hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

33. Hafta Hamilelik

33 haftalık gebelik, yaklaşık olarak 8. ayın ortalarındadır. Yani gebelik için hayati öneme sahip olan ilk 7 aylık süreç sağlıkla atlatılmış ve şimdi heyecanla doğumu beklemek kalmıştır. Bu son haftalarda anne adayı yine yemesine, içmesine dikkat etmeli, artık vücudu ağırlaştığı için ani hareketlerden, fazla yorulmaktan uzak durmalıdır. Çok ekstra bir sorun olmadığı sürece geriye sadece 7 hafta kaldı ve bu süre içinde de bebeğin gelişimini en iyi şekilde destekleyecek yaklaşımda bulunmak önemlidir.

Hamileliğin 33. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Gebeliğin son haftalarında hem anne adayı hem de bebek hızlı bir şekilde kilo almaktadır. Bu hafta yaklaşık olarak 2 kilogram ağırlığında olan bebek, haftada ortalama 225 gram civarında alır. Bu bakımdan bebek anne adayının rahminde ne kadar fazla kalırsa o kadar iyidir. Eğer sorunsuz bir şekilde 40. haftaya kadar gelebilirse bebek bu haftaki kilosunun neredeyse iki katı bir kilo ile doğacaktır.

Bebeğin iyice büyüdüğü bu haftalarda amniyotik sıvı miktarı da artmış durumdadır. Bu sebeple de artık bebeğin itme ve tekmeleme gibi hareketleri çok daha rahatsız edici bir hale gelir. Çünkü bebek büyük, alan dar ve etrafındaki sıvı da ona az geliyordur.

Bu birkaç hafta bebeğin bağışıklık sistemini gelişmesi için çok önemli olmakta, antikorlar anne adayında bebeğe geçmektedir. Aldığı bu antikorlar onu doğduktan sonra karşılaşacağı pek çok mikroba karşı koruyacaktır.

33 haftalık gebelikte bebeğin ciğerleri de hızla geliştiğinden, her geçen gün doğumdan sonra yaşama şansı artıyor. Yani bu hafta doğduğunda sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilme olasılığı geçen hafta doğuma göre daha fazladır.

33. hafta ultrason

Hamileliğin 33. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Gebeliğin 24. Ve 32. Haftaları arasında bebekler en hareketli dönemlerini geçirirler. Ancak bu hareketler düzensiz ve gelişigüzel olur. Gebeliğin 32. haftasıyla birlikte bu hareketler daha düzenli ve tutarlı bir hal alır. Anne adayı artık bebeğin hareketlerini tanır ve bir aksilik olursa bunu kolaylıkla hissedebilir.

Bu haftalarda bebeğin belli bir uyku ve hareket düzeni vardır. Bazı günler bebeğin uyku süresi daha uzunken, kimi zaman da hareketli olduğu süre daha uzun olabilir. Çok ciddi bir fark olmadığı sürece sorun yoktur, normal karşılanmalıdır.

Hamileliğin 33. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Gebeliğin her bir haftası geçtikçe rahim de büyümeye devam ediyordur. 33. hafta itibariyle pubik simfizden ölçüldüğünde rahmin tepe noktasına kadar olan ölçüsü 33 santimetre civarındayken, göbek deliğinden ölçüldüğünde ise yaklaşık 13 santimetredir.

33 haftalık bir gebelikte anne adayı toplamda 9 buçuk – 12 buçuk kilo arasında almış olabilir. Daha geride 7 hafta var ve gebelik ilerledikçe de bu kilo alımı devam edecek. Dolayısıyla anne adayları beslenmesine biraz dikkat etmeli, kalori oranı yüksek besinlerden uzak durmalıdır. Bu haftalarda biraz daha fazla kilo alınmasının sebebi bebeğin büyümesinin hızlandığı bir dönem olmasıdır. Zira bebek her hafta yaklaşık 220 gram alıyor.

Bebeğin bu hızlı büyümesi sebebiyle anne adayının midesinde yer kalmıyor, dolayısıyla da bu dönemde mide yanması sorunu çok daha şiddetli olarak yaşanıyor. Bunu hafifletmek adına öğünlerde porsiyonları çok daha küçük tutmak öneriliyor.

Hamileliğin 33. haftasında vajina ağrısı olabilir!

33 haftalık gebelikte tüm vücut doğum için son hazırlıklarını yapmaya başlamıştır. Gebeliğin 8. ayın içinde rahim ağzı açılmaya başlayabilir ve dolayısıyla 33 haftalık gebelikte rahim açılması durumu yaşanabilir. Normal şartlar altında rahim ağzı açılması doğum sancılarının başlamasından saatler ya da birkaç gün önce başlarken, nadiren de olsa doğumdan haftalar öncesinde rahim ağzı açılması başlayabilir. Bazı kadınlarda ise rahim ağzı hiç açılmayabilir.

Rahim ağzı açılması esnasında kadın vajinada şiddetli ve bıçak saplanmasına benzer bir ağrı hissedebilir. Bu ağrılar doğum sancılarının başladığına işaret değildir ve ne anne adayına ne de bebeğe zarar vermez. Gebeliğin son haftalarında bu tür ağrılar, sancılar, kasılmalar olması normaldir, ancak dayanılması güç bir ağrı olması durumunda doktora haber vermek gerekir.

Hamileliğin 33. haftasında kasık ağrısı olabilir!

Gebelik dönemi boyunca kasıklarda, karında, göğüslerde, rahim ve vajina bölgelerinde zaman zaman kasılma, ağrı, sancı hissedilebilir. Bu ağrıların, sancıların gebeliğin son haftalarında artması da sık rastlanan bir durumdur. Özellikle kasık kemiği sancısı hamileliğin farklı dönemlerinde yaşanabilirken, son haftalarda daha sık yaşanır. Bazen çok sert, kimi zaman da hafif hissedilen kasık ağrısı dokuların ve eklemlerin yumuşamasından, doğuma doğru iyice gevşemesinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda anne adayının leğen kemiğinin ortasındaki iki kasık kemiğini birbirine bağlayan kıkırdak yumuşayınca kadın hareket ederken ve yürürken kasık kemiğinde yoğun bir acı hissedilmesi normaldir.

Gebeliğin tüm şikayetleri, semptomlarında olduğu gibi kasık ağrısı da her kadında farklı sıklıkta ve farklı şiddette olur. Bazı anne adayları bu sorunu gebelik boyunca ve daha şiddetli hissederken, bazıları sadece gebeliğin son döneminde çok daha hafif bir şekilde hisseder. Bu sancı genellikle doğumdan birkaç hafta sonra kaybolur.

Gebelikte kasık kemiği sancısını hafifletmek için anne adayları külotlu varis çorabı giyebilir, sancı hissettiğinde ılık bir banyo yapabilir ya da kasık bölgesine önce sıcak sonra soğuk su uygulayabilir.

Kasık kemiği ağrısı çoğunlukla gebelikte rutin olarak karşılaşılan bir sorundur ve endişeye gerek olmaz. Ancak çok ender olarak da olsa kasık kemiği sancısının eklem iltihabından kaynaklanabildiği bilinmektedir. Bu durumda da acilen doktora gitmek gerekir. Eğer kasık kemiğinde hissedilen sancı sürekli ise, her geçen an giderek kötüleşiyorsa, yüksek ateşe sebep oluyorsa eklem iltihabı şüphesiyle doktora gitmek doğru olacaktır.

Hamileliğin 33. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamileliğin başından sonuna kadar anne adayı sağlıklı, doğal, yeterli, dengeli ve çok çeşitli beslenmelidir. Bu bağlamda taze meyve, sebzeler, süt ürünleri, tam tahıllı ürünler ve protein kaynakları gebelik beslenmesinin olmazsa olmazıdır. Bebeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gebeliğin sorunsuz bir şekilde, normal bir kiloda tamamlanmasını isteyen anne adayları her gün 3 ana, 3 de ara öğün şeklinde sık aralıklarla ve küçük porsiyonlarda beslenmelidir.  Sık sık, azar azar yemek kilo alımını yavaşlatacak, pek çok gebelik semptomunu da önleyecek ya da hafifletecektir.

Gebelikte neler yemek gerekir, nasıl beslenmek gerekir sorularının yanıtları kadar, neleri asla yememek gerektiği sorusunun yanıtı da önem taşımaktadır. Bu bağlamda anne adayları paketlenmiş, katkı maddesi içeren, yağ ve şeker oranı yüksek, mevsiminde olmayan, kızartılarak yapılmış gıdalardan kesinlikle uzak durmalılar. Gebelikte dışarıda yemek yememeye ve hazır gıda tüketmemeye özellikle dikkat edilmeli, marketlerde satılan kutu meyve suları ve asitli içeceklerden uzak durulmalı, çay ve kahve ise günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

Hemen herkesin çok sevdiği, bayılarak yediği tatlılar, börek, kek gibi hamur işleri, makarna ve beyaz pirinç de gebelikte tüketilmesi önerilmeyen besinler arasındadır. Bunların yerine sağlıklı, besin değeri yüksek, kaliteli gıdalar tüketerek anne adayı vücuduna yağ depolamak yerine, bebeğine enerji verebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *