hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yumurtlamanın Olmaması (Anovulasyon)

Yumurtlamanın Olmaması (Anovulasyon)

yumurtlamanın olmaması

Normal sağlık şartları altında üreme çağındaki kadınlarda her ay bir kez yumurtlama işlemi gerçekleşmektedir. Yumurtlamanın olması kadınlarda üreme fonksiyonlarının işlevlerini gerçekleştirebildiğini göstermektedir. Yumurtlama en basit açıklama ile gebelik oluşması için yumurtalıkların rahme yumurta göndermesi işlemidir. Bu yumurtlama işlemi yaklaşık olarak adet döneminin 12.-14. günleri arasında meydana gelmektedir. Yumurtalıklarında ya da hormon salgılarında normal dışı her hangi bir sorun olduğunda kadınlarda yetersiz yumurtlama ya da yumurtlayamama (anovulasyon) problemi ortaya çıkmaktadır. Kadınların yaklaşık olarak % 40’ında görülebilen yumurtlama problemleri, en sık karşılaşılan kadında kısırlık sebepleri arasındadır. Zira yumurtlama işleminin normalden daha seyrek, sağlıksız olması veya hiç gerçekleşmemesi normal yoldan gebeliğe de engel olmaktadır.

Kadında yumurtlamanın olmama belirtileri nelerdir?

Genellikle kadınlar yumurtlama problemleri yaşadıklarını; adet görememe, düzensiz adet görme ya da normal yollardan bebek sahibi olmama (infertilite) gibi şikayetlerle doktora başvurduklarında öğrenebilmektedir. Zira kadın yumurtlayıp yumurtlamadığını başka türlü anlayamamaktadır. Normal sağlık koşullarına sahip olan kadınlar 21-35 gün arasında adet görmektedirler. Yani en son adetin başlangıcından en az 21, en çok 35 gün geçtikten sonra kadının yeniden adet olması gerekmektedir. Eğer iki adet dönemi 21 günden kısa, 35 günden uzunsa kadının yumurtlama problemi olduğundan bahsedilebilmektedir. Ayrıca iki adet döneminin arası bir ay 25, diğer ay 34, sonraki ay 30 gün oluyorsa; bu da yumurtlamanın gerçekleştiği, ancak düzensiz olduğu anlamına gelmektedir. Bunların yanında kadında normal ötesi tüylenme, kıllanma görülmeye başlanması ve normal yollarla gebe kalamaması da yumurtlama bozuklukları ile açıklanabilmektedir.

Kadınlarda yumurtlamanın olmamasının sebepleri nelerdir?

Kadınlarda yumurtlama problemlerinin en sık karşılaşılan sebepleri genetik faktörlere bağlanmaktadır. Ailesinde ve akrabalarında yumurtlama bozukluğu kadınlarda yumurtlamanın olmama problemi sıklıkla görülmektedir. Bunun yanında polikistik over sendromu, yumurtalıklardaki şekil ve işlev bozuklukları da yumurtlamanın olmaması sorununa sebep olan faktörlerdir.

Yumurtlama olmadığı teşhisi nasıl konur?

Adet düzensizliği, adet görememe ve kısırlık gibi belirtilerle, şikayetlerle doktora başvuran kadınlarda öncelikli olarak yumurtlama bozukluklarından şüphelenilmektedir. Bu durumda doktor progesteron hormonu ölçümü, BBT (bazal vücut ısısı) ölçümü, endometrial biyopsi değerlendirmesi yapmaktadır. Bunlara ek olarak folikül rüptürü (yumurtanın çatlaması) da ultrasonla tespit edilebilmekte ve laparoskopi yöntemi de kullanılabilmektedir.

Yumurtlamanın olmaması durumda hangi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır?

Yumurtlama olmaması teşhisi konduktan sonra öncelikle hastayı anovulasyonun uzun süreli olumsuz etkilerinden korumak amaçlı hastaya en uygun düşecek tıbbi tedavisine başlanır. Bu durumda uygulanacak tedavinin belirlenmesinde en önemli faktörler kadının gebe kalmak isteyip istememe, kadının yaşı ve başka bir rahatsızlığının olup olmadığıdır. Gebelik isteyen kadınlarda yumurtalıkları uyarma, yumurtlamaya yardımcı olma, yumurtları büyütme, yumurtlama tedavileri uygulanmaktadır. Ancak gebelik düşünmeyen kadınlarda ise hormonsal ilaçlar uygun dozajlarda verilerek kadının adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olmak hedeflenir.

Yumurtlama sorunlarının tedavi edilmemesi nelere sebep olabilmektedir?

Yumurtlama gerçekleşmediği için adet kanaması görmeyen ya da adetleri düzensiz olan kadınlar hormonların da etkisiyle fiziksel ve duygusal bazı sorunlarla baş etmek durumunda kalırlar. Bununla beraber düzenli olarak yumurtlama gerçekleşmediği için gebe kalınamaz, bebek sahibi olunamaz. Ayrıca yumurtlamanın olmayışı; aşırı tüylenme, kilo alma, akne oluşumu, saç dökülmesi, rahim içi kalınlaşması sebebiyle rahim ve meme kanserleri, kalp-damar hastalıkları ve diyabet sorunu gibi problemlere davetiye çıkarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir