hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurtlama (Ovulasyon) Testi

yumurtlama testi

Gebe kalmak isteyen kadınlar için en önemli konu yumurtlama faaliyetlerinin, üreme fonksiyonlarının istenen düzeyde gerçekleşip gerçekleşmediğidir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler belli bir süre korumasız ilişkiye girdiklerinde doğal yollarla gebelik elde edilemediğini gördüklerinde kısırlık şüphesiyle doktora başvururlar. Ancak kısırlıktan şüphelenmeden önce yeterli sayıda ve sürede ilişki yaşanmış olması gerekmektedir. 35 yaşın altındaki çiftler yaklaşık 1 yıl, 35 yaşın üzerindekiler de 6 ay civarında korumasız düzenli cinsel ilişki yaşadıkları halde gebelik meydana gelmediyse kısırlıktan endişe edilir. Zira üreme fonksiyonları sağlıklı işleyen çiftlerin 1-2 aylık düzenli ilişki ile gebelik elde etme ihtimalleri yaklaşık olarak % 50 civarındadır. Çünkü bu ilişkileri yumurtlama dönemine denk getirmek gebelik için ön koşuldur. Yaşları 35’i geçen çiftlerde deneme süresi kısa tutulmaktadır. Zira ilerleyen yaşla birlikte üremem kabiliyeti azalmakta ve gebe kalma zorlaşmaktadır. İşte tüm bu sebepler ışığında yeterli sayıda, sürede ve gerekli şartlar altında korumasız düzenli ilişki yaşandığı halde gebe kalınamadığı durumlarda başvurulan doktorun ilk olarak bakacağı faktör kadının yumurtlama düzeyi ve yumurta rezervidir. Bunun için de yumurtlama testleri yapılır.

Yumurtlama nedir?

Kadınlarda adet kanamasının başladığı gün adet döneminin başlangıcıdır ve yaklaşık bir ay sonra diğer adetin başladığı gün bir sonraki adet dönemi başlar. İki adet dönemi arası 21-35 günlük süreyi kapsamaktadır. Adet kanaması ise ortalama 4-5 gün sürmektedir. Beyindeki hipofiz bezinden salgılanmakta olan FSH hormonu adet döneminin başında artmaya başlar ve bu sayede yumurta büyür. Büyüyen yumurtanın içinde bulunduğu su keseciği olan folikülden de östrojen hormonu artarak salgılanır. Adet dönemi olarak adlandırılan ortalama 1 aylık sürenin ortalarına gelindiğinde, yani adet kanaması başladıktan sonraki 14. gün FSH ve Östrojen hormonu en yüksek seviyeye ulaşır. Bununla beraber yumurtlamayı sağlayan temel hormonlardan olan LH seviyesinde de ani bir artış yaşanır. İşte LH hormonunun salgılanmasının ardından ortalama 24-36 saat geçtikten sonra yumurtlama (ovulasyon) gerçekleşir. Yumurtlamanın meydana gelmesiyle birlikte Östrojen, FSH ve LH seviyeleri düşer, ancak progesteron hormonu seviyesi yükselir. Bu aşamada gebelik meydana gelirse, gebeliğin rahimde devamını salgılamak adını progesteron seviyesi azalmadan aynı şekilde salgılanmaya devam eder. Gebelik oluşmazsa adet kanaması yaşanır ve progesteron seviyesi düşer.

Yumurtlama (ovulasyon) testi nedir, nasıl yapılır?

Yumurtlama testleri kadının idrarından, tükürüğünden veya kanından alınan örneklerle yapılmaktadır. Örneklerin içinde LH ve Östrojen değerlerinin seviyeleri saptanarak gebelik oluşup oluşmadığı tespit edilir.

İdrarda yumurtlama (ovulasyon) testi, LH değeri ölçümü

Her ay düzenli olarak adet gören kadınlar adet kanaması başladıktan 12-13 gün sonra LH değeri ölçümüne başlayıp 5 gün boyunca her gün bu testi yapmaya devam ederlerse yumurtlama olup olmadığını saptayabilirler. Kanda LH değeri yükseldiğinde idrardaki LH değerinde artış olduğundan yumurtlama testinin evde yapılabilmesi kolaydır. Zira LH değeri sadece kanda tespit edilebiliyor olsaydı bir sağlık kuruluşunda yapılması gerekirdi. LH değerinin ölçümüne yumurtlama dönemine en yakın günlerde başlanması çok önemlidir. Ancak bunun için adet kanamalarının düzenli olarak gerçekleşiyor olması gerekmektedir. Örneğin 21 günde bir adet gören kadınlar kanamanın başlangıcı itibariyle 5. gün, 25 günde bir adet gören kadınlar 8. gün, 30 günde bir adet gören kadınlar 13. gün idrarda LH testine başlayıp 5 gün boyunca yapmalıdırlar. Adet dönemleri daha uzun olanlarda da yine aynı paralelde günler hesaplanarak; 35 günde bir adet gören kadınlar 18. gün, 40 günde bir adet gören kadınlar ise 23. gün itibariyle 5 günlük idrardan yumurtlama testine başlamalılar. Adet dönemleri düzenli olmayanlar ise yumurtlama testleri için doktoradan yardım almalıdırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *