hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurtlama Olmamasının Nedenleri

Yumurtlama Olmamasının Nedenleri

yumurtlama

Kadınlarda normal şartlarda ayda bir kez yumurtlama meydana gelmektedir. Ayda bir kez yumurtlama olması adet kanamalarının düzenli olması ve gebe kalma şansının yüksek olması anlamına gelmektedir. Sağlık sorunu olmayan kadınlar ortalama 21-35 gün arasında adet görmektedirler. Bir önceki adet kanamasının başladığı günden, bir sonraki adet kanamasının başladığı güne kadar geçen süre kadının adet dönemini göstermektedir. 25 günde, 30 günde ya da 33 günde bir kez düzenli olarak adet görüyor olmak kadının düzenli olarak yumurtladığı ve gebe kalmak için gerekli olan temel koşulu taşıdığını göstermektedir. Bir ay 22 gün sonra, sonraki ay 30 gün sonra, diğer ay 25 gün sonra adet gören kadınlarda yumurtlama sorunundan, düzenli yumurtlama olmaması durumundan bahsedilebilmektedir. Zira adet görmek kadar, düzenli adet görmek de önemlidir. Yumurtlamanın düzensiz aralıklarla gerçekleşmesi bir sorun olarak algılanmaktayken, bazı kadınlarda yumurtlamanın hiç olmaması (anovulasyon) sorunu ile karşılaşmak da mümkündür. İşte bu durumda adet görememe problemi ile karşı karşıya gelinmektedir.

Yumurtlamanın olmama belirtileri nelerdir?

Normal koşullarda kadınlar sadece menopoza girdikten sonra yumurtlama olmaması gibi bir durumla karşı karşıya kalırlar. Zira menopozda adet kanaması da görülmez ve gebe kalma gibi bir ihtimal de yoktur. Adet görmeye yeni başlayan genç kızlarda ve menopoza girme evrelerinde olan kadınlarda bazı aylar yumurtlama olmaz, adet kanaması görülmez. Ancak bir sonraki ay yumurtlama gerçekleşir. Menopoza girmemiş olan, üreme çağındaki kadınlarda hiç yumurtlama olmaması pek çok soruna işarettir. Kadınlar yumurtlama olmadığını genel olarak; adetlerinin düzensiz olduğu ya da hiç adet kanaması olmadığı, vücudunun belli bölgelerinde aşırı tüylenme, sivilceleşme olduğu veya normal yollarla gebe kalamadıkları durumda doktora başvurduklarında öğrenirler. Ancak yumurtlama bozukluklarının ve yumurtlamanın hiç olmamasının en belirgin işareti; adet kanamalarındaki düzensizlik ve kanamaların tamamen kesilmesi olarak kabul edilir.

Neden yumurtlama olmaz?

Kadında yumurtlamayı engelleyici bilinen bir rahatsızlık yoksa ve yumurtlayamama sorunu kısa süredir devam ediyorsa, bunun nedeni duygusal olabilmektedir. Örneğin stres, depresyon, bir yakının ölümü, ayrılık gibi sorunlar bir süreliğine kadının yumurtlamasını engelleyebilmekte ya da yumurtlama düzensizliklerine sebep olabilmektedir. Bunun yanında üreme fonksiyonlarının tam kapasite çalışabilmesinde kadının kilosunun önemli bir rol oynadığı da bilinmektedir. Bu bağlamda ani kilo alımı veya kaybı, aşırı ağır diyetler, beslenme bozukluk ve düzensizlikleri de yumurtlama fonksiyonlarını bozabilmektedir. Ayrıca hipofiz bezi, troid bezi ve guatr sorunları, genetik rahatsızlıklar, ciddi boyutlardaki kronik hastalıklar da vücudun tüm fonksiyonlarına olduğu gibi yumurtlama işlevine de zarar verebilmektedir.

Bunların dışında kadınların pek çoğunda rastlanan Polikistik Over Sendromu adı verilen, yumurtalıklarda çoklu kist oluşumu, yumurtalık tümörleri ve bazı rahatsızlıkların tedavi edilebilmesi amacıyla kullanılan ilaçlar da kadınlarda yumurtlamanın olmamasına sebep olabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak bilinmesinde fayda vardır ki; ergenlik dönemindeki genç kızlarda, menopoz dönemine yaklaşmış kadınlarda ve emziren annelerde yumurtlama bozuklukları ve hatta bazı aylarda hiç yumurtlama olmaması sorunu görülebilmektedir. Bunlar istisnai ve geçici durumlar olduğundan endişelenmeye gerek yoktur.

Yumurtlama olmaması durumunda nasıl bir tedavi uygulanır?

Kadında yumurtlama olmaması durumunda uygulanacak tedavi yönteminin seçilmesinde kadının yaşı, başka bir rahatsızlığının olup olmaması ve bebek sahibi olmayı isteyip istememesi önemlidir. Gebe kalmak isteyen kadınlarda yumurtayı büyütücü, yumurtlamaya yardımcı tedavi yöntemler seçilirken, gebelik düşünmeyen kadınlarda hormon ilaçları ile adet kanamalarını düzenlemek hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir