hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

32. Hafta Hamilelik

Hamilelik 40 haftalık uzun bir maratonken artık doğuma, yani büyük güne sadece 8 haftalık bir süreç kaldığını bilmek kesinlikle çok heyecan verici olur. Zira geçen 32. haftadır sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için; mide bulantıları, ağrılar, sancılar, kramplar, uykusuzluklar, belki de hayatın boyunca almayacağın kadar fazla kilo ve daha neler neler yaşandı. İşte geride kalan son 8 hafta içinde neler yapılması, nasıl beslenmesi, bebeğin ve anne adayının nasıl değişimler, gelişimler yaşayacağı hususlarında bilgi sahibi olmakta fayda var.

32 haftalık bir gebelik, 8. ayın başlangıcındadır. Daha önceki haftalarda açıklandığı üzere bebeğin gelişimi gebelik haftasından 2 hafta geriden geldiği için bebek 30 haftadır büyürken, anne adayı da 32 haftalık gebelik yaşamaktadır. Artık son dönemlere gelindiğinden hem bir an önce bebeği kucağına alma heyecanı hem de her geçen gün şişmeye devam eden vücuttan dolayı hareket kabiliyetinin kısıtlanmasının verdiği zorluk aynı anne adayını olumsuz etkilemektedir.

Hamileliğin 32. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bebek, anne adayının rahminde fazladan kaldığı her bir gün için biraz daha kilo almakta, biraz daha uzamaktadır. Bu sebeple de anne adayı bebeğini mümkün olduğunca uzun süre karnında tutmaya, erken doğum dolayısıyla gelişim geriliğini önlemeye çalışır. Bu bağlamda 32 haftalık bir gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 42 – 48 santimetre iken, kilosu ise yaklaşık 1.800 gram civarlarında olur. Elbette ki bebeğin bu hafta doğması istenmez, ancak eğer bu hafta doğarsa bebeğin hayati bir risk taşımadan yaşayabileceği de bilimsel bir gerçektir.

Bebeğin her geçen gün boyu ve kilosu artmakla birlikte yutmak, nefes almak, emmek, tekme atmak gibi rahmin dışındaki dünyada kalabilmek gereken tüm yetenekleri de gelişiyor.

20’li haftaların sonlarına kadar bebeğin ten rengi şeffaf iken, artık şeffaf değil ve her geçen gün doğumda olacağı haline yaklaşıyor. Zira bebek kilo aldıkça, derisinin altında yağlar biriktikçe derinin saydamlığı da kayboluyor, cildindeki koruyucu nitelikte olan ayva tüyleri dökülmeye başlıyor.

32.hafta ultrason

Hamileliğin 32. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Bebek büyüdükçe hareket alını daralacak, bebek de rahmin içinde sıkışacaktır. Bu sebeple de özellikle bu hafta bebeğin hareketlerinde ciddi bir azalma hissetmek mümkündür. Aslında bebek önceki haftalar kadar sağlıklı ve hareketli olabilir, ancak anne adayı bunları daha zayıf şekilde hisseder.

Bebeğin hareketlerinin zaman zaman azaldığını fark eden anne adayı, bunları saymak, kontrol etmek isteyebilir. Ancak bunun için doğru pozisyonda olmak gerekir. Öncelikle sakinleşip yumuşak bir yerde oturarak gevşemek çok önemlidir. Kendini rahat hissettiğinde anne adayı bebeğin hareketlerini ne sıklıkla hissettiğini not almalıdır. Artık rahmin içi bebeğe dar geliyordur, tekmeler ve diğer hareketler de biraz bastırılmış, hafiflemiş gibi olabilir. Fakat burada önemli olan hareketlerin şiddeti değil, sayısıdır. Anne adayı 2 saat içinde 10’dan daha fazla hareket saymalıdır. 10’dan daha az olması durumunda doktorla görüşmek doğru olacaktır.

Hamileliğin 32. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Doğumun gerçekleşeceği güne kadar rahim büyümeye devam edecektir. Bu hafta itibariyle de rahmin tepe noktasından pubik simfize kadar yaklaşık 32 santimetre ölçülürken, göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar ise 12 santimetre ölçülür.

Her şeyin yolunda gittiği, riskli bir durumun olmadığı gebeliklerde 32. haftaya kadar anne adayı ayda bir kez doktor kontrolüne gider.  Ancak 32 hafta itibariyle doktor hem anne adayını hem de bebeği daha yakından takip etmek isteyebilir. Bu amaçla gebeliğin durumuna göre genellikle iki haftada bir, nadiren de haftada bir doktor kontrolüne gitmek gerekebilir.

Doğum yaklaştıkça ve 32 haftayı geride bırakırken artık doktor ve anne adayı birbirini çok iyi tanıyordur. Bu sebeple de eğer anne adayının doğumla ilgili bir endişesi varsa doktorla konuşmak çok önemlidir. Zira doğumla ilgili kaygılar konusunda anne adayını en çok rahatlatabilecek kişi gebeliği takip eden doktordur.

Doğuma az bir süre kala anne adayı daha keyifli ve daha rahat olmak için doğum öncesi kurslara katılabilir. Bu kurslar çok da gerekli olmasa da anne adayı kendisiyle aynı durumda olan, ortak paydaları olan kişilerle aynı ortamda bulunmaktan keyif alabilir, bir de uzmanlardan fikir almak psikolojik olarak iyi gelebilir. Ayrıca unutmamakta fayda var ki; doğumu gerçekleştirecek olan doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli daha önceden sayısız sağlıklı doğum gerçekleştirdiği için muhtemelen doğumda herhangi bir sorun olmayacak, bir sorun olursa da en doğru şekilde müdahale edilecektir.

Hamileliğin 32. haftasında anne adayı neler yaşar, neler hisseder?

 • Bebeğin hareketleri ve hareketsiz olduğu uyku dönemi düzenlidir,
 • Yaklaşan doğum için anne adayı sabırsızlanıyordur,
 • Kabızlık sorunu şiddetlenmiştir,
 • Sindirimle ilgili mide kaynaması, hazımsızlık, gaz ve şişkinlik gibi sorunlar artar,
 • Solunum sorunları, burun tıkanıklığı ve burun kanaması olur,
 • Ayaklarda ve bacaklarda kramplar,
 • Şiddetli sırt ağrısı,
 • Bacaklardaki damarlarda artan varisler,
 • Karın bölgesinde kaşıntı,
 • Çatlak oluşumu,
 • Göbek deliğinin belirgin şekilde dışarı doğru çıkması,
 • Uykuya dalmakta ve deliksiz uyumada güçlük,
 • Rahmin büyümeye devam etmesi,
 • Rahim ciğerleri sıkıştırdığı için nefes darlığı,
 • Braxton Hicks kasılmalarının sıklaşması (vücudun doğum anına hazırlık için yaptığı kasılma alıştırmaları),
 • Doğum anına dair korku,
 • Konsantrasyon bozukluğu ve dalgınlık,
 • Vajinal akıntının artması

Braxton Hicks kasılmaları nedir?

Ortalama 3 – 3.5 kiloluk bir bebeğin vücuttan çıkabilmesi için pelvis bölgesindeki kasların yeterince esnek olması, gerektiği kadar açılabilmesi gerekiyor. İşte bu sebeple gebelikte arada sırada rahmin toparlanıp sertleşir, bu şekilde de doğuma hazırlık yapar. Özellikle bu son haftalarda bu kasılmaların artmış olma sebebi vücudun artık çok yaklaşan doğum için hazırlık yapıyor ve kaslarını esnetiyor olmasıdır. Rahmin bu şekilde esneme alıştırması Braxton Hicks kasılmaları ya da yalancı / hazırlayıcı kasılmalar olarak adlandırılır. Bu kasılmalar genellikle son aylarda belirginleşir ve daha önceden gebelik yaşamış kadınlarda daha erken dönemde ve daha yoğun bir şekilde hissedilebilir.

Braxton Hicks kasılmaları  rahmin üst kısmından başlar ve aşağı doğru yayılarak devam eden bir gerilmedir. Çoğunlukla 15 – 30 saniye kadar süren bu kasılmalar, kimi zaman da 2 dakikaya kadar uzayabilir ve doğum yaklaştıkça şiddetlenerek devam eder.

Braxton Hicks kasılmaları  esnasında anne adayı; pozisyon değiştirerek, daha sıvı alarak, su içerek kasılmaların şiddetini azaltabilir. Zira vücutta yaşanan su kaybı kasılmaların şiddetini arttırıcı bir rol oynayabilir. Bu kasılmaların beklenen süre içinde geçmemesi durumunda bir aksilik olabileceği düşüncesiyle vakit kaybetmeden doktora haber verilmelidir.

Hamileliğin 32. haftasında hangi testler yapılır?

 1. Fetal Non – stres testi

Genellikle gebeliğin 32 – 35. haftaları arasında uygulanan fetal non – stres testi ile bebeğin hareketi, kalp atım hızı ve atım hızındaki değişkenlikler 20 – 30 dakika süreyle izlenir. Bu test esnasında bebeğin hareket etmemesi kesinlikle bir sorun olduğu anlamına gelmez, bebek uykuda olabilir.

 1. Biyofizik profil testi

Ultrason muayenesi ve fetal non-stres testi birleştiren bir tarama olan biyofizik profil testi; bebeğin sağlığını; kalp atış hızı, solunum hareketleri, bedensel hareketleri, kas elastikiyeti, amniyotik sıvı yönünden incelemeye olanak verir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *