumurtanın gerçekleşeceği ön görülen 24 saat içinde cinsel ilişkiye girmekte fayda vardır. Bir kadının yumurtası en fazla 24 saat canlı kalabilirken, erkeğin spermi ortalama 3 gün kadının rahminde canlı kalabilmektedir. Bu nedenle yumurtlama tarihinin tam olarak bilinmediği durumlarda yumurtlama için ortalama bir tarih belirleyip o günden 2 gün önceden başlayıp 2-3 gün sonrasına kadar gebelik denemesi yapılması faydalı olacaktır.

Yumurtlamanın yeterli ve düzenli olmadığı durumlarda nasıl bir tedavi uygulanır?

Yumurtlamanın hiç olmadığı durumlara nazaran, düzensiz ve yetersiz olduğu durumlarda müdahale edip başarılı olma ihtimali çok daha yüksektir. Zira var olan az sayıda yumurtaların sayısını artıran, küçük yumurtaları büyük ve olgun yapan ya da çatlama sorunu olan yumurtaları çatlatan ilaçlar kullanılabilmekte, uygun hormonlar ilave edilerek yumurta gelişimi ideal seviyeye çıkarılabilmektedir. Ancak akıldan çıkarılmamalıdır ki; kadınlar sosyal, duygusal, maddi pek çok etkenden, erkeklere oranla daha fazla etkilenmektedirler. Bu sebeple normal şartlarda düzenli yumurtlayan bir kadın; aşırı stres ve depresyon durumunda, ayrılık, ölüm gibi psikolojik travmalarda, ani kilo alış-verişlerinde, ekstra bir ilaç kullandığında yumurtlama düzeni ve kalitesi bozulur. Bu durum içinde bulunduğu şartlarla birlikte değişecek ve yumurtlama da düzene girecektir.

Yumurtlamayan kadın nasıl hamile kalabilir?

Yumurtlayamayan kadın kesinlikle doğal yollarla gebe kalamamaktadır. Ancak örneğin tüp bebek tedavisi gibi tıp teknolojisinin olanakları kullanılarak başkasının yumurtaları ile gebe kalmak mümkündür. Daha önceden başka bir kadının bağışladığı, dondurulmuş yumurtalar alınarak laboratuar ortamında erkeğin spermleriyle birleştirilir, döllenir ve oluşturulan embriyolar özel cihazlarla kadının rahmine yerleştirilir. Bu sayede yumurtlayamayan kadın da gebeliği ve anneliği tadabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir