hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

31. Hafta Hamilelik

31 haftalık gebelik, 3. trimesterın ilk ayının son haftasına denk gelmektedir. Gebeliğin ilk haftalarındaki mide bulantıları, baş dönmesi, halsizlikler, sonrasında kilo alımının hızlanmasıyla birlikte ağrılar, sancılar, değişen hormon dengesinin yarattığı dengesizlikler derken bu hafta da bitince gebelikte son 2 ay, yani 9 hafta kalmış olacak. Zorlu, endişeli, heyecanlı, mutlu ve umutlu gebelik süreci içinde ruhsal, fiziksel ve duygusal sayısız değişiklik anne adayının yaşamına girmektedir.

31 haftalıkta gebeliğe dahil olarak sayılabilecek pek çok değişim ve gelişim de anne adaylarının pek çoğunun ortak olarak yaşadığı durumlardır. 31 haftalık hamilelikle gebeliğin 7. ayını doldurmak üzere olan bir anne adayı, artık doğum için hazırlanmaya başlamış ve aslında gün sayıyor olabilir.

31. hafta gebelik

Hamileliğin 31. haftasında bebekte hangi gelişmeler olur?

Normal şartlar altında, gününde doğmuş olan bir bebeğin 3 kilo, 3 buçuk kilo arasında olması beklenir. 31 haftalık bir bebek ise doğuma kadar ortalama 1.300 – 2.300 gram kadar daha alacağı için her hafta daha hızlı bir yağ depolama işlemi gerçekleşiyordur. Hamileliğin 31. haftasında bebeğin ağırlığı yaklaşık 1.500 – 1.600 gram civarındayken boyu ise başından ayaklarına kadar yaklaşık 40 – 45 santimetre civarındadır. Bu süreçte bebek hızla uzuyor ve kilo alıyor, doğumdaki haline ulaşmak için çaba gösteriyordur. Ancak bu genel oranlar verilmesine rağmen her bebeğin gelişimi farklı olabileceği için, aynı haftalarda farklı boy uzunlukları ve kilolar da olabilir.

Bebeğin vücudundaki diğer sistemler gibi üreme sistemi de gelişimini sürdürüyor. Erkek bebeklerde testisler böbreğin yanındaki yerlerinden ayrılıp kasıklardan erbezlerinin (erkek cinsiyet hormonunu oluşturan erkek cinsiyet bezi) yanına doğru hareket ederken, kız bebeklerde ise klitoris iyice belirgin bir hal alır.

Geride kalan 31 haftada bebeğin ciğerleri iyice gelişmiş, ancak tam olarak olgunlaşmamıştır. 31 haftalık bebekler dünyaya geldiklerinde yaşama şansları yüksektir. Ancak özellikle ciğerleri gelişimini tamamlamadığı için en az 6 hafta küvezde kalması gerekebilir. Çünkü bebek kendi kendine yeterince sağlıklı nefes alamıyor, nefes almak için solunum cihazına ihtiyaç duyuyordur.

Bu hafta artık bebeğin beyni birkaç hafta öncesine göre daha fazla olgunlaşmış ve dolayısıyla da beyinde kanama riski daha düşüktür. Bu sebeple de bebek artık ona gelen bilgileri işlemeye, maruz kaldığı ışığı takip etmeye ve beş duyu organından gelen sinyalleri algılamaya başlamıştır.

Son birkaç haftadır bebeğin büyüdüğünden ve kendine bir uyku, dinlenme ve hareket düzeni kurduğundan bahsedilmişti. Bu yetileri her geçen hafta daha da çok gelişiyor, bebek düzenli bir şekilde ve her defasında daha uzun olacak şekilde uyuyordur. Zaten anne adayları da bu haftalarda bebeğin hareketlerini takip ederek onların ne zaman uyuduğunu kolayca anlayabilirler.

Hamileliğin 31. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Gebelik süresince geçen 31 hafta içinde anne adayı artık bebeğinin hareket düzenini tanımış, öğrenmiştir. Bu bağlamda bebeğin hareketlerinin sıklığı ve yoğunluğunda yaşanan en küçük değişimler bile kolaylıkla fark edilir. Zaten gebeliğin 20. ayına kadar bebek henüz çok küçük olduğu için hareketlerinin fark edilmesi, hissedilmesi çok zordur, gebeliğin son haftalarında ise bebek çok büyüdüğü ve hareket alanı kısıtlandığı için hareketleri azalır. Bir de bebeğin başı leğen kemiğine düştükten sonra rahmin içinde hareket edebilmesi için pek fazla bir yer kalmaz ve dolayısıyla da hareket edemez.

Gebelik haftaları ilerledikçe bebeklerin de kendine göre hareket ve uyku düzeni oluşur. Bu sebeple de bebeğin gün içinde bazen 1, bazen 2, kimi zaman da 3 saatlik bir hareketlerinin azaldığı, hissedilmediği zaman dilimi olur. Ancak gebeliğin 3. trimesterı içinde bebeğin hareketlerinde çok uzun süreli bir azalma olması, tüm gün hiç hissedilmemesi göbek kordonu veya plasentaya dair sorunlara işaret olabilir. Bu bağlamda bebeğin hareketlerinin azaldığı konusundan şüphe duyan anne adayları mutlaka gebeliği takip eden doktorla görüşmelidir.

Hamileliğin 31. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Elbette ki anne adayı büyüyen karnı, ağrıyan sırtı ve kendisinin de rahatlıkla hissedebildiği büyüyen rahmi ile hızlı bir şekilde doğuma yaklaşıyordur. 31 haftalık gebelikte pubik simfizden ölçüldüğünde rahmin tepe noktasına kadar olan uzunluğu 31 santimetreye ulaşmışken, göbek deliğinden ölçüldüğünde ise yaklaşık 11 santimetre üzerindedir.

Normal kilosunda gebe kalan kadınların gebelik süresinde toplam 11 – 15 kilo arasında almaları önerilir. Gebeliğin son 3 ayında kilo alımı önceki haftalara göre daha fazla hızlandığı için 3 ayda 5, hatta çok önerilmese se 6 kilo almaları normal kabul edilir. Ancak bundan daha fazla kilo alımının hamileliği de doğumu da zorlaştıracağı ve doğum sonrasında kilo vermenin de hiç kolay olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır.

Gebeliğin son dönemlerinde en sık yaşanan sorunlardan birisi anne adayının vücudunun su tutması ve sabah kalkınca eller, yüz, bilekler, ayaklar, bacaklar ve aslında tüm vücudun şiştiğini görmektir. İşte bu dönemde bu sorunları önleyebilmek için anne adayı gün içinde bolca su içmeli ve egzersiz, yürüyüş yapmalı, bir de uyurken ve dinlenirken yan yatmaya özen göstermelidir. Gebelikte sıklıkla yaşanan bu şişkinlik, ödem, vücudun su tutması sorunları dolayısıyla anne adayının yüzük ya da saat takması da önerilmez. Zaten parmaklar, bilekler şişiyor bir de bu metal takılardan dolayı dolaşım problemleri yaşanabiliyor. Özellikle de şişlik sorunu yaşayan kadınların doğuma kadar hiç takı takmaması en doğru yaklaşım olur.

Hamileliğin 31. haftasında ayaklar şişer!

Gebelikte zaman zaman vücutta şişkinlikler olması normalken özellikle de hamileliğin sonuna yaklaştıkça, ayakların ciddi anlamda şiştiği, normalde giydiği ayakkabıların küçük geldiği gözlenir. Maalesef ki bu sorun bazı önlemlerle azalabilse de, doğuma kadar devam edecektir. Bu bağlamda anne adaylarına hareketi kısıtlayıcı, sıkı, dar çoraplar, ayakkabılar, kıyafetler tercih etmemeleri önerilir. Bunların yanında otururken bacak bacak üstüne atmak dolaşımı etkileyerek bacaklara giden kan akışını engeller ve tüm gün masa başında, sandalyede oturarak çalışmak da ayakların, bacakların hep aynı pozisyonda kalmasına sebep olduğu için şişliğe neden olur. Bu bağlamda şişkinlikleri azaltabilmek için anne adayı gün içinde bacaklarını olabildiğince uzatarak oturmaya ve uzun süre hareketsiz kalmamaya özen göstermelidir.

Hamileliğin 31. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek demek, 40 haftalık sürecin sonunda sağlıklı bir bebek sahibi olabilme ihtimalinin artması demektir. Bu bağlamda vitamin, mineral, protein ve sağlıklı yağlar ağırlıklı beslenmek, boş, faydası kaloriden uzak durmak çok önemlidir. Ayrıca gebe kadınların risk altında olduğu salmonella zehirlenmesinden de kaçınmak için sağlıklı ve doğru beslenme kurallarına özen göstermek gerekiyor. Zira salmonella bakterisi bazı vakalarda hafif bazılarında ise çok ciddi mide rahatsızlıklarına sebep olabiliyor.

Salmonella zehirlenmesine sebep olan bakteri; çiğ yumurtalarda ve çiğ kümes hayvanlarında bulunmaktadır. Gıda pişirildiğinde bakteri zarar görmekle birlikte bu sorunu tamamen ekarte edebilmek için başka tedbirlerin de alınması gerekir. Bu bağlamda salmonella bakterisinden korunmak için;

  • Kümes hayvanları veya çiğ yumurta ile yapılan besinler hazırladıktan sonra bunlara temas eden her şey sıcak su ve sabunla temizlenmeli,
  • Kümes hayvanları çok iyi pişirilmeli,
  • Çiğ yumurta tüketilmemeli,
  • Yumurta en az 7 dakika kaynatılarak ya da tamamen pişirilerek tüketilmelidir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *